[+] Po aktualizacji Debiana X-y nie chc

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
Junkers
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 25 maja 2007, 21:00
Lokalizacja: z daleka

[+] Po aktualizacji Debiana X-y nie chcą się uruchomić

Post autor: Junkers »

Witam.
Ostatnio aktualizowałem Debiana i wyniknął z tego pewien problem, a mianowicie X-y nie uruchamiają się. Sądzę, że pomoże zainstalowanie sterowników nVidii. Jest z tym tylko pewien problem: instalator sterowników nie widzi nagłówków do nowego jadra, które zainstalowałem poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install linux-headers-1-2.6.30-amd64
Nie może znaleźć nic w lokalizacji

Kod: Zaznacz cały

/lib/modules/2.6.30-1-amd64/source
Co robię źle?
adrikux

Post autor: adrikux »

Czytałeś poradnik Kaki dotyczący instalacji Nvidii? Wydaje mi się to oczywiste, ale jesteś pewny, że zainstalowałeś nagłówki odpowiednie dla zaktualizowanej wersji jądra?

Kod: Zaznacz cały

aptitude install linux-headers-`uname -r`
Jeżeli nie chcesz reinstalować sterowników po aktualizacji jądra, to instaluj sterowniki w postaci .deb zamiast binarek od nvidii.
Awatar użytkownika
Junkers
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 25 maja 2007, 21:00
Lokalizacja: z daleka

Post autor: Junkers »

A skąd wziąć takiego deba? Wszędzie widzialem tylko pliki .run
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

To tak nie działa. Czy tak, czy tak, musisz przekompilować moduł Nvdii dla konkretnego kernela. Sam przesiadłem się ostatnio na sterowniki instalowane metodą "z repozytorium", ponieważ w ten sposób mogę przekompilować moduł dla nowo zainstalowanego kernela Debiana nawet w chroocie z Gentoo.

Wracając do tematu, jeżeli masz jądro w wersji 2.6.30-1, to zainstaluj wersję 2.6.30-2, bo taka wraz z nagłówkami jest obecnie w Squeeze.
adrikux

Post autor: adrikux »

Junkers pisze:A skąd wziąć takiego deba? Wszędzie widzialem tylko pliki .run
Na Debianie od zawsze korzystam ze sterowników producenta, tymczasowo używam Ubuntu
i sterowniki instalowałem z repozytorium. Teoretycznie zainstalowanie paczki nvidia-glx powinno spowodować zainstalowanie pakietów zależnych. Jaki masz model karty i podaj rezultaty wyszukiwania:

Kod: Zaznacz cały

apt-cache search nvidia-glx
Jeżeli jednak wolisz zainstalować z .run (lub miałeś zainstalowane z .run, ale z powodu aktualizacji jądra nie działają) to zrób tak jak napisał ArnVaker.
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

adrikux pisze:Jeżeli jednak wolisz zainstalować z .run (lub miałeś zainstalowane z .run, ale z powodu aktualizacji jądra nie działają) to zrób tak jak napisał ArnVaker.
Jakkolwiekby tych sterowników nie instalował i tak musi mieć nagłówki kernela.
adrikux

Post autor: adrikux »

W takim razie mam pytanie. Na debianie instalowałem sterowniki binarne Nvidii od producenta, a na Ubuntu z repozytorium w postaci .deb. Na Ubuntu po aktualizacji jądra sterowniki te nie wymagały reinstalacji. Jeżeli na Debianie też używałbym sterów z repozytorium, to czy po aktualizacji kernela musiałbym je reinstalować tak jak ma to miejsce w przypadku tych w .run?
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

Ja mam zainstalowane:

Kod: Zaznacz cały

# dpkg -l |grep nvidia
ii  nvidia-glx                               185.18.36-2 
ii  nvidia-kernel-2.6.31-3.slh.1-sidux-amd64 185.18.36-2+2.6.31-13 
ii  nvidia-kernel-common                     20080825+1
ii  nvidia-kernel-source                     185.18.36-2
ii  nvidia-settings                          185.18.31-1
Paczka nvidia-glx w wersji 185.18.36-2 ma w zależnościach pakiet wirtualny nvidia-kernel-185.18.36, który w moim systemie dostarczany jest przez pakiet:

Kod: Zaznacz cały

nvidia-kernel-2.6.31-3.slh.1-sidux-amd64

Kod: Zaznacz cały

nvidia-glx
  Depends: <nvidia-kernel-185.18.36>
    nvidia-kernel-2.6.31-3.slh.1-sidux-amd64
A pakiet nvidia-kernel-2.6.31-3.slh.1-sidux-amd64 to nic innego jak właśnie moduł Nvidii skompilowany dla kernela linux-image-2.6.31-3.slh.1-sidux-amd64.

I tu dochodzimy do sedna sprawy: żeby skompilować moduł dla danego kernela muszę mieć zainstalowane jego nagłówki lub pozostawione źródła, na które wskazuje /usr/src/linux.
adrikux pisze:Na Ubuntu po aktualizacji jądra sterowniki te nie wymagały reinstalacji.
Może deweloperzy Ubuntu dostarczają skompilowane przez nich moduły?
Awatar użytkownika
Junkers
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 25 maja 2007, 21:00
Lokalizacja: z daleka

Post autor: Junkers »

Niestety na

Kod: Zaznacz cały

aptitude install linux-headers-`uname -r`
nie reaguje (czyta pakiety i wraca do znaku zachęty)
Na

Kod: Zaznacz cały

aptitude install nvidia-glx
reaguje tak samo.
Zaktualizowałem jajko do wersji 2.6.30-2 i do tej wersji ściągnąłem nagłówki. a konkretnie

Kod: Zaznacz cały

linux-headers-2.6.30-2-amd64
linux-headers-2.6.30-2-common
Przy próbie instalacji sterownika wyrzuca:

Kod: Zaznacz cały

Unable to determinate the version of the kernel souces located in /lib/modules/2.6.30-2-amd64/source.
Dalej każe sprawdzić czy jajko jest poprawnie skonfigurowane. Czyli znowu kicha ;/
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

Sprawdź czy zgadzają się wersje w wynikach:

Kod: Zaznacz cały

uname -r
dpkg -l |grep linux-image
dpkg -l |grep linux-headers
Jeżeli się zgadzają, to spróbuj zainstalować sterowniki skryptem sgfxi.
ODPOWIEDZ