Odstawianie w debianie BAD SECTORow ;]

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
srdz
Posty: 74
Rejestracja: 10 lipca 2007, 07:17

Odstawianie w debianie BAD SECTORow ;]

Post autor: srdz »

witam ;]
sytuacja wyglada tak:
mam w piwnicy komputer, bez monitora, bo wsadzilem mu karte wifi, lapie mi zasieg z domu, wiec jest to taki mini serwer, na ktorym sciagam torrenty przy pomocy programu rtorrent ;] :)
wszystko jest okej ;]
jest jednak problem z dyskiem, zakladam, ze sa to bad sectory, dysk mam od kumpla ...
system stawia sie prawidlowo, wszystko dziala, nie wywala bledow, dopiero gdy zainstaluje rtorrent i dodam juz tyle torrentow, ze dysk juz troche sie zapelni - 40 gb (okolo 7 torrentow) - filmy dvd 4,5 gb ;] ... to gdy sie troche sciagnie nagle system pada, wywala tam jakies bledy i porazka ...

no i teraz sedno sprawy ... potrzebowalbym jakiegos programu, ktory nie tylko fizycznie przeskanowalbymi dysk, ale rowniez w jakis sposob usunal z obiegu bad sectory - zeby dysk mial mniejsza pojemnosc, ale zeby mozna bylo z niego korzystac ;] z tego co pamietam w windowsie dalo sie tak zrobic ;] wiec mysle, ze w linuksie tez sie da ;]
ogolnie prosze powiedziec co na debianie lenny moge wykorzystac do sprawdzenia dysku pod wzgledem fizycznym (nie logicznym !) i ew. usuniecia/pominiecia bad sectorow ;]

bede bardzo wdzieczny ;]

gdzies tam wyczytalem, ze nie warto robic kombinacji z bad sectorami na zainstalowanym systemie na tym dysku ... mam knoppixa, wiec moge to zrobic spod poziomu knoppixa ;] tylko czy wtedy po zainstalowaniu systemu od nowa nie bedzie takiej sytuacji, ze odrzucone bad sectory znowu beda przywrocone do struktury dysku ?

dzieki z gory za odpowiedz ! pozdrawiaaaaaaam ! :)

wesolych swiat !
WuWu84
Posty: 4
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 22:01
Lokalizacja: Polska B

Post autor: WuWu84 »

Po pierwsze spróbuj oprogramowania dostarczonego przez producenta - często jest bardzo rozbudowane.

Jakiej firmy to dysk?
lepek
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2007, 07:20

Post autor: lepek »

Możesz wykorzystać do tego e2fsck:

Kod: Zaznacz cały

e2fsck -c /dev/sda1
Usage: e2fsck [-panyrcdfvstDFSV] [-b superblock] [-B blocksize]
[-I inode_buffer_blocks] [-P process_inode_size]
[-l|-L bad_blocks_file] [-C fd] [-j external_journal]
[-E extended-options] device

Emergency help:
-p Automatic repair (no questions)
-n Make no changes to the filesystem
-y Assume "yes" to all questions
-c Check for bad blocks and add them to the badblock list
-f Force checking even if filesystem is marked clean
-v Be verbose
-b superblock Use alternative superblock
-B blocksize Force blocksize when looking for superblock
-j external_journal Set location of the external journal
-l bad_blocks_file Add to badblocks list
-L bad_blocks_file Set badblocks list
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