Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
pltvgz20
Posty: 17
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:59

Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: pltvgz20 »

Równolegle na dysku twardym mam zainstalowany Windows XP na partycji NTFS i mam też dodatkowe dwie partycje NTFS. Debiana mam na EXT4 - wszystko, plus partycję wymiany.

"Internet" kiedyś jak czytałem "straszył", że dokonywanie zapisu z pozycji Linuxa na partycjach NTFS może rodzić problemy i to poważne. Swego czasu, jak miałem Debiana chyba 5 zdobyłem jedną wtyczkę do Total Commandera, która pozwalała na zapis na partycjach Linuxa. Inne wtyczki obsługiwały tylko odczyt z partycji Linuxa. Z braku miejsca na partycjach NTFS pamiętam, że duże pliki któregoś razu przerzuciłem na partycję Linuxa (to chyba nie było jeszcze EXT4, bo teraz robiłem wszystko na nowo) i z tego, co pamiętam, chyba właśnie przez to wrzucanie tam plików Total Commanderem z pozycji Windowsa doprowadziłem do tego, że Debian się już nie uruchamiał. Ale tu ręki sobie nie dam uciąć, bo wtedy próbowałem uruchomić Internet na Debianie i doprowadziłem też do tego, że w końcu po polsku nie wyświetlał komunikatów. Debian 5 też pamiętam nie wyświetlał mi zawartości partycji NTFS - jedynie pokazywał, że istnieją. Teraz po zainstalowaniu Debiana 8 ze zdziwieniem zobaczyłem, że partycje NTFS są dostępne, wystarczy podać hasło roota. Ale na razie zimny pot się po mnie leje i nie odważyłem się z pozycji Debiana ani zapisywać nowych plików na partycjach NTFS, ani zmieniać istniejących plików. Doradźcie mi proszę czy coś chociaż w najmniejszym stopniu ryzykuję zapisując z pozycji Debiana nowe pliki na partycjach NTFS albo zmieniając stare, bo z jednej strony obawiam się bardzo utraty danych na NTFS, a z drugiej strasznie to niewygodne nie korzystać z tych partycji NTFS do zapisu, skoro już tak dużo rzeczy mam tam zgromadzonych.
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6365
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Re: Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: Yampress »

Uruchom linuxa i spod linuxa przeprowadź kopiowanie na partycje ntfs.
Jest sobie takie polecenie
[yampress@debian ~]$ whatis ntfs-3g
ntfs-3g (8) - Third Generation Read/Write NTFS Driver
[yampress@debian ~]$
Naucz się go używać i możesz swobodnie kopiować
Jest jedno ale.... Kopiowanie takie bardzo dlugo trwa i chyba trochę więcej obciąża zasoby komputera
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: saturno »

Praca z partycjami NTFS na Linuksie jest generalnie bezpieczne.
Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to żeby na Windowsie nie używać hibernacji i Fast Startup.

Z kolei żeby nie trzeba było wpisywać za każdym razem hasła root-a można zainstalować: disk-manager
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3510
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: dedito »

Zamiast disk-manager można po prostu montować przez fstab.
orzechus
Posty: 73
Rejestracja: 13 czerwca 2013, 20:00

Re: Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: orzechus »

Kopiuję pliki od paru lat na NTFS (wcześniej windows xp, teraz windows 7) i bez problemu. Używam Debian8, wcześniej Debian7. Używam do tego Krusadera.
zl23
Posty: 44
Rejestracja: 02 sierpnia 2016, 20:30

Re: Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: zl23 »

Odnoszę wrażenie, że pojawia się tu pewne niedomówienie.

1. Od czasu powstania pakietu ntfs-3g odczyt i zapis na partycjach NTFS pod Windows 2k, XP i 7 nie stanowi problemu. Dużo ludzi zapisuje pliki na NTFS nawet nie wiedząc o istnieniu czegoś takiego jak ntfs-3g.

2. Wraz z pojawieniem się UEFI i równolegle do tego wydarzenia, pojawienia się wyższych wersji Windows, Microsofft zastosował tzw. Fastboot, Secureboot. W skrócie: Windows wtedy się nigdy nie wyłącza - przechodzi w stan podobny do hibernacji. Zapisanie w takim przypadku pliku na partycji NTFS jest niemożliwe - można się o tym przekonać uruchamiając dowolny Linux LiveCD (po uprzednim włączeniu "BIOS legacy"), Dopiero po wyłączeniu w systemie Windows Fastboot, wyłączeniu (a nie uśpieniu) Windows, można zapisywać pliki NTFS bezproblemowo nawet na Windows 10.

