P

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
plmichal
Posty: 4
Rejestracja: 15 listopada 2006, 10:25

Płyta główna dla Debiana?

Post autor: plmichal »

witam

Mam pytanie:
Jaka płyta główna będzie najbardziej odpowiednia pod Debiana?
Zastosowanie: szeroko pojęty serwer - lokalny, poczta, ftp, sql itd.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.

Pozdrawiam
Michał
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

Nie napisales jakie obciazenie tam planujesz.

Po dluzszej chwili zastanowienia sie wydaje mi sie iz najlepsza bedzie zielona, bo czerwona czy niebieska do prawdziwego serwera to jest zbytnia ekstrawagancja chyba.
Verdan
Posty: 80
Rejestracja: 06 czerwca 2006, 17:49

Post autor: Verdan »

Cześć.

Najlepsza jest taka płyta, której chipsety są w pełni obsługiwane przez jądro. Czy to będzie Debian, Ubuntu, czy coś innego -- nie ma znaczenia, chodzi o samego Linuksa. Jeśli np. chcesz mieć wifi zintegrowane na płycie, to zadbaj o to żeby chipset był prism, jeśli chodzi o grafikę, to najlepiej nvidia, chociaż ma sterowniki zamknięte to ładniej działa niż jakiekolwiek inne karty dopalane DRM (rzecz jasna, jeśli chodzi o serwer to akurat grafa nie ma znaczenia większego, możesz wsadzić jakiegoś starego Tridenta na PCI). Potem popatrz na chipsety SATA/IDE, ewentualny RAID/NFORCE, te sprawy. Polecam poczytać dokumentację jądra, albo przynajmniej przejrzeć co w nim siedzi.

Pozdrawiam
leonid
Posty: 86
Rejestracja: 21 stycznia 2007, 18:34
Lokalizacja: Stolyca

Post autor: leonid »

Ja mam ga-m55plus-s3g i chociaż serwer to nie jest, tylko zwykły domowy komputer, to całość działa. I ma 4 złącza PCI, to można nawkładać kart sieciowych, może się to w serwerze przyda.
Krizz
Posty: 3
Rejestracja: 14 lutego 2008, 14:15

Post autor: Krizz »

Pozwólcie, że sie podepnę pod temat.
Czy moglibyście wskazać KONKETNY model płyty głównej, która będzie się sprawować pod Debianem działającym jako serwer? Musi byc to płyta obsługująca Core2Quad, bardzo wskazane by było, by instalka rozpoznawała bez problemu dyski SATA, posiadała dwa interfejsy sieciowe 1Gb rozpoznawane przez jądro, a także koniecznie posiadała port ps/2 na klawiaturę... no i to w zasadzie wszystko. Szukam takiego rozwiązania, które nie będzie wymagało ode mnie ślęczenia w wyszukiwaniu dlaczego interfejsy sieciowe nie działają, ściagania i kompilowania sterowników do kontrolera SATA, itp. Cena nie gra za bardzo roli. Mile widziane sprawdzone rozwiązania.
KowaI
Posty: 15
Rejestracja: 06 grudnia 2006, 09:19

Post autor: KowaI »

Wiecie co nie chce być uszczypliwy ale skoro zamierzasz stawiać jakiś konkretniejszy serwer to chyba sam powinieneś wiedzieć czego potrzebujesz. Jako zaawansowany administrator powinieneś mieć wiedze na ten temat. Pytasz o jakąś abstrakcję. Czy debian będzie lepiej działał na nforce czy na via, a może intel ?. Poczytaj o samej architekurze to sam sobie odpowiesz na te pytania. Nie ma złotego środka. Ja stawiałem serwery na różnych chipsetach. Całkiem ładnie sprawują się Intel-e ale to może być moje mało fachowe zdanie. I jak już moi poprzednicy pisali przekalkuluj czego od tego sprzętu oczekujesz. Czy to ma być serwer plików dla 10 userów czy coś znacznie mocniejszego. A jak coś konkretnego pod serwer to szukaj platform wieloprocesorowych do tego 2 może 4 dobre procki, oczywiście RAID ale tylko software żaden hardware i jak już napisałeś gigabit ethernet.
Krizz
Posty: 3
Rejestracja: 14 lutego 2008, 14:15

Post autor: Krizz »

To jeszcze raz spróbuję: potrzebuję wskazania na konkretny model płyty głownej. Nie pytam jaka będzie lepsza pod mysqla, a jaka lepsza pod serwer apacha działający 24/7. Chodzi mi głownie o sterowniki - zakładając, że będę instalował Debcia na dysku SATA, nie chcę podczas instalacji niespodzianki typu "instalator nie widzi żadnego dysku". Nie instalowałem jak dotąd Debiana na dyskach SATA, ani tym bardziej na RAIDzie. Tak samo jak oczekuję, że instalator wykryje interfejs sieciowy (z tym chyba nie powinno byc problemu). Ktos może powiedzieć: no i co, że nie wykryje - ściągniesz sobie sterowniki i je sobie skompilujesz. Mozna i tak, ale po co?
Np. zastanawiałem sie nad płytą Asus P5K Premium/WIFI-AP na chipsecie Intela P35. Posiada dwa 1-gigowe interfejsy sieciowe: LAN Marvell 88E8056
koperkuba
Posty: 17
Rejestracja: 26 lutego 2008, 18:53
Lokalizacja: Nowy S±cz

Post autor: koperkuba »

Ja również potrzebuje porady. Mam w planach wdrożyć serwer pocztowy oparty na Debianie. W przybliżeniu 100 kont pocztowych - Postfix-Dovecot-Squirrelmail. Co możecie polecić sprawdzonego?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6366
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

polecam gigabyte
odradzam asrock
Awatar użytkownika
pone13
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 30 listopada 2007, 20:59
Lokalizacja: Leszno

Post autor: pone13 »

Tanie i pewne płyty Gigabyte jakie moge polecić:
amd
-> GA-M55S-S3 (rev 2.0), odradzam wynalazki M56 i M55plus bo padają jak muchy. M56 jest nowym zamiennikiem M55 ale zdecydowanie brać tą drugą. Uwaga! tylko dwa porty PCI ale najmniejszych problemów ze sterownikami.
-> GA-M55SLI-S4 - M55 z dodatkowym PCI-E (SLI) oraz dodatkowym portem SATA. NForce o numerek wyższy.
intel
-> pod intela wybór jest ogromny, według mnie najbardziej stabilne i bezawaryjne to serie z chipsetem P31 i P35 - zero niespodzianek, miła cena.
ODPOWIEDZ