[+] Nie działa karta dźwiękowa i sieciowa po zmianie płyty

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nie działa karta dźwiękowa i sieciowa po zmianie płyty

Post autor: dedito »

Chodziło mi o opcje w trakcie wykonywania upgrade, czasem pyta o to czy zastąpić plik konfiguracyjny jakiejś usługi nową wersją, czy zostawić bieżącą itp.
tokirium
Posty: 39
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 12:56

Re: Nie działa karta dźwiękowa i sieciowa po zmianie płyty

Post autor: tokirium »

W takich przypadkach chyba zwykle wybieram opcję zostawenia bieżącej, ale może rzeczywiście raz pozwoliłem coś zastąpić. Bawić się w odkręcanie tego, czy przyzwyczaić się do tych nowych? Czy da się tak zrobić, że po podłączeniu nowej karty byłaby automatycznie uruchamiana? W ogóle zresztą widzę, że ifconfig jest uważany za przestarzały.
Awatar użytkownika
Xela
Posty: 42
Rejestracja