Czyszczenie dysku

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
bottom
Posty: 7
Rejestracja: 04 października 2009, 19:55
Lokalizacja: Looblyn

Post autor: bottom »

Witam.

/usr/share/locale u mnie waży 325MB.

Można wykasować z niego wszystko poza pl i en, czy lepiej nie tykać?

Pozdrawiam

[Dodano: 2009-10-04, 20:15]
Trochę się pośpieszyłem z tym napisaniem wiadomości.

Właśnie znalazło się:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install localepurge
adrikux

Post autor: adrikux »

Kilka MB wolnego miejsca zyskasz opróżniając katalog /tmp, teoretycznie powinien być on opróżniany przy każdym starcie systemu. Jeżeli deinstalowałeś jakieś aplikacje, sprawdź czy w /home/Twoje konto nie pozostały zbędne katalogi lub pliki konfiguracyjne po nich (W nautilus/konqueror musisz wybrać opcję wyświetlanie ukrytych plików).
Piotrus Pan
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 24 września 2008, 06:59

Post autor: Piotrus Pan »

Ja to tam robię tak :

Kod: Zaznacz cały

apt-get autoremove
apt-get autoclean
apt-get clean
:-)
Awatar użytkownika
Skorpion1980
Posty: 46
Rejestracja: 14 czerwca 2008, 14:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: Skorpion1980 »

@kazzomy:
Do odchudzania Debiana polecam ten artykuł, chociażby nawet tylko przeczytać aby wiedzieć co gdzie szukać i co można na spokojnie kasować :)
http://eko.one.pl/index.php?page=OdchudzanieDebiana
Na spokojnie możesz zastosować techniki do "Podsumowania" dalej to już tylko jak zrobić system w systemie, więc na chwilę obecną raczej tobie nie będzie potrzebne ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: szmergiell »

Zainstaluj pakiet deborphan i później wydaj polecenie

Kod: Zaznacz cały

dpkg -P `deborphan; deborphan --find-config`
Wyrzuci ci niepotrzebne pozostałości po odinstalowanych pakietach. Najlepiej komendę powtórzyć kilkukrotnie, ponieważ po pierwszym razie, okazuje się, ze są kolejne elementy gotowe do usunięcia.
Na koniec

Kod: Zaznacz cały

aptitude autoclean
wyrzuci pakiety, które są pobrane na dysk, ale niepotrzebne (ponieważ nowsza wersja jest już zainstalowana w systemie) bądź

Kod: Zaznacz cały

aptitude clean
usunie wszystkie pobrane na dysk pakiety. Oczywiście zamiast aptitude możesz użyć apt-get.
winnetou

Post autor: winnetou »

adrikux pisze:Kilka MB wolnego miejsca zyskasz opróżniając katalog /tmp, teoretycznie powinien być on opróżniany przy każdym starcie systemu.
Według tego co jest mi wiadomo to owszem, jest on opróżniany przy starcie systemu pod jednym warunkiem. Mianowicie musi się on znajdować na partycji z systemem plików bez księgowania: czyli EXT2. Nie jestem pewien jak się zachowa z XFS (księgowanie metadanych) ale też powinno działać. Wiem, że u mnie na ReiserFS, EXT3 i JFS /tmp nie był opróżniany - dopiero zmiana systemu plików pomogła.
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: szmergiell »

winnetou pisze:Wiem, że u mnie na ReiserFS, EXT3 i JFS /tmp nie był opróżniany - dopiero zmiana fs'a pomogła.
Hm... dziwne, bo u mnie na ext3 każdorazowo po uruchomieniu systemu mam pusty katalog.
Zna ktoś temat?
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

[quote="szmergiell"]Zainstaluj pakiet deborphan i później wydaj polecenie

Kod: Zaznacz cały

dpkg -P `deborphan]
Wyrzuci ci niepotrzebne pozostałości po odinstalowanych pakietach. Najlepiej komendę powtórzyć kilkukrotnie, ponieważ po pierwszym razie, okazuje się, ze są kolejne elementy gotowe do usunięcia.[/quote]
Ja to robię w ten sposób:
[code]aptitude purge $(deborphan) && aptitude purge ~c
Ostatecznie wychodzi na to samo, ale jednak inaczej... ;)
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: szmergiell »

ArnVaker, chyba jednak komenda z aptitude czyści dokładniej. Sprawdziłem to tak, że wykonałem usuwanie przez dpkg i nic nie wskazał. Po wywołaniu komendy podanej przez ciebie -- odnalazł jeszcze ze 100 różnych pozostałości po pakietach, które gdzieś kiedyś były i zostały usunięte.
Mój wniosek: chyba jednak aptitude czyści lepiej.
PS Poleciało nawet nieużywane jądro, więc trzeba też z rozsądkiem wykonywać tę komendę.
artekb2b
Posty: 75
Rejestracja: 25 listopada 2007, 08:44

Post autor: artekb2b »

szmergiell pisze:ArnVaker, chyba jednak komenda z aptitude czyści dokładniej. Sprawdziłem to tak, że wykonałem usuwanie przez dpkg i nic nie wskazał. Po wywołaniu komendy podanej przez ciebie -- odnalazł jeszcze ze 100 różnych pozostałości po pakietach, które gdzieś kiedyś były i zostały usunięte.
Mój wniosek: chyba jednak aptitude czyści lepiej.
PS Poleciało nawet nieużywane jądro, więc trzeba też z rozsądkiem wykonywać tę komendę.

Potwierdzam, używając apt-get niby pousuwało mi wszystko, na koniec użyłem aptitude i mi usunęło i jeszcze masę zbędnych plików.
ODPOWIEDZ