Przedłużenie życia HDD

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Przedłużenie życia HDD

Post autor: LordRuthwen »

Czołem.
Myślę, że w tym temacie Morfik będzie się mógł popisać, bo chyba w tematach dysków ma największą wiedzę z tu obecnych :)
Szukam sposobu przedłużenia życia dyskom HDD (talerzowym), gdyż planuję zbudować sobie w domu coś a'la NAS, początkowo w oparciu o malinkę (tak, wiem, że po USB), docelowo o jakąś małą, zintegrowaną płytkę, pewnie Intela. Wykorzystać planuję posiadane dyski twarde ze starych laptopów (5400 RPMS, SATA), jednak nie chciałbym, żeby dyski mi padały jeden po drugim z powodu ciągłej pracy, do której nie są przystosowane.
Wymyśliłem sobie, żeby w jakiś sposób je wyłączać gdy są nieużywane (do sposobu na to dojdę jeśli się potwierdzi moja teoria).
Charakterystyka pracy będzie taka, że obciążenie ich będzie krótkotrwałe w dzień (git, a konkretniej gogs) oraz większe w nocy - backup z dedyka. Na tą chwilę to + domoticz.
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Przedłużenie życia HDD

Post autor: Morfik »

LordRuthwen pisze: 05 września 2017, 10:01 Myślę, że w tym temacie Morfik będzie się mógł popisać, bo chyba w tematach dysków ma największą wiedzę z tu obecnych :)
Zainwestujcie w @ przy nicku (np. @Morfik) do powiadamiania userów, to wtedy szybciej będzie można wywołać kogoś. :D

Co do samego tematu, to różnie bywa.

Co to za dyski (producent, model). Jakie mają raporty smart?
Z tym przystosowaniem do ciągłej pracy to też zależy. Jasne, że czas pracy w dyskach mechanicznych działa na niekorzyść nośnika ale w dużej mierze mają znaczenie warunki pracy dysku -- temperatura, wstrząsy, krótkie cykle pracy (ciągłe włączanie wyłączanie), parkowanie głowic, ciągły zapis/odczyt i pewnie jeszcze kilka innych rzeczy, o których w tej chwili nie pamiętam. :D

Ja bym na twoim miejscu sprawdził pierw te dyski w SMART i ocenił czy w ogóle one się do czegoś nadają, jako, że pochodzą z laptopów a te zwykle nie mają najlepszych warunków pracy, przynajmniej jeśli chodzi o dyski.

A wyłączać dyski, gdy nieużywane, to bez problemu w hdparm można ustawić o ile dyski na to zezwalają, bo też nie każdy dysk chce bez problemu z tym narzędziem współpracować. I pewnie bez testów "wybudzania samego z siebie z niewiadomej przyczyny" też się nie obejdzie. :D
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: Przedłużenie życia HDD

Post autor: saturno »

Zapewne i system plików ma znaczenie.
Na starym komputerze postanowiłem zmienić system plików z Ext3 na Ext4.
Zainstalowałem OS na nowo i za trzy dni wróciłem z powrotem na Ext3, bo mój bezgłośny dotąd dysk zaczął wydawać dźwięki podobne do piłowania metalu!
Awatar użytkownika
Morfik
Beginner
Posty: 149
Rejestracja: 21 lutego 2009, 21:00

Re: Przedłużenie życia HDD

Post autor: Morfik »

System plików nie ma znaczenia, bo to jest jedynie warstwa logiczna, która ma zorganizować strukturę danych bitowych w taki sposób, by człowiek był w stanie ją rozumieć. :D Niektóre systemy plików radzą sobie z tym zadaniem lepiej niż inne ale to i tak jest bez znaczenia.

Co do ext3 i ext4, to nie wiem co ci się tam popsuło, bo te systemy plików się w zasadzie nie różnią od siebie, no ten drugi ma kilka dodatkowych ficzerów ale organizacja danych jest mniej więcej taka sama.

Tu trochę linków do poczytania:
http://www.golinuxhub.com/2014/03/what- ... 3-and.html
ODPOWIEDZ