Radeon, instalacja sterowników, błąd, bez trybu graficznego

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Sturek
Posty: 2
Rejestracja: 19 czerwca 2017, 22:11

Radeon, instalacja sterowników, błąd, bez trybu graficznego

Post autor: Sturek »

Cześć, włożyłem kilka dni temu do mojego komputera kartę XFX Radeon HD 6870, podłączaną przez HDMI, (wcześnie pracował na intel graphics, procesor intel core i3-2120, przez VGA). Rozdzielczość się zmieniła, jakieś błędy, ogólnie - potrzeba sterowników. Pracuje na Debianie Stretch (9, wersja testowa, KDE-plasma5), zainstalowałem je według tej strony: https://wiki.debian.org/ATIProprietary , efekt był taki, że tryb graficzny przestał działać, włącza się tylko tryb tekstowy. Gdy wyciągam dedyka i przełączam na zintegrowaną - zmienia się tylko rozdzielczość trybu tekstowego. Podczas włączania wyświetlała się informacja o błędzie, że brakuje jakiegoś pakietu. Zainstalowałem go, ale to nie rozwiązało problemu. Spróbowałem zainstalować wolne sterowniki (też według wiki), ale to nie pomogło. Dodam, że bardzo trudno mi się pracuje, bo cześć tekstu chowa się pod ramką monitora (w trybie tekstowym widzę od nazwy hosta, w prawo, reszta jest zakryta, oraz kilka linijek u góry i od dołu). Jakieś pomysły gdzie leży błąd, bądź jak go naprawić?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Radeon, instalacja sterowników, błąd, bez trybu graficznego

Post autor: dedito »

Ten poradnik z wiki jest nieaktualny na stretcha.
Fglrx nie jest już kontynuowany, zastąpił go amdgpu-pro.
Twoja karta wygląda mi na starą i trzeba by chyba załączać wsparcie w jądrze dla amdgpu-pro.
Na chwilę obecną masz do wyboru:
- jak chcesz fglrx to czeka Cię downgrade xorga i kernela. Możliwe ale po co się cofać i kopać w systemie paczek.
- jak chcesz amdgpu-pro to czeka Cię downgrade kernela (aktualnie chyba do 4.8) i xorga zdajsie też.
Najrozsądniejszym wyborem jest wybór otwartoźródłowego sterownika radeon lub jego następcy amdgpu ale przy nim też trzeba załączać wsparcie w kernelu w związku z typem Twojej karty.
Z punktu widzenia trudności najprostsza instalacja będzie ze sterownikiem radeon, najpierw musisz jednak usunąć tego fglrx.
Sturek
Posty: 2
Rejestracja: 19 czerwca 2017, 22:11

Re: Radeon, instalacja sterowników, błąd, bez trybu graficznego

Post autor: Sturek »

Dzięki wielkie. Zmieniłem sterowniki na wolnościowe, przeinstalowałem xorga i zaczęło działać. Jest kilka poradników w internecie, jak się do tego zabrać. Jedyny problem, to gdy czasem włączam niektóre gry są one bardzo rozjaśnione. Wyczytałem, że to kwestia sterowników, pozostaje czekać na aktualizację.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Radeon, instalacja sterowników, błąd, bez trybu graficznego

Post autor: dedito »

To proszę jeszcze opisać jak zainstalowałeś sterownik, ewentualnie z jakiego poradnika korzystałeś, aby coś zostawić dla potomnych, a potem oznaczyć wątek jako rozwiązany.
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: Radeon, instalacja sterowników, błąd, bez trybu graficznego

Post autor: saturno »

Sturek pisze: 28 czerwca 2017, 11:50 Jedyny problem, to gdy czasem włączam niektóre gry są one bardzo rozjaśnione. Wyczytałem, że to kwestia sterowników, pozostaje czekać na aktualizację.
Obawiam się że się nie doczekasz.
Jest jednak obejście problemu poprzez zmodyfikowanie aktywatora uruchamiającego daną grę.
Podam ci przykład a ty musisz dostosować do własnych potrzeb:

1. Aktywator oryginalny w polu polecenie ma:

Kod: Zaznacz cały

kpat -caption %c
2. Aktywator zmodernizowany w polu polecenie ma:

Kod: Zaznacz cały

xgamma -gamma 0.75 && kpat -caption %c && xgamma -gamma 1.0
Czyli: ściemnienie ekranu >> granie >> rozjaśnienie ekranu
Zablokowany