jaki używany komputer dla Linuxa

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

jaki używany komputer dla Linuxa

Post autor: arturromarr »

Witam,
Chciałem złożyć jakiś używany, powiedzmy 3 letni komputer.
Czy można wskazać jakieś karty graficzne, płyty główne itp, które bez problemowo współpracować z Debianem?
Nie jestem biegły w systemie i chciałbym jak najmniej problemów mieć ze sterownikami.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kolofaza
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 20:59
Lokalizacja: Polska

Re: jaki używany komputer dla Linuxa

Post autor: kolofaza »

A do czego ma ci ten komputer służyć? Bo z tak ogólnego pytania odpowiedź jest jedna: Każdy.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: jaki używany komputer dla Linuxa

Post autor: dedito »

No nie tak do końca każdy. Nie każdy komputer jest wspierany w 100% przez Debiana.
Najlepiej wybrać to co jest w pełni wspierane przez Linuksa.
Takie firmy jak DELL, HP, Lenovo, Acer preinstalują Linuksa na swoich produktach (przynajmniej tak było te 3 lata temu), tu można domniemywać o 100% wsparciu.
Awatar użytkownika
arturromarr
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 01:21

Re: jaki używany komputer dla Linuxa

Post autor: arturromarr »

Czy kartę graficzną lepiej kupić np. AMD, czy NVIDIA? Firma ma znaczenie, czy może tylko konkretne modele?
Czy są karty które nie wymagają instalacji "zamkniętych" sterowników do pełnego wykorzystania swoich możliwości?
Awatar użytkownika
kolofaza
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 20:59
Lokalizacja: Polska

Re: jaki używany komputer dla Linuxa

Post autor: kolofaza »

Ati/Radeon obecnie (Stretch) działa na "wolnych" sterownikach dobrze i nie ma problemów. Zamknięte sterowniki działają tylko do wersji Jessie od modeli Radeon HD 5000 w górę.
Nvidia posiada otwarty i zamknięty sterownik. Obecnie zamknięty działa dobrze, otwarty nie wiem, praktycznie wszystkie modele od GeForce 6xxx w górę są wspierane przez zamknięty sterownik.

Osobiście wybrałbym Nvidie, a to że ma "zamknięty" sterownik mi nie przeszkada.
Jak Ci przyjdzie ochota na zabawę inną dystrybucją tudzież BSD itd. to Nvidia jest lepiej wspierana.
ODPOWIEDZ