sterowanie dźwi

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
kreator_4
Posty: 4
Rejestracja: 11 listopada 2007, 18:33

sterowanie dźwiękiem z klawiatury multimedialnej - problem

Post autor: kreator_4 »

mam problem - przyciski multimedialne nie sterują główną regulacją głośności, a jedynie poziomem głośności w słuchawkach (wygląda to tak, jakby klawisze kierowały do pierwszych suwaków w używanym programie, natomiast pierwsze w kolejności (pierwsze od lewej) suwaki w programach kmix i "gnom alsa mixer" to regulacja poziomem głośności w słuchawkach), przez co nie mogę sterować z klawiatury dźwiękiem z głośników zainstalowanych w moim laptopie. Używam obecnie kmixa i keytouch'a. Czy wie ktoś jak temu zaradzić?
salmon
Beginner
Posty: 296
Rejestracja: 12 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Gliwice/Bielsko-Biała

Post autor: salmon »

ja używam programu lineakd
kreator_4
Posty: 4
Rejestracja: 11 listopada 2007, 18:33

Post autor: kreator_4 »

Spróbowałem, ale wychodzi na to, że ten program nie ma sterowników do mojej klawiatury (mam laptopa Corrino 605l), natomiast program keytouch, którego używam ma opcję, która pozwala wykryć dodatkowe klawisze, a następnie je skonfigurować (a więc tak jakby samemu utworzyć sobie sterowniki). Zastanawiam się też, czy może u Ciebie, na używanym przez Ciebie programie sprawa nie wygląda jednak tak samo (pewnie używasz komputera stacjonarnego, i pewnie masz głośniki podłączone do wyjścia na słuchawki, bo to najczęstrze rozwiązanie - tak mi się przynajmniej wydaje). Ciekawe czy można coś z tym zrobić.
salmon
Beginner
Posty: 296
Rejestracja: 12 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Gliwice/Bielsko-Biała

Post autor: salmon »

Po pierwsze, używam laptopa. Po drugie lineakd też ma opcję(a raczej plik konfiguracyjny w którym się ustawia) dodania nowych klawiszy. Istnieje również graficzna nakładka do tego programu i nazywa się Klineakconfig.
Nie rozumiem, gdzie masz podłączone te słuchawki jak nie do wyjścia na słuchawki?
kreator_4
Posty: 4
Rejestracja: 11 listopada 2007, 18:33

Post autor: kreator_4 »

Zainstalowałem już nakładkę graficzną, ale nie wiem jak wykryć dodatkowe klawisze (bo oczywiście nie mam sterowników do mojego laptopa). Jeżeli masz laptopa i u Ciebie to działa (regulacja poziomu głosu w głośnikach wbudowanych w laptopa za pomocą klawiszy funkcyjnych), to jest nadzieja. Teraz tylko muszę się dowiedzieć jak to skonfigurować. A więc pytanie; jak można tak jakby stworzyć sterowniki do klawiatury, przy pomocy zaproponowanego przez Ciebie programu i jakiego programu używasz do regulacji głośności (ja mam kmix i być może to też ma jakieś znaczenie).

P.S. co do Twojego pytania "nie rozumiem, gdzie masz podłączone te suchawki", to chodziło mi jedynie o to, że jeżeli miałbyś podłączony zestaw głośników pod gniazdo na słuchawki w swoim komputerze, to mógłbyś nie zauważyć nawet, że nie regulujesz głównego poziomu głośności w komputerze, a jedynie poziom głośności w gnieździe na słuchawki (przynajmniej znalazłoby się parę osób, które by tego nie zauważyły). Po prostu chcę móc regulować poziom głośności na głośnikach wbudowanych w laptopa poprzez klawisze multimedialne, a teraz jest to możliwe jedynie poprzez regulację głównym suwakiem programu kmix (klawiszami multimedialnymi na klawiaturze mogę jedynie sterować suwakiem "słuchawki", co nie zmienia poziomu głosu na głośnikach wbudowanych w kompa).
salmon
Beginner
Posty: 296
Rejestracja: 12 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Gliwice/Bielsko-Biała

Post autor: salmon »

Mogę regulować głośność głośników w laptopie, używam kmixa. Jeżeli używasz KDE to doinstaluj sobie jeszcze lineak-kdeplugins. Nowe przyciski dodaje się tak:
W Klineakconfig naciskasz "Create Custom Keybord", pojawi się nowe okno. W polu "Key name" wpisujesz jakąś nazwę dla przycisku i naciskasz ten przycisk, jego nazwa powinna wtedy pojawić się na liście z lewej strony. Powtarzasz to dla wszystkich specjalnych przycisków. Jak to zrobisz, wypełnij resztę pustych pól i naciskasz "Ok". Wracasz do głównego okna i tam powinny być na dole w liście wypisane nazwy przycisków jakie podałeś. Naciskasz na niego dwa razy i wpisujesz komendę jaka się ma wykonać po jego naciśnięciu lub gotowe makro. Co do reszty to odsyłam do dokumentacji,
kreator_4
Posty: 4
Rejestracja: 11 listopada 2007, 18:33

Post autor: kreator_4 »

Wcisnąłem "Create Custom Keybord", w nowym oknie w polu "Key name" wpisałem jakąś nazwę, ale po wcisnięciu klawisza multimedialnego nic się nie działo, program w ogóle tego nie zauważył (próbowałem na różne sposoby: po wpisaniu nazwy wcisnąłem "enter" i dopiero wtedy klawisz specjalny, próbowałem też kliknąć na okienko "key code" i dopiero wtedy próbowałem podać klawisz specjalny i za każdym razem nic), może po prostu robiłem coś nie tak. Ale przez przypadek doszedłem do tego jak zrobić to w programie keytouch i szczerze mówiąc nie wiem jak mogłem tego nie zauważyć. Bardzo dziękuję Ci za pomoc, mam nadzieję, że Twój poświęcony czas nie pójdzie na marne i ktoś z tego skorzysta, tymczasem napiszę jeszcze jak rozwiązałem ten problem w keytouch na wypadek, gdyby ktoś też nie mógł zauważyć tak jak ja tej opcji.

A więc jeżeli nie mamy sterowników trzeba doinstalować do "keytouch" jeszcze "keytouch-editor". Aby przełączyć kanał ze słuchawek na główną regulację poziomu głośności, należy w oknie programu KeyTouch po prostu kliknąć na zakładkę "preferences", a tam w "user settings" można wybrać "mixer channel" - cheadpchone, PCM i jeszcze dwa inne, klikamy na PCM i możemy już sterować główną regulacją głośności w kompie. Nie wiem jak mogłem tego nie zauważyć.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc :) .
ODPOWIEDZ