Prośba o Aktualizację Sterownika - HighPoint Rocket R750 40-port HBA Controller

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
pe3nodebian
Posty: 10
Rejestracja: 17 lutego 2007, 00:37

Prośba o Aktualizację Sterownika - HighPoint Rocket R750 40-port HBA Controller

Post autor: pe3nodebian »

Witam serdecznie,

Kupiłem 2 szt. "HighPoint Rocket R750 40-port HBA Controller".

Chciałbym zbudować Debian 11 "Monster-Quasi-Server", na którym zamierzam zgłębiać macierze oparte na mdadm, we wszelkich możliwych konfiguracjach - RAID5/6/50/60/100... - na zestawie 80 x HDD :)

Niestety, sterownik na stronie Producenta jest w starej wersji i mimo moich licznych, uprzejmych próśb i apelów do nich, powiedziano mi, żebym nabył nowszą wersję Kontrolera. Nadal próbuję, ale milczą, więc chyba powinienem się przestać łudzić, że ot tak ktoś z dobrego serca to zrobi dla jakiegoś (nawet uprzejmego) użytkownika...
https://highpoint-tech.com/USA_new/seri ... wnload.htm
Linux Driver - Linux Opensource Driver - v1.2.10.1 - (Support up to Linux Kernel v4.9)

Jako pasjonat Debiana (taki powiedzmy "średniozaawansowany") chciałbym Was prosić o radę, do kogo pośród Społeczności Linuksowej powinienem/mógłbym skierować moją Prośbę o Aktualizację Sterownika Linuksowego dla R750 i czy w ogóle to jest możliwe, Waszym zdaniem.

Widzę, że na stronie Producenta ten stary sterownik ma opis "Linux Opensource Driver" - czy to znaczy, że to co tam załączają zawiera lub stanowi Kod Źródłowy, który ktoś z doświadczonych Użytkowników Debiana / Linuksa byłby w stanie zaktualizować tak, aby obsługiwał Debian 11, Kernel 5.10? Jeżeli tak, to byłbym wdzięczny za podpowiedź, do kogo, jakie kroki powinenem powziąć, jaką procedurę przejść, aby mieć szansę na uzyskanie czegoś takiego? :)

Jestem gotowy poczekać i próbować budować mój "projekt" na razie na Debianie 9, Kernel 4.9, o ile byłaby szansa, że to co jest załączone na stronie to jest faktycznie Kod Źródłowy Sterownika R750, który potencjalnie można byłoby rozwijać dalej i mieć szansę, że ktoś kiedyś doda obsługę tego urządzenia na Debianie 11, Kernel 5.10.

A może to co załącza HighPoint to w ogóle nie zawiera Kodu Źródłowego Sterownika - wówczas też chciałbym Was prosić o taką informację + wskazówka, czego konkretnie potrzebujemy od Producenta, aby taki nowy Sterownik wydewelopować? :)

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam~Piotrek~pe3no
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Prośba o Aktualizację Sterownika - HighPoint Rocket R750 40-port HBA Controller

Post autor: dedito »

Zbuduj sobie na kernelu 4.9 lub wcześniejszym, skoro to tylko do testów.
Sam sterownik to samorozpakowujący się instalator.
Można sobie go rozpakować bez uruchamiania skryptu instalacyjnego i przejrzeć pliki źródłowe.

Kod: Zaznacz cały

sh ./r750-linux-src-v1.2.10.1-17_01_23.bin --noexec --target src
Potem można spróbować zbudować na kernelu 5 modyfikując skrypty instalacyjne, ale nie wiem czy jest sens kopać się z koniem.
pe3nodebian
Posty: 10
Rejestracja: 17 lutego 2007, 00:37

Re: Prośba o Aktualizację Sterownika - HighPoint Rocket R750 40-port HBA Controller

Post autor: pe3nodebian »

Witam serdecznie i bardzo dziękuję za odpowiedź @dedito,

Tak jak wspomniałem, jako pasjonat Debiana, jestem "średnio" zaawansowanym użytkownikiem :)

Czy mógłbym prosić o doprecyzowanie "ale nie wiem czy jest sens kopać się z koniem." - czy to oznacza, że sprawa jest w zasadzie przegrana...? Jak to rozumieć? Ja sam wiem, że nie dam sobie z tym rady, bo nigdy takich rzeczy nie robiłem... stąd też moje pytanie było generalnie "do kogo można się z tym zwrócić o pomoc"...? :)

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam~Piotrek~pe3no.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Prośba o Aktualizację Sterownika - HighPoint Rocket R750 40-port HBA Controller

Post autor: dedito »

Doprecyzowując zatem: jak Ci to ruszy na jądrze 4.9 lub starszym to nie wiem czy jest sens kopać w kodzie sterownika by go dostosować do jąder serii 5, to miałem na myśli pisząc: "ale nie wiem czy jest sens kopać się z koniem."

Być może to dostosowanie do jąder serii 5 będzie polegać na drobnych korektach, być może nie, bez zaglądnięcia w kod nie sposób powiedzieć.

Moim zdaniem, należałoby najpierw uruchomić kontroler na sterowniku z jądrem oficjalnie wpieranym przez producenta, a dopiero potem zabierałbym się za dostosowanie sterownika do nowszych jąder, żeby mieć jakieś odniesienie do sprawdzania funkcjonalności.

Druga sprawa to czy są w ogóle jakieś argumenty przemawiające za uruchomieniem tego sterownika akurat na jądrach serii 5, bo w treści wątku takich nie wskazałeś.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Prośba o Aktualizację Sterownika - HighPoint Rocket R750 40-port HBA Controller

Post autor: fnmirk »

A sprawdziłeś, czy ten kontroler w ogóle wymaga sterownika?

https://www.system-rescue.org/Download/

Jeżeli SystemRescue go rozpozna to powinien działać.
pe3nodebian
Posty: 10
Rejestracja: 17 lutego 2007, 00:37

Re: Prośba o Aktualizację Sterownika - HighPoint Rocket R750 40-port HBA Controller

Post autor: pe3nodebian »

dedito pisze: 02 kwietnia 2021, 17:07 [...] czy są w ogóle jakieś argumenty przemawiające za uruchomieniem tego sterownika akurat na jądrach serii 5, bo w treści wątku takich nie wskazałeś.
Witam serdecznie, @dedito i @fnmirk oraz bardzo dziękuję za wszystkie te ważne informacje i cenne wskazówki!!! :) :) :)

W takim razie muszę się trochę uzbroić w cierpliwość, bo na chwilę obecną mam tylko kontrolery... oops..., a procesor ma dopłynąć max. do końca kwietnia, dokupić muszę płytę i resztę, zbudować komputer, a przyznaję, że hardware nie jest moją mocną stroną ... :)

Potem odpalę to na Debianie 9, kernel 4.9 i znów się odezwę :)

Cieszy mnie, że "kopanie z koniem" nie oznacza "możesz robić co chcesz, ale prawdopodobnie się nie uda" :)

Argumenty dla Kernel 5.10 w sumie podałem :) Chcę używać kontrolera na Debianie 11, który ma mieć Kernel 5.10. Bo czy alternatywnie powinienem zainstalować Debian 11 i robić downgrade Kernela z 5.10 do 4.9, o ile dobrze odczytuję, że rozważania pod tytułem "Kernel 4.9 czy 5.1" to tak naprawdę "sztuka dla sztuki"...? Czy taki był zamysł ?
fnmirk pisze: 02 kwietnia 2021, 18:56 A sprawdziłeś, czy ten kontroler w ogóle wymaga sterownika?

https://www.system-rescue.org/Download/

Jeżeli SystemRescue go rozpozna to powinien działać.
Jak zbuduję mój "niby-Serwer" to na 100% odpalę go z pendrive zawierajacego SystemRescueCd, gdyż tak się składa, że tego narzędzia używam do wszelkich prac typu "DevOps" :)

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam~Piotrek~Pe3no.

--
P.S. Korzystając z okazji, składam najlepsze życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego! Niech Pan Jezus, Zmartwychwstały Bóg, wspiera, chroni, prowadzi, błogosławi i obdarzy zdrowiem Was i Waszych Bliskich!
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Prośba o Aktualizację Sterownika - HighPoint Rocket R750 40-port HBA Controller

Post autor: dedito »

Korzystanie z Debian 11 nie przekreśla możliwości korzystania ze starszych kerneli.
Z tym kopaniem się z koniem to też nie było wzmianki, że prawdopodobnie się nie uda.
Z tym kernelem to też nie jest sztuka dla sztuki.
Może zostawmy już te rozważania filozoficzne i wróćmy do tematu jak będziesz uruchamiać sprzęt.

P.S. Dziękuję za życzenia i wzajemnie.
Co do różnych metod leczenia to nie te forum, wpis usunąłem. Nie jesteśmy lekarzami i nie będziemy oceniać co jest skuteczne a co nie. Od takich porad są lekarze nie forum, także proszę: bez takich wstawek.
Zablokowany