Debian Portal

Ogólne pytania dotyczące systemu
sup
Posty: 19
Rejestracja: 23 maja 2006, 22:53

Debian Portal

Post autor: sup »

Wróciłem już z wakacji i można coś ruszyć, do rzeczy.

GNU/Debianowi brakuje polskojęzycznej strony, która nie zawierałaby tylko suchych faktów, ale także była pomocną reką dla newbies. Przykład stron innych distro (najbardziej imho widoczne u Ubuntu) pokazuje, że Linux nie musi być szary i trudny. Przede wszystkim jednak brakuje też strony, która traktowałaby o Debianie w sposób bardzo rozległy, zawierałaby zarówno newsy, zbiór howtosów, artykułów, bugtracków i innych.

Przykład forum utwierdza mnie, że takie pomysły mają szansę na realizację i istnieje na nie popyt.

Idąc za pomysłem Radex'a chciałbym zacząć tworzenie takiego portalu (najprawdopodobniej na tym serwerze i na tej domenie, tworząc z forum całość). Zacząłem od napisania wstępnego planu witryny, który wymaga dopracowania, a powstawanie portalu wymaga zebrania kilku osób, chętnych do współpracy.

Co do planu samej witryny. Znajduje się on tutaj: http://mrok.ath.cx/sup/debian-portal/plan.xml , napisany w xml+xls tak aby rozdzielić warstwę prezentacji od warstwy zawartości, co znacząco ułatwia edycję samego planu w xmlu. Wszelkie: -sugestie nowych działów, -opinie o sugestiach, ew. miejscu umieszczenia, -poprawienia organizacji działów, -wszelkiej inne pomysły edycji prosiłbym zamieszczać w tym wątku, zamieszczałbym je w planie, chociaż wolałbym, żeby był umieszczony na jakimś cvsie+aktualna ver na www, albo wiki (chociaż nie wiem jak ona przetrawi tego xml/xsl) lub inny sposób ułatwiający grupową prace nad planem.

Ponadto przydałoby się także zacząć rozpisywać zadania frontendów (dla admina, moderatora danego działu, registered usera, gościa), robiłem to dla mniejszych przedsięwzięć i nie mam za dużo profesjonalnej wiedzy na ten temat.

Ostatnia sprawa, to sprawa cmsa. Ja obstawałbym za gotowcem, jednak tak jak wszystko w tym projekcie, jest to kwestia otwarta. Testowałem sobie Joomle i uważam, że nadałaby się, spełnia założenia wszystkich działów, jest dość elastyczna. Jednak użytkownik, który miał z nią styczność przez tydzień na testowym portalu ma o niej małe pojęcie i w tym miejscu też przydałaby się pomoc.

To na razie chyba tyle. Czekam na odpowiedzi [;.
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Czy ja wiem, co na tym portalu miało by być? Portal to trochę za duże słowo, chociaż coś w postaci porządnie prowadzonego wiki, z większymi artykułami i newsami by się przydało, i tipsami/faq. Ewentualnie zebrać trochę ludzi i zrobić jakiś fajny podręcznik dla początkujących w Linuxie na przykładzie Debiana, można za wzorzec wziąść kilka innych pozycji.
bartek
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 01 maja 2006, 08:14

Post autor: bartek »

Moim zdaniem, może się to nazywać jak chcę, ja oczywiści całkowicie popieram pomysł. Wszystkie osoby, które chcą zająć się częścią merytoryczną serwisu i zostać jego współtwórcą proszę o maile, ircnet albo prywatne wiadomości. Mam pomysły co do wyżej wymienionych kategorii, ale potrzebuje do tego ludzi.
w3b
Posty: 3
Rejestracja: 20 lipca 2006, 10:35

Post autor: w3b »

Ja jestem za oraz wyrazaszm wszelka pomoc w napisaniu cms'a w php/mysql ... uzywam oczywiscie debiana wiec moglbym pelnic role redaktora ;) :)
robroj
Posty: 32
Rejestracja: 02 września 2006, 11:23
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: robroj »

popieram.. sam jestem początkującym "luserem" i sporo czasu zajmuje mi przeszukiwanie internetu aby znaleźć coś co mnie intersuję -- dlatego bym proponowal taki mały dział albo temat "tym co pierwszy raz" czyli czlowiek zainstalowal debiana jako swojego pierwszego linuxa i co dalej... zakladamy ze ma juz skonfigurowany intrenet bo bez tego ani rusz ale przydal by sie opis gdzie znajdzie linuxowy odpowiednik GG, jak go zainstalowac poza tym odwieczny problem sterownikow pod Nvidie opis tego samego pod Ati - albo gdzie oraz JAK moze sobie "unowoczesnic" okienka (gnome czy kde) mozliwe ze czesc z tego by bylo powielaniem tematow z innych for ale :)


robroj
zen
Posty: 2
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:14

Post autor: zen »