Apropos: Microsoft nieźle "zakopał" możliwość wyłączenia Fastboot - trzeba się naszukać.

Napisałem rzeczy oczywiste, ale warto je chyba przypomnieć.
Awatar użytkownika
lizard
Beginner
Posty: 287
Rejestracja: 08 lutego 2016, 18:47

Re: Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: lizard »

Windows można w pełni zamknąć trzymając Shift podczas klikania w "Zamknij system" lub wybrać "Uruchom ponownie" i po pojawieniu się obrazu startowego (BIOSu, UEFI) użyć wyłącznika na obudowie.
pltvgz20
Posty: 17
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:59

Re: Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: pltvgz20 »

Cześć. Wybaczcie brak obecności, ale jak to w życiu - brak czasu mnie dopadł ostatnio. :) Dzięki za poradę z "fstab", bardzo fajna metoda, przede wszystkim wygodna, ale niestety udała mi się do połowy, ponieważ jedną partycję ntfs tak zamontowałem, ale po wpisaniu drugiej do "fstab" system nie wstaje. Żeby nie wprowadzać bałaganu powiem, że dodałem drugi wpis w fstab:

Kod: Zaznacz cały

UUID="4C2C48312C4817FA"    /media/bezpieczne/Multimedia\ 3    ntfs-3g    defaults,locale=pl_PL.UTF-8      0  0
I co bardziej zorientowani (ja wtedy nie byłem ;p) widzą już pewnie, że punkt montowania jest źle wprowadzony, bo metoda "katalogowa" (katalog tworzy się wg schematu: mkdir Multimedia\ 3) nie jest właściwa. Niestety gdy w "fstab" jest ten powyższy wpis, doprowadziło to do tego, że próba jego zmiany, w trybie tekstowym jest niemożliwa, bo pojawia się komunikat, że "system plików tylko do odczytu". Wyjątkowy niefart, bo gdy wpis w fstab brzmiał:

Kod: Zaznacz cały

UUID="4C2C48312C4817FA"    /media/bezpieczne/Multimedia 3    ntfs-3g    defaults,locale=pl_PL.UTF-8      0  0
system też nie wstawał, ale można było "fstab" edytować, teraz już niestety "system plików tylko do odczytu"; więc jeden ukośnik mnie "załatwił". :p Ma ktoś może jakiś pomysł jak z tego teraz wybrnąć? :)

Ps. dla wszystkich baaaaardzo początkujących takich jak ja i chcących się poedukować na moich "spacjowo-myślnikowych" błędach, wątek jest szerzej rozpisany na :):
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php? ... 86#p310886
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Re: Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: saturno »

Uruchamiaj normalnie system, a jak stanie notujesz sobie komunikat i wciskasz kombinację (jeśli dobrze pamiętam): Ctrl+D i powinno pójść dalej.
Wtedy sobie poprawisz: fstab
Nie chciałeś korzystać z: disk-manager do tego, to twoja sprawa, ale mam jeszcze dwie rady odnośnie fstab:
- Nie używaj spacji w nazwach montowanych katalogów.
- Montuj w katalogu znajdującym się bezpośrednio w: /media a nie w katalogu znajdującym się w katalogu /media.
Awatar użytkownika
Spass
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 09 maja 2007, 16:25

Re: Czy używanie NTFS jest bezpieczne?

Post autor: Spass »

saturno pisze: 22 maja 2017, 16:45- Montuj w katalogu znajdującym się bezpośrednio w: /media a nie w katalogu znajdującym się w katalogu /media.
Mógłbyś rozwinąć temat? Mam u siebie dwie dodatkowe partycję, jedna "Dane" (NTFS) jest automatycznie montowana w /media/mariusz/Dane, a druga "Backup" (ext4) jest montowana na życzenie w /media/mariusz/Backup. Nigdzie nie wyczytałem, że to jest z jakichś powodów niezalecane i wszystko działa jak należy.
ODPOWIEDZ