[+] Debian - nie wykrywa sieci bezprzewodowych

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Przemysław
Posty: 9
Rejestracja: 01 listopada 2017, 15:51

[+] Debian - nie wykrywa sieci bezprzewodowych

Post autor: Przemysław »

Witam. Jestem nowym "użyszkodnikiem" Debiana, właściwie próbuję nim zostać. Podejść do Linux'a robiłem kilka - wszystkie nieudane. Jedyne co działało niemal w 100% to Ubuntu 12.04 (strasznie wolno chodził) Obecnie "pracuję" nad Debianem 9.2.0 LXDE we wersji Live. Dobra, do rzeczy.


Problemy które chciałbym rozwiązać są dwa.

1. Debiana odpalam z pendrive'a. Wszystkie zmiany ustawień których dokonuję znikają po wyłączeniu komputera. w jaki sposób mogę zapisać ustawienia na pednrive'ie?


2. Tu będzie chyba gorzej. Sieciami bezprzewodowymi zajmuje się domyślnie zainstalowany Wicd. Niestety nie wykrywa żadnych sieci.



Urządzenie z którego korzystam jest na prawdę stare, poniżej podaję konfigurację:

Typ procesora - Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T5450, 1666 MHz (10 x 167)

Mikroukład płyty głównej - Intel Crestline-GM GM965

Karta wideo - Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family (128 MB)

Akcelerator 3D - Intel GMA X3100

Karta dźwiękowa - Realtek ALC268 @ Intel 82801HBM ICH8M - High Definition Audio Controller

Karta sieciowa - Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG Network Connection

System pobrałem z TEJ STRONY
Ostatnio zmieniony 05 listopada 2017, 09:54 przez Przemysław, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Debian - nie wykrywa sieci bezprzewodowych

Post autor: dedito »

Ad.1. Debian persistence live - takie coś sobie wyszukaj, ale jak chcesz używać na co dzień to lepiej po prostu zainstalować.
Ad.2. Do tego trzeba mieć zainstalowane sterowniki (w przypadku twojej karty iwlegacy). Aby się zorientować czy karta została poprawnie wykryta można zobaczyć co pokazuje:

Kod: Zaznacz cały

lspci -k
oraz

Kod: Zaznacz cały

ifconfig -a
oraz

Kod: Zaznacz cały

dmesg | grep firmware
Ponadto ten obraz live zawiera tylko wolne oprogramowanie i może to być powodem, że ta karta nie jest obsługiwana, trzeba by sobie dodać sekcję non-free do repozytoriów lub korzystać z obrazów zgodnie z notką poniżej, którą masz na stronie pobierania (link który wkleiłeś):
Non-free Firmware

This is an official Debian image build and so only includes Free Software.

For convenience for some users, there is an alternative unofficial image build which includes non-free firmware for extra support for some awkward hardware. Look under /images/unofficial/non-free/images-including-firmware/ if you need that image instead.
https://cdimage.debian.org/images/unoff ... so-hybrid/

https://wiki.debian.org/iwlegacy wchodzi w skład poniższego
https://wiki.debian.org/iwlwifi
Awatar użytkownika
TheJezus
Posty: 4
Rejestracja: 04 listopada 2017, 00:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Debian - nie wykrywa sieci bezprzewodowych

Post autor: TheJezus »

jeśli nie chcesz ingerować z instalacją linuksa (użycie livecd) to może zainstaluj program na windowsie virtualbox i tam na wirtualnej maszynie debiana? ogólnie nie lubię tego rozwiązania ale będziesz miał raczej mniejsze problemy niż z livecd pod względem oprogramowania itd
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Re: Debian - nie wykrywa sieci bezprzewodowych

Post autor: yossarian »

Wystarczy normalnie zainstalować Debiana na pendrive, używając do tego obrazu z wbudowanym firmware.

To w prosty sposób rozwiązuje oba problemy.
Przemysław
Posty: 9
Rejestracja: 01 listopada 2017, 15:51

Re: Debian - nie wykrywa sieci bezprzewodowych

Post autor: Przemysław »

Punkt nr. 2 rozwiązany. Pobrałem Debiana z linku który podał dedito, WiFi działa. Dziękuję.

Gorzej z nr. 1.
Nie chcę się bawić w maszyny wirtualne. Debiana chciałbym uruchamiać z penrive'a. Nie jestem jedynym użytkownikiem laptopa a dysk ma zaledwie 60GB pojemności.
Do "instalacji" na nośniku USB używałem programów: unetbootin, rufus, Universal-USB-Installer oraz LinuxLive USB Creator 2.9.4.
Ten ostatni posiada opcję persystencji niestety Debian 9.2 nie jest na liście kompatybilności. Każe mi pobrać wersję 8.0.0.

yossarian Mógłbyś podesłać link do jakiegoś poradnika?

Początkowo próbowałem wszystko ogarnąć sam (z pomocą wyszukiwarki google), niestety nic nie pomagało.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Debian - nie wykrywa sieci bezprzewodowych

Post autor: marcin1982 »

Przemysław

Aktualny wątek proszę oznaczyć zatem jako rozwiązany, a ewentualnie inny problem poruszyć w nowym wątku.
Zablokowany