Wtrace moze swoje trzy grosze, jako ze znam proponowana Joomle od podszewki. W obecnej wersji (1.0.x) ten system sie do tego IMHO nie nadaje, z prostej przyczyny: ma bardzo slaby mechanizm zarzadzania uprawnieniami. Warto poczekac na wersje 1.5, gdzie upranienia sa bardzi granularne. Uwazam, ze wada jest znaczaca, utrzymywalem kiedys portal o podobnych zalozeniach i sie nie dalo.
Na szczescie do 1.5 juz calkiwm blisko, wiec mozliwe, ze zanim pomysl sie wyklaruje, CMS bedzie juz gotowy.
Co do samego pomyslu - doskonaly. Zastanawiam sie czemu tak pozno. Warto oczywiscie przeanalizowac istniejace, podobne inicjatywy i byc moze nawet skorzystac z ich doswiadczen. Mam na mysli debianusers.pl Pawla Teczy i dorobek PDDP.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Ja cały ten pomysł całkowicie popieram ;-) Mam dość dużo czasu więc mógłbym w czymś pomóc - tylko nie wiem w czym!? Ja się na to pisze !
Matthew
Posty: 24
Rejestracja: 13 czerwca 2006, 17:43
Lokalizacja: Lipka

Post autor: Matthew »

http://www.dug.net.pl/

Jak widać coś jest. Odnośne do wydarzeń które kiedyś miały miejsce (admin wie o co chodzi). Może zamiast kopiować serwisy lepiej skupić się na jednym ale porządnym? I nie mówię, że ktoś tu jest lepszy. Zarówno dugowcy (dają się we znaki... lubią np. rzucać fałszywymi oskarżeniami i co nie którzy zadzierać nosa (na mnie pewnie też coś się znajdzie ;])) jak i Wy (sławetny już #debian.pl na którym dostać miłą i porządną odpowiedź graniczy z cudem czy kasowanie postów gdzie był link do dug'u) nie są bez winy.

Przestańcie się wreszcie żreć jak dzieci i zacznijcie razem współpracować!
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Mam pewien pomysł jeśli chodzi o nowy serwis....może się wydawać on troche "dziwny".....

Mianowicie można by stworzyć na forum jak i w nowym serwisie dzaił poświęcony windowsowi. Nie chodzi tu o namawianie ludzi na windowsa ale o pomoc w jego korzystaniu. Znam wiele ludzi którzy byli, są i będą pracować TYLKO na windowsie mimo, że pokazywałem im linuxa i ich namawiałem...Jak przeglądam fora windy to też są tam osobne dziay poświęcone linuksowi. Czemu to forum ma być gorsze?! Napewno wielu z nas zna się na windowsie i mogła by pomóc innym w jego korzystaniu. A przy okazji pomocy z naszej strony użytkownicy windy mogliby się "przyjżeć" linuksowi i może nawet by przesiedli się na linuksa. Wiele osobom może się wydawać, że to głupi pomysł żeby pomagać na forum linuksowym użytkownikom windowsa ale przecież linux to nie jest jedyny system na świecie...Jak napisałem pomagalibyśmy osobom korzystającym z windowsa i moglibyśmy ich przy okazji "namówić" na linuksa.

Na http://www.forum.linux.pl spotkałem się już wielokrotnie gdy użytkownik windowsa prosił o pomoc w "usunięciu" linuksa i konfiguracji windy. Prawie zawsze taki użytkownik był "ignorowany" i "obrzucany" odpowiedziami typu: Windows to g***o; albo: to nie forum windowsowe tu ci nie pomożemy itd. Co z tego, że ktoś nie korzysta z linuksa - nie zaszkodzi mu pomóc a przy okazji można go "delikatnie" namówić na instalacje/powrót na linux.

Co Wy o tym myślicie?
userrj
Posty: 2
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 20:51

Post autor: userrj »

Jako dodatkową sekcję dorzuciłbym Debian w LAN gdzie można by opisać wdrożenia (coś więcej niż surowy opis techniczny ale i opis ograniczeń, napotkanych problemów ect)

+ serwera plików
+ serwera drukowania
+ serwerów pomocniczych DHCP, DNS, WWW, FTP itp
+ komunikatorów wewnętrznych
+ oprogramowania do audytu oprogramowania, sprzętu
+ aplikacji do pomiaru aplikacji i internetu
+ oprogramowania do zdalnego (sieciowego) instalowania aplikacji
+ systemów do monitoringu infrastruktury (mapa sieci)
+ systemów do monitorigu bezpieczeństwa
+ ...

generalnie sekcja ta powinna być inspiracją i przewodnikem dla adminów LAN w zastępowaniu oprogramowania komercyjnego jego "wolnymi" odpowiednikami opartymi na Debianie
ODPOWIEDZ