Routing w Lennym nie dzia

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
coolturka
Posty: 61
Rejestracja: 30 września 2008, 00:08

Routing w Lennym nie działa, pod Squeeze wszystko w porządku

Post autor: coolturka »

Witam.

Korzystam z tych samych skryptów interfaces, firewall i dhcp3 pod Debianem Lenny i Squeeze. Pod Squeeze wszystko działa pod Lennym nie. Komputer ma dwie karty sieciowe i pracuje m.in. jako ruter. Karta eth0 to wyjście na świat, a eth1 to sieć lokalna. Po zainstalowaniu wersji testowej mogę przeglądać strony internetowe w sieci lokalnej, a po zainstalowaniu Lennego kicha. Tzn, gadu działa, skype działa a www nie. I to jest dziwne, nie mogę się z tym uporać. Wygląda mi to na problem bardziej sprzętowy. Jeszcze mała wzmianka, gdy przed eth0 wepnę jakikolwiek ruter dlinka bądź linksysa, od razu wszystko rusza z kopyta, nie ma żadnych problemów. Jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
adasiek_j
Beginner
Posty: 141
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adasiek_j »

W Lennym masz netconfig, który nie daje ci poprawnie konfiguracji resolvera (plik: /etc/resolv.conf). Jak wepniesz router, to on przydzieli przez dhcp DNS, dlatego wtedy wszystko masz OK.

Rozwiązanie:
ręcznie wyedytuj /etc/resolv.conf i wpisz tam tak:
nameserver 208.67.222.222
Wtedy powinno zadziałać.

Adam
coolturka
Posty: 61
Rejestracja: 30 września 2008, 00:08

Post autor: coolturka »

Dnsy są w porządku, bo na serwerze mogę przeglądać strony www, więc to nie to. Może jądro nie obsługuje kart sieciowych jak się należy?
Awatar użytkownika
adasiek_j
Beginner
Posty: 141
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adasiek_j »

Tzn, gadu działa, skype działa a www nie.
bo na serwerze mogę przeglądać strony www
Jak przestaniesz zaprzeczać sam sobie, to wtedy porozmawiamy.

Adam
Awatar użytkownika
adasiek_j
Beginner
Posty: 141
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adasiek_j »

Podaj wszystkie parametry sieci, schemat, zawartość resolv.conf i interfaces z obu systemów, tak, aby było co porównywać, a nie tylko ogólne stwierdzenia typu: nie działa.

i pokaż z obu systemów :
route -n
ping -c3 -w3 vps.abix.info.pl
ping -c3 -w3 91.203.134.137
cat /etc/resolv.conf
Adam
coolturka
Posty: 61
Rejestracja: 30 września 2008, 00:08

Post autor: coolturka »

Przepraszam, może nie sprecyzowałem do końca, na serwerze wszystkie usługi działają w porządku, a w sieci lokalnej brak www. Pingi z komputera w sieci lokalnej do jakiejkolwiek strony czy to google.com czy wp.pl dochodzą. Ale jak próbuje otworzyć jakąkolwiek stronę to nie działa, bardzo długo trzeba czekać, aż wyświetli błąd w przeglądarce.

Kod: Zaznacz cały

interfaces:
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
allow-hotplug eth0
auto eth0
iface eth0 inet dhcp

# The secondary network interface
allow-hotplug eth1
auto eth1
iface eth1 inet static
    address 192.168.20.1
    netmask 255.255.255.240
resolv.conf:

Kod: Zaznacz cały

nameserver 208.67.222.222
Jeśli to coś pomoże to mogę wkleić jeszcze reguły firewalla, choć nie wiem co to pomoże skoro jak napisałem wszystkie skrypty są takie same.
Awatar użytkownika
adasiek_j
Beginner
Posty: 141
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adasiek_j »

Weź sobie http://www.ipcop.org i pozbędziesz się problemów. Naprawdę - mnie życie już nauczyło, że prościej i taniej jest skorzystać z gotowych rozwiązań niż wyważać otwarte drzwi.

Adam
coolturka
Posty: 61
Rejestracja: 30 września 2008, 00:08

Post autor: coolturka »

Dziękuję Adam za chęci. Ja nie będę czekał kolejne pół roku aby się przekonać, że na Lennym ruszą w końcu moje karty sieciowe jak się należy. Ja jestem taki, że jak na wersji testowej działa to i na stabilnej też musi zadziałać, nawet jeśli będę musiał instalować nowsze jajko.
Pacek
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 15:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pacek »

Skoro GG i Skype działa, to znaczy, że jest problem z DNSem. Czy adres tego DNSa jest prawidłowy i czy to DNS Twojego dostawcy internetowego?
coolturka
Posty: 61
Rejestracja: 30 września 2008, 00:08

Post autor: coolturka »

Pacek, mam 3 wpisy w resolv.conf. Dwa dnsy od dostawcy, główny i drugi zapasowy, poza tym trzeci jest open dns. Dlatego np. moge robić ping z komputera klienckiego do jakiejkolwiek strony. Nie muszę wpisywać ping i adres ip. Jak sprawdzić czy jądro systemu obsługuje poprawnie moje karty sieciowe?
ODPOWIEDZ