który wybra

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
marteen
Beginner
Posty: 109
Rejestracja: 21 września 2008, 12:40

który wybrać RAID5 czy RAID6?

Post autor: marteen »

Witam.

Instaluję serwer, który ma pełnić rolę serwera plików dla 45 użytkowników (prawdopodobnie SAMBA będzie pełnić rolę PDC), serwera syslog, i serwera mailowego dla sieci wewnętrznej. Platforma Intela z procesorem DualCore 2,6 GHz, 2GB RAM i 5 dysków 1TB SATAII SAMSUNG F1R. Nie mogę się zdecydować, czy dyski skonfigurować w programowy RAID 5 czy RAID 6. Zależy mi na bezpieczeństwie, a jak robiłem testy (dla jednego użytkownika) to bez względu czy użyję RAID 5 (3dyski + 2 spare) czy RAID 6 (4dyski + 1 spare) to prędkość zapisu jest taka sama w sieci gigabitowej (około 60MB/s). Czy ktoś z Was ma praktyczne doświadczenie z RAID 5 i RAID 6 i może mi doradzić, który RAID zaimplementować, żeby się nie okazało że generowanie sum kontrolnych zabije mi serwer?
Awatar użytkownika
Unit
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 27 marca 2007, 09:39

Post autor: Unit »

chyba powinno być:

Kod: Zaznacz cały

RAID 5 - (4dyski + 1spare)
RAID 6 - (3dyski + 2spare)
RAID 5 w zupełności wystarczy
w sumie nigdy nie używałem RAID-u 6 ;-)
marteen
Beginner
Posty: 109
Rejestracja: 21 września 2008, 12:40

Post autor: marteen »

RAID5 powiadasz? A jak praktycznie wygląda sprawa stabilności macierzy przy awariach dysków? Z tego co czytałem to RAID5 dopuszcza uszkodzenie jednego dysku a RAID6 aż dwóch dysków. Stąd moje pytanie, bo jeżeli wydajność RAID5 i RAID6 będzie bardzo podobna to w przypadku gdy zależy mi na bezpieczeństwie wybrałbym RAID6 mając nawet tylko jeden dysk spare. Tylko, że nie wiem jak praktycznie wygląda sprawa wydajności - dlatego się właśnie pytam Was o to.
bartek
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 01 maja 2006, 08:14

Post autor: bartek »

1. Redundancji nigdy nie za wiele, ale z tym się wiążą dodatkowe koszty - wszystko zależy od Twojej kieszeni. Raid 5 wydaje się wystarczający jeśli robisz backup na oddzielną maszynę. Wszystkie te czynniki wpływają na politykę bezpieczeństwa i backupu jaką kto preferuje ;)
2. Stabilność macierzy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim kontrolerów, dysków.
3. Na początek zdefiniuj sobie jakiej wydajności od macierzy oczekujesz, następnie można się zastanawiać nad redundancją
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Post autor: mariaczi »

Z wszelakich prawideł (np. wiki) RAID6 daje większe bezpieczeństwo w porównaniu do RAID5 kosztem troszkę mniejszej wydajności. Jeżeli, tak jak napisał radex robisz kopię na inną maszynę/streamer to RAID5 powinien być dla Ciebie wystarczający.
marteen
Beginner
Posty: 109
Rejestracja: 21 września 2008, 12:40

Post autor: marteen »

Wszystko to wiem co napisaliście powyżej - tylko nigdzie nie mogę znaleźć ile ta mniejsza wydajność wynosi: 5%, 10%? Test dla jednego użytkownika o niczym nie świadczy, pytanie jak RAID6 zacznie się zachowywać przy większej ilości operacji dyskowych (zapis) na sekundę. Stąd te moje pytania. Chyba, że możecie mi polecić jakieś narzędzie do przetestowania macierzy?
Pacek
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 15:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pacek »

Ciężko to stwierdzić. Wszystko zależy od kontrolera RAID. Kontroler RAID zajmuje się kalkulowaniem sum kontrolnych i ich zapisem na wszystkich dyskach w macierzy. RAID-6 zawiera dwie niezależne sumy kontrolne, a więc teoretycznie operacja kalkulacji będzie przeprowadzana dwukrotnie. Wszystko zależy od tego ile zapisów będzie przeprowadzanych na Twojej macierzy.
Znalazłem dokument, który mówi, że wydajność zapisu (bo to jest kluczowy problem w RAID-5 i RAID6) jest o 30% gorsza w przypadku RAID-6 w porównaniu do RAID-5.
Oto źródło
http://www.3ware.com/products/pdf/RAID_ ... 112906.pdf
ODPOWIEDZ