Wybór karty graficznej do starego komputera

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Wybór karty graficznej do starego komputera

Post autor: szmergiell »

Witam,
Ponieważ postanowiłem co nieco odnowić komputer, rozglądam się aktualnie za kartą graficzną. Złącze na płycie to PCI-E 1a x16. Mam kości RAM DDR1@400MHz, jednak nie wiem czemu, po włożeniu wszystkich do slotów (4x 512MB) częstotliwość spada do 333MHz.
Chciałbym mieć możliwość pogrania w nowsze gry (to pod Windowsem) oraz poprawnego obsługiwania sterowników do kart graficznych pod Linuksem. W tym miejscu jednak pojawiają się dla mnie schody. Od dawna nie obserwuję rynku sprzętu komputerowego, dlatego nie wiem co z czym się je. Po kolei:
Z tego co się zorientowałem, to karty graficzne obsługują obecnie SM (Shader Model) w wersji 4.0 oraz posiadają pamięci DDR3. Czy jest sens wkładania super-hiper-ekstra-nowej karty do komputera o podanej konfiguracji.
Ponadto, ponieważ obecnie mam starą kartę ATI (niestety istnieje poważny problem z akceleracją 3D [sterowniki wymagają dużo kombinowania i starego Xorga]), która stwarza problemy, chciałem kupić coś od NVidii... ale (jak wcześniej pisałem) nie obserwowałem ostatnio rynku, więc nie wiem jak to wygląda ze sterownikami pod Linuksem dla tych producentów.
Będę wdzięczny za informacje, które przybliżą mnie choć trochę do "współczesności".
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Może procesor dusi te kości. Też już się tym od dawna nie zajmuję, powinny się zgadać dzielniki itp bzdury. Popatrz w specyfikacji procesora na jakiej szynie może współpracować z kośćmi ;) . A super-hiper-ekstra karty to nie ma po co pakować bo raz że wyrobi na złączu z zasilaniem, dwa zadusi ją procesor. Nie wiem do końca co tam masz za procesor ale Radeon 4770 (bardzo dobra wydajność i niski pobór prądu, wspierany w zamkniętych sterownikach przez AMD, są i otwarte, proces 40nm zatem można jeszcze ją nieźle podkręcić) lub z NV GeForce 9600 (9800?) (dobra wydajność, ale tez potrzebuje więcej mocy) to chyba max co bym tam pakował. Oczywiście dalej nie ma co liczyć, że najnowsze hity pójdą jak po maśle ale powinno być znośnie jeśli chodzi o tytuły sprzed 2 lat. (zakładam po złączu pci-e, że komputer ma jakieś 5 lat)
Zaznaczam, że to tylko moja subiektywna opinia =]
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: szmergiell »

yantar dzięki za podpowiedzi. Komputer to Dell z UK. Będzie miał ok. 5 lat. Procesor to AMD Athlon(tm) 64 Processor 3200+. Zastanawiam się również nad wymianą tego procesora na jakiś dwurdzeniowy, ale nie wiem czy to nie będzie zbędny wydatek.
Najdziwniejsze z RAM-em jest to, że jak włożę trzy kości, to one działają jako 400MHz. Jeżeli włożę czwartą kość samą to też ciągnie jako 400MHz. Ale wszystkie razem, jak pisałem dają tylko 333MHz. Może to rzeczywiście problem z zapchaniem slotów i współpracą z CPU, ale na razie tym się nie będę zajmował (a może powinienem(?)).
Komputer ma służyć do takich gier np.: Left 4 Dead, Assassin's Creed, Half Life 2 i zbliżonych 'wiekowo'. Czyli w sumie trochę starsze od tych, co obecnie pojawiają się na rynku.
Interesująco wygląda ta karta GF9800, a na ATI to tak patrzę przez palce (wcześniejsze problemy z ichnimi sterownikami). Jeśli jednak znajdzie się ktoś, kto jest w stanie wyprowadzić mnie z błędnej opinii o ATI, to będę wdzięczny :P
quish
Posty: 31
Rejestracja: 21 marca 2010, 23:45
Lokalizacja: Ćmielów

Post autor: quish »

Mam dokładnie odwrotne doświadczenia. Owszem, przy ati trzeba pogrzebać, ale jak zatrybi to działa. Karty Nvidii jakoś za mało stabilne są i to nie tylko pod Linuksem ale i pod Windowsem. Może ja po prostu pecha mam co do nvidii, ale przerobiłem ze 30 różnych kart (od MX400 do 9800) i problemy zawsze miałem.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Wydaje mi się, że nowsze układy AMD czyli od serii hd4xxx powinny mieć całkiem niezłe przynajmniej zamknięte sterowniki. (tylko to całe zamieszanie z nowymi xorgami nie wiem jak się dalej rozwija). Co do komputera jeśli nie zamierzasz się go pozbywać w ciągu najbliższych dwóch lat, to nad innym procesorem można by się zastanowić. Ten nie wiem czy nie będzie już trochę za słaby na te gry (Assasin).
ODPOWIEDZ