Pendrive ukryta partycja -problem

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Marek34
Posty: 21
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:49

Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: Marek34 »

Mam taki problem, otóż pendrive mam podzielony na 2 partycje z czego na jednej chciałbym zainstalować dystrybucje Linux i ukryć tą partycje tak by nikt nie sformatował przez pomyłkę. No i tutaj zaczyna się schody, w przypadku Linuksa działa to bez problemu, ale gdy podłącze pendrive do windowsa 10 to bez względu na to jakie są ustawienia, to i tak windows wyświetla wszystkie partycje.
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: Morfik »

A ja ty chcesz "ukryć" te drugą partycję? Tzn. po co? Jest większe prawdopodobieństwo, że windows ci skasuje tę "ukrytą partycję" niż gdy jest ona widoczna :D BTW: windows na pendrive zaczął widzieć wiele partycji? Nie wierzę! :D
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: LordRuthwen »

Morfik pisze: 12 marca 2018, 14:05 A ja ty chcesz "ukryć" te drugą partycję? Tzn. po co? Jest większe prawdopodobieństwo, że windows ci skasuje tę "ukrytą partycję" niż gdy jest ona widoczna :D BTW: windows na pendrive zaczął widzieć wiele partycji? Nie wierzę! :D
I dobrze, mam dysk USB podzielony na 3 partycje, Windows 10, w zalezności od biometru, widzi 1 albo wcale.
Marek34
Posty: 21
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:49

Re: Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: Marek34 »

Na laptopie jest zainstalowany windows 10 i w dodatku bez względu na ile partycji podzielę pendrive to wszystkie widzi. Normalnie korzystam z debiana na co dzień i tam nie ma z tym problemu. Fajnie było by żeby windows nie montował wszystkich partycji, no chyba że u mnie jest jakaś inna odmiana windowsa :D A jeszcze zapomniałem napisać że widzi również partycje linuxowe choć nie można jej otworzyć.
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: Morfik »

No technicznie są flagi typu hidden, które można ustawić np. via gparted. Ale czy to zadziała na windows, to nie mam pojęcia. :D
Hidden is used by some commercial operating systems. The hidden flag makes the partition invisible to the operating system.

-- https://gparted.org/display-doc.php%3Fn ... tion-flags
Marek34
Posty: 21
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:49

Re: Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: Marek34 »

Próbowałem z flagą hidden ale windows to ignoruje.Zrobiłem taki eksperyment z MBR przeszedłem na GPT i o dziwo działa ukrywanie partycji. Natomiast jest problem z zainstalowaniem jakiejkolwiek dystrybucji nic się nie bootuje.
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: Morfik »

A jak instalowałeś, bo chyba inaczej się instaluje linuxa na GPT, przynajmniej jeśli chodzi o sam bootloader.
Marek34
Posty: 21
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:49

Re: Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: Marek34 »

Instalowałem obraz przy użyciu unetbootin i rufus. Nie wiem nigdy nie instalowałem linuxa na GPT wiec nie za bardzo wiem o co chodzi.
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: Morfik »

Ja ci z tymi narzędziami nie pomogę zbytnio bo nigdy ich nie używałem ale pokaże ci przykład na bootloaderze syslinux/extlinux, bo tego używam i gdy ja instalowałem linux'a na GPT to działał mi bez problemu, tylko windows miał wymagania by tablica partycji była w ms-dos i musiałem wszystko jeszcze raz robić :D

Syslinux/extlinux ma coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

# ls -al /usr/lib/syslinux/mbr
total 20K
drwxr-xr-x 2 root root 4.0K 2018-02-17 21:34:30 ./
drwxr-xr-x 4 root root 4.0K 2018-02-17 21:34:30 ../
-rw-r--r-- 1 root root  439 2017-10-17 23:41:05 altmbr.bin
-rw-r--r-- 1 root root  440 2017-10-17 23:41:05 gptmbr.bin
-rw-r--r-- 1 root root  440 2017-10-17 23:41:05 mbr.bin
Te pliki wgrywa się w pierwszy sektor dysku twardego i jak ma się tablicę partycji ms-dos, to używa się pliku mbr.bin, a jak masz tablicę gpt, to gptmbr.bin i jak wgrasz nie ten plik co trzeba, to będzie problem z boot. Ten altmbr.bin , to jest do ustawiania rozruchu z określonej partycji jak używasz ms-dos -- to na wypadek, gdy komputer ma problemy z rozruchem systemu z innej partycji niż pierwsza lub też ignoruje flagę boot, np. ja robiłem sobie własne obrazy z systemem live, które instalowałem (ręcznie) na drugą partycję pendrive ale mój laptop nie chciał tego w żaden sposób tolerować, tj. umiał odpalić system live jedynie, gdy ten był na pierwszej partycji. W takim przypadku się bierze ten altmbr.bin i na sztywno definiuje się partycję, która ma być czytana po załadowaniu kodu bootloadera, czyli jednego z tych plików wyżej, np. dla drugiej partycji to by było:

Kod: Zaznacz cały

# printf '\x2' | cat altmbr.bin - | dd bs=440 count=1 iflag=fullblock conv=notrunc of=/dev/sdb
I po takim zabiegu mój laptop już bez problemu system live odpalał.

To tak w skrócie. :D Być może te twoje narzędzia nie biorą poprawki na tablicę GPT i próbują instalować tak jakby miały do czynienia z tablicą ms-dos i dlatego masz problem?
Marek34
Posty: 21
Rejestracja: 14 marca 2017, 19:49

Re: Pendrive ukryta partycja -problem

Post autor: Marek34 »

Na pewno tak jest jak napisałeś, że te programy nie biorą poprawki na tablicę GPT i tu tkwi problem. Dobra, będę próbował to jakoś ogarnąć :)
ODPOWIEDZ