Wymiana procesora intel 2066

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
hepa
Beginner
Posty: 108
Rejestracja: 07 maja 2018, 19:56

Wymiana procesora intel 2066

Post autor: hepa »

Witam,
czy przy wymianie procesora, na nowy, czy trzeba wykręcać całą płytę główną z obudowy ?
Czy można to zrobić bez ?
Jak będzie lepiej ?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wymiana procesora intel 2066

Post autor: dedito »

To zależy od sposobu mocowania radiatora.
W LGA 2066 nie powinno być potrzeby demontażu płyty, ale różne są rozwiązania.
hepa
Beginner
Posty: 108
Rejestracja: 07 maja 2018, 19:56

Re: Wymiana procesora intel 2066

Post autor: hepa »

- także więc wymieniłem procesor,
ale mam jakieś błędy, skąd to jest ?
takie błędy:

Kod: Zaznacz cały

EDAC skx ECC is disabled on imc 1
jakiś pomysł ?

tak właściwie to bym to olał,
ale problem w tym, że system teraz wstaje 5x dłużej.
to jakiś błąd hardware'owy.
sprawdzałem też na Linuxie /usb/ Live, i jest to samo.
a może coś jest niekompatybilne ze sobą ?

help . ; (
hepa
Beginner
Posty: 108
Rejestracja: 07 maja 2018, 19:56

Re: Wymiana procesora intel 2066

Post autor: hepa »

Kto podpowie, w który slot banku pamięci trzeba włożyć 1 moduł pamięci Ram, przy tej rozpisce płyty głównej:

https://www.gigabyte.com/FileUpload/glo ... /x299.html

Na chwilę obecną mam tylko 1 moduł - 16GB.

Płyta główna Ex Designare X299.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Wymiana procesora intel 2066

Post autor: fnmirk »

Wymieniając procesor wypadałoby sprawdzić (zaktualizować) BIOS.

Odnośnie wymiany sprzętu to:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure linux-image-$(uname -r)
i restart systemu.

Rysunek płyty ze strony producenta jest tylko życzeniem, jak płyta w przybliżeniu powinna wyglądać. Małym drukiem zawsze jest dopisane, że produkt może się różnić.

Pobierz i przejrzyj system z pomocą programów narzędziowych tam oferowanych.
https://www.system-rescue.org/Download/

https://www.system-rescue.org/System-tools/
Hardware information
  • The lspci and lsusb commands are useful to list PCI and USB devices connected your your system, and they can display the exact hardware IDs of these devices that are used to find the right drivers.
  • The lscpu command displays information about the CPU.
  • The hwinfo command can be run from the terminal and will display a detail report about the hardware.
Hardware testing
  • You can run memtest86 from the boot menu if you are booting in BIOS/Legacy mode. This is not available if you are booting in UEFI mode.
  • You can run the memtester command in a terminal if you want to test your system memory. This command runs from the Linux system and hence is available if you run in UEFI mode. Make sure you run the 64bit version if your computer has more than 4GB of RAM so it can address all your memory.
  • The stress commmand can be used from a terminal in order to stress tests your system (CPU, memory, I/O, disks).
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Wymiana procesora intel 2066

Post autor: Yampress »

Jeśli masz książeczke do płyty głównej to w niej jest kolejność wkładania modułów pamięci
hepa
Beginner
Posty: 108
Rejestracja: 07 maja 2018, 19:56

Re: Wymiana procesora intel 2066

Post autor: hepa »

Podpowiedzcie, czy przy zmianie CPU może okazać się coś niekompatybilne ze sobą ?
Wymieniałem jakiś czas temu procesor i od tej chwili nie mogę ogarnąć sprzętu.

Procesor stary:
7740x
Procesor nowy:
10900x
Płyta główna:
Ex Designare x299
BIOS najnowszy

może być coś niekompatybilne ze sobą ?
mariaczi
Member
Posty: 1343
Rejestracja: 08 lutego 2008, 12:58
Lokalizacja: localhost@śląskie

Re: Wymiana procesora intel 2066

Post autor: mariaczi »

Tutaj: https://pangoly.com/en/compatibility/gi ... are-ex/cpu znalazłem informację, że ta płyta wspiera procesor, jaki do niej włożyłeś. Za podmianą procesora idzie konieczność aktualizacji BIOSu co wiąże się z tym, że przez aktualizację w celu wsparcia dla najnowszych procesorów tracisz wsparcie dla starszych modeli.
Czy po aktualizacji BIOS zrobiłeś w nim reset ustawień do domyślnych i dopiero po tym ustawiłeś inne opcje wedle swoich potrzeb?

Błąd o którym wspomniałeś 18 lutego bardzo możliwe, że jest związany z kartą graficzną: https://stackoverflow.com/questions/633 ... untu-20-04
ewentualnie: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=261400
hepa
Beginner
Posty: 108
Rejestracja: 07 maja 2018, 19:56

Re: Wymiana procesora intel 2066

Post autor: hepa »

Tak robilem reset Biosu, ale poprzez Reset na płycie głównej.

Ale czy jest jakaś różnica, kiedy robię Reset Biosu a kiedy wczytuje ustawienia domyślne tego Biosu ?

Odnośnie GPU, to raczej nie chodzi o karty, bo na innej karcie jest ten sam błąd.

Kartę podłączoną mam tylko 1.
czarekd
Posty: 1
Rejestracja: 04 listopada 2021, 23:30

Re: Wymiana procesora intel 2066

Post autor: czarekd »

Witam,
ten wątek został założony 2-go stycznia, a mamy dziś 15-go listopada, a więc wygląda na to, że proces wymiany procesora trwa już ponad 10 miesięcy. Uważam, że te wszystkie opisane przez Ciebie problemy można by rozwiązać o wiele szybciej, więc zdecydowałem się odpisać na posta.

Problem 1.
- czy przy wymianie procesora, na nowy, czy trzeba wykręcać całą płytę główną z obudowy?
- Moim zdaniem taką wymianę trzeba załatwiać w serwisie. Robiąc to samemu narażasz się na dodatkowe koszty i problemy. Jeśli któryś z podzespołów okaże się wadliwy, to sprzedawca tego podzespołu może się wykręcać od odpowiedzialności zwalając winę na resztę części. Lepszy procesor może potrzebować więcej prądu, a tańsza lub starsza płyta i zasilacz nie będą w stanie go dostarczyć. Poza tym nie masz części zapasowych, a serwisie mają i mogą ten procesor przetestować na innej płycie. Wiec jeśli nie jesteś serwisantem i nie masz części zapasowych, to nie warto tego robić samodzielnie.

Problem 2.
- EDAC skx ECC is disabled on imc 1
- Myślę, że ten błąd jest związany z pamięcią posiadającą korekcję błędów ECC, wygląda na to, że ta opcja powinna być włączona w BIOS-ie, ale BIOS i płyta główna muszą być z tym kompatybilne - no więc trzeba czytać instrukcje, a czas to pieniądz.

Problem 3.
- a może coś jest niekompatybilne ze sobą?
- Nie napisałeś dokładnie, jak tą niekompatybilność sprawdzasz. Ja w takiej sytuacji próbowałbym uruchomić komputer na jakiejś dystrybucji LIVE odpalanej z pendrajwa. Jeśli miałeś zainstalowany system na dysku i wymieniłeś procesor, to moim zdaniem ten stary system nie będzie działać poprawnie. To samo dotyczy wymiany karty graficznej - może i są jakieś sposoby, żeby to uruchomić, ale po co się tak męczyć?

Problem 4.
- w który slot banku pamięci trzeba włożyć 1 moduł pamięci Ram?
- Jeśli jest jedna kość, to każdy slot będzie dobry, o ile jest sprawny.

Problem 5.
- Podpowiedzcie, czy przy zmianie CPU może okazać się coś niekompatybilne ze sobą ?
- Podsumowując, moim zdaniem nowy CPU może być niekompatybilny z płytą główną, zasilaczem (za słaby prąd) , pamięcią RAM, zainstalowanym wcześniej systemem operacyjnym na dysku.

Problem 6.
- Ale czy jest jakaś różnica, kiedy robię Reset Biosu a kiedy wczytuje ustawienia domyślne tego Biosu ?
- Moim zdaniem tak - np. jeśli za bardzo podkręcisz procesor lub kartę graficzną, komputer po restarcie może się wyłączyć i nie pozwolić na ponowne wejście do BIOS-u. Jak nie można wejść do BIOS-u, wtedy trzeba zrobić reset.

Jeśli moje uwagi nie pomogą, to radzę zanieść komputer do serwisu. Miałem podobny problem - kupiłem używaną płytę z procesorem, kartą graficzną i pamięciami za 600 zł i nie mogłem tego złożyć do kupy. A sprzedawca w sklepie jakoś sobie poradził i zrobił z tych części fajny komputer.
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2021, 01:06 przez czarekd, łącznie zmieniany 2 razy.
Zablokowany