Brak dostępu do dysku twardego.

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Brak dostępu do dysku twardego.

Post autor: Morfik »

Zapytaj windowsa, ja się na nim nie znam. :D

Mógłbyś mi wrzucić wygląd tablicy partycji wdzianej z poziomu windowsa i linuxa? Chodzi o to by zobaczyć, czy są jakieś różnice w wartościach sektorów poszczególnych wpisów.
Unappu
Posty: 12
Rejestracja: 19 marca 2018, 22:38

Re: Brak dostępu do dysku twardego.

Post autor: Unappu »

Możecie mi jakoś jaśniej to wytłumaczyć? Nic za bardzo z tego nie rozumiem.
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Brak dostępu do dysku twardego.

Post autor: Morfik »

Z czego?
Unappu
Posty: 12
Rejestracja: 19 marca 2018, 22:38

Re: Brak dostępu do dysku twardego.

Post autor: Unappu »

z tego: "Da radę wszystko odzyskać, tylko trzeba na nowo stworzyć wpis w tablicy partycji odpowiadający za tę uszkodzoną partycję. Tworzenie partycji to nie to samo co tworzenie nowego systemu plików, także to nie jest operacja destrukcyjna -- po prostu zrób sobie backup obecnej tablicy partycji, tylko ręcznie podglądając wpisy w gdisk, bo backupu zrobionego np. via sgdisk i tak nie byłoby po co przywracać o ile system by w ogóle przyjął. Jak już sobie pospisujesz wartości, gdzie ci się zaczynają i kończą partycje, to po prostu usuwasz ten problematyczny wpis i tworzysz go na nowo rozpoczynając od tego samego miejsca, gdzie zaczynał się stary wpis i dajesz rozmiar do końca dysku. Później próbujesz zamontować tę partycję w trybie do odczytu i jeśli będą błędy (a raczej będą, bo ci takie skurczenie się dysku rozwaliło pewnie i system plików), to odmontuj sobie tę partycję i przeskanuj ją w poszukiwaniu błędów. Jest niewielkie ryzyko, że tam na tych końcowych sektorach jakieś dane były, a jeśli były to stracisz co najwyżej jakieś pojedyncze pliki. Ja nie straciłem żadnego, także to jest do odratowania tylko trzeba umiejętnie to zrobić, bo inaczej możesz sobie wipe'nąć cały dysk i tego już nikt nie pozbiera. :D"
Na górę
Unappu
Posty: 12
Rejestracja: 19 marca 2018, 22:38

Re: Brak dostępu do dysku twardego.

Post autor: Unappu »

aż tak zaawansowany nie jestem. Nie wiem jak zobaczyć wygląd partycji, też nie wiem jak tu wkleić obraz
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Brak dostępu do dysku twardego.

Post autor: Morfik »

No poszukaj na necie jak z poziomu windowsa uzyskać układ tablicy partycji, bo tego ja nie wiem. :D

A na linux, to wpisz w terminalu jako root:

Kod: Zaznacz cały

# gdisk -l /dev/sda
Gdzie ten /dev/sda to ma być ścieżka do tego uszkodzonego dysku.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Brak dostępu do dysku twardego.

Post autor: dedito »

Kod: Zaznacz cały

C:\WINDOWS\system32\diskmgmt.msc
lub
Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Magazyn -> Zarządzanie dyskami...
ODPOWIEDZ