ASUS Czy dobry wybór

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
dawidmyk
Posty: 4
Rejestracja: 27 maja 2020, 13:21

ASUS Czy dobry wybór

Post autor: dawidmyk »

Ponawiam pytanie dotyczące Asusa w ogólności - zauważyłem że wiele postów dotyczy jakichś problemów z Asusem.
Może ktoś z Was wie czy istnieje jakiś głębszy powód dla „nieporadności” Asusa z debianem? Mi kiedyś się obiło coś takiego o uszy jeżeli chodzi o Ubuntu, i (już wtedy wycofana ze wsparcia) wersja 14.04 „zamrażała” mi się podczas działania. Także mam problem z myszką (czasem się zawiesza), już kolejną, tym razem przewodową, ale to może wynikać z tego, że słaba myszka.
Myślę również o problemach wydajnościowych, ale one też mogą wynikać z różnych rzeczy (Kde jest wolne?) . Proszę o opinię w kwestii Asusa, ja nie chciałbym robić niczemu złej reklamy, ale mógłbym spróbować zainwestować w inny sprzęt.
Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej, szczególnie transmisje internetowe mi się wieszają.
Mój system: Debian 9 , mój komputer: laptop Asus X540S, CPU: Intel 4Core 3710, pamięć: 4GB, poza tym hdd
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: ASUS Czy dobry wybór

Post autor: LordRuthwen »

Nie wypowiem się co do obecnych modeli, bo w pracy używamy Della, w domu mam prywatnego laptopa (teraz z niego piszę) Asus K46CA. Stary, działa dobrze od początku, ostatnio tylko przestał wystarczać, bo już z filmami 4K sobie nie radzi nawet jak chcę obejrzeć :)
peadyr
Posty: 8
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 18:53
Lokalizacja: Chełmno

Re: ASUS Czy dobry wybór

Post autor: peadyr »

Cześć, mam Zenbooka UX310UA na nim Bullseye i ArchLinux, nie mam i nie miałem żadnych problemów ze sprzętem ani współpracą z Linuxem. Jedynie przy starcie kernel chyba podaje jakieś braki dotyczące firmware i BIOS, aktualizacja BIOS nic nie pomogła, jednak nie zauważyłem negatywnego wpływu na system.

Wcześniej miałem innego Zenbooka, w którym tuż przed końcem gwarancji wentylatory zaczęły działać wyłącznie na 100% obrotów, bez problemów dostałem nowy model który sam wybrałem zamiast kasy.

Mam jeszcze komputerek na płycie E45M1-I DELUXE, działa już z 10 lat pod telewizorem jako htpc, router, punkt dostępowy wifi, server plików, kiedyś przez tydzień prawie bez przewrwy działał na 100% i przetwarzał pliki rastrowe + czasem torrenty czy jakieś małe bazy danych. Działa i nie chce się popsuć :)

Pozdro
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: ASUS Czy dobry wybór

Post autor: dedito »

Ja mam A555L i nie ma z nim problemów jeśli chodzi o instalację i użytkowanie dystrybucji Linuksa (obecnie LMDE i Mint), ale konstrukcyjnie ten laptop pozostawia trochę do życzenia. Żeby wymienić dysk czy kartę rozszerzeń, trzeba rozkręcić pół laptopa. W innych markach dostęp do dysku, kart rozszerzeń jest pod łatwo dostępnymi klapkami.
Pod tym kątem rozważyłbym raczej wybór innych marek Lenovo, Dell, Acer.
ODPOWIEDZ