Czy używa

Ogólne pytania dotyczące systemu
grandar
Posty: 16
Rejestracja: 24 grudnia 2009, 16:46

Post autor: grandar »

Jak się domyślał do instalacji przez netinst Debian używa Apt-get, więc przy późniejszym korzystaniu z aptitude mogą wystąpić jakieś problemy i dlatego środowisko graficzne lepiej instalować z poziomu konsoli?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

yantar pisze:wydaje mi się to oczywiste, że używając określenia interfejs Apta w potocznej wymianie zdań miałem na myśli wszelkie programy typu apt-get itd
Nie jest to takie oczywiste, bo nie jest to tak rozróżniane. Sam do czasu wspomnianych eksperymentów też tego nie rozróżniałem i zdarzało mi się napisać dziwne rzeczy. Najczęściej występujący błąd to porównywanie aptitude i apta - co jest niemożliwe. Można porównywać aptitude i apt-get.

grandar, nie ma to znaczenia aż takiego na tym etapie. W sumie to nie ma większego znaczenie przed mieszaniem pakietów z różnych gałęzi dystrybucji Debiana.
Awatar użytkownika
parrotlarch
Beginner
Posty: 393
Rejestracja: 12 kwietnia 2007, 07:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: parrotlarch »

grandar pisze:Jak się domyślał do instalacji przez netinst Debian używa Apt-get, więc przy późniejszym korzystaniu z aptitude mogą wystąpić jakieś problemy i dlatego środowisko graficzne lepiej instalować z poziomu konsoli?
Słyszałem, że od wersji lenny przy instalacji jest już właśnie domyślnie używany aptitude, ale niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Większość słyszy o tym jak to opiekunowie pakietów Debiana zalecają aptitude. A opiekunowie dalej nic o tym nie wiedzą tylko używają starych i sprawdzonych narzędzi.

Nowy instalator Squeeze.
Wersja oryginalna.
Wersja tłumaczona.

Ps. Osobiście nie zalecam nikomu używania takiego czy innego narzędzia do zarządzania pakietami. Zalecam aby każdy sam się przekonał co jest dla niego wygodniejsze. Zarówno aptitude jak i apt-get - ma wady i zalety.

Dodane:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=12404
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=14782
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

fnmirk pisze:Większość słyszy o tym jak to opiekunowie pakietów Debiana zalecają aptitude.
To, że prawdopodobnie w instalatorze 6.0 pierwsze skrzypce gra APT, nie oznacza że w codziennej pracy z pakietami nie jest zalecany Aptitude, wręcz przeciwnie (podkreślam jest to napisane w oficjalnej dokumentacji). Zatem ma potrzeby silić się na prztyczki.
Co do stosowania Aptitude lub programów bezpośrednio związanych z APT-em, w konkretnych dystrybucjach i ich gałęziach pisałem już na forum ze dwa razy, przedstawiając stanowiska ludzi dość obeznanych z tematem. Tu zakończę.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

ja używam apt-get od kilku lat i mi się dobrze z nim pracuje. Kwestia przyzwyczajenia
Awatar użytkownika
broda
Posty: 7
Rejestracja: 21 listopada 2007, 20:53
Lokalizacja: Kielce

Post autor: broda »

Szukając większych ,,zagadnień'' - używam aptitude.

Ale w momencie kiedy dokładnie znam nazwy aplikacji, których szukam: apt-get.

A szukając: apt-cache... jakoś przez aptitude nie lubię szukać.
ODPOWIEDZ