Brak miejsca na dysku

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
pltvgz20
Posty: 17
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:59

Brak miejsca na dysku

Post autor: pltvgz20 »

Cześć,
Wiele programów uruchomionych i długo, brak jest miejsca w "/". Wyłączanie części programów nie pomogło. Zwolnienie miejsca w "/" np. ponad 1 gigabajt skutkowało, że w "/" było tylko ok. 600 mega. Potem uruchomienie przeglądarki i zaraz znowu nie było miejsca w "/".

Dodatkowe informacje:
1) Katalog /proc informacja, że jest niemożliwej wielkości (ponad 300 tysięcy gigabajtów!)
2) Debian Jessie
3) Chyba szwankujący sterownik grafiki
4) Przełączanie użytkowników, hibernacja kończą się powrotem do ekranu logowania (chyba to ma związek z tym co w 3)

Pytania:
1) Jak zwolnić miejsce przed wyłączeniem systemu?
2) Czy praca bez wolnego miejsca gdy system komunikuje, że nie ma miejsca robi jakieś szkody?

Z góry dzięki za pomoc. :)
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Brak miejsca na dysku

Post autor: Yampress »

wydaj polecenie w terminalu jako root

Kod: Zaznacz cały

apt clean
Uruchom przeglądarke w terminalu i zabacz jakie błędy wyrzuca. Wklej tutaj na forum (najlepiej za pomoca portalu do wklejania treści)
pltvgz20
Posty: 17
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:59

Re: Brak miejsca na dysku

Post autor: pltvgz20 »

Dzięki, że odpisałeś. Najszybciej spytać, więc mam nadzieję, że nie są to irytujące pytania. :) Nie miej mi tego za złe bo na pewno się znasz ale wczoraj sam kombinowałem z

Kod: Zaznacz cały

apt-get autoremove

i niżej piszę, że trochę obaw nabrałem od tego co czytałem. :)
1) Czym się różni:

Kod: Zaznacz cały

apt clean
od

Kod: Zaznacz cały

apt-get clean
? (Jeśli to służy też usuwaniu nieużywanych pakietów, to tak na oko ich nie powinno być wiele - ja wiele nie instalowałem.
2) Pytam o 1), bo czytałem, że

Kod: Zaznacz cały

apt-get clean
ktoś sobie coś zepsuł. I nie chciałbym sobie czegoś popsuć, hehe ;p
3) Czytałem, że

Kod: Zaznacz cały

apt-get clean
służy do usuwania pakietów, z których się nie korzysta, a ja w sumie korzystam ze wszystkiego co mam, a jak z czegoś trochę rzadziej to nie mam żadnej listy jak te pakiety się nazywają i jeśli to polecenie go usunie to nie będę wiedział nawet co zainstalować. Więc robić jakąś listę?
4) Nie pousuwam sobie

Kod: Zaznacz cały

apt clean
jakiś danych, które mogą mieć jakąś wartość (jeżeli usunie to program to zainstaluje się go jeszcze raz, ale jeżeli ten program tworzy jakieś pliki to już jest strata jeśli zostaną usunięte - o takie coś mi chodzi)?
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Brak miejsca na dysku

Post autor: Yampress »

kiedy coś instalujesz/aktualizujesz , apt ściąga pakiety/(archiwa), które rozpakowuje i zawartość kopiuje w odpowiednie miejsce w systemie plików. Te pakiety/archiwa są potem już niepotrzebne.. polecenie

Kod: Zaznacz cały

apt  clean
Usuwa te pakiety/archiwa i zwalnia miejsce na dysku.
Polecenie to nie usuwa twoich plików/danch itp, także spokojnie możesz go używać. I robić to regularnie lub gdy robi się mniej wolnego miejsca na dysku ( głównym systemie plików "/")
pltvgz20
Posty: 17
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:59

Re: Brak miejsca na dysku

Post autor: pltvgz20 »

Sorry już jestem. To się zabieram za to, żeby Ci po nocy nie marudzić. ;p Tylko, że piszę do Ciebie, będę to robił co mówisz nie mając w ogóle miejsca na dysku - to jest szkodliwe, czy nie i zaczynać? :)
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Brak miejsca na dysku

Post autor: Yampress »

Trochę własnej inwencji twórczej... Nikt ne bedzię Cie prowadził za rękę krok po kroku.
Boisz się cokolwiek zrobić? Linux nie jest dla Ciebie.
Jednakowe odpowiedzi dostałeś, co i jak zrobić na forum DUG i tutaj, więc zacznij działać, próbować, uczyć się
i mnóstwo czytać o temacie w którym masz problem.
ODPOWIEDZ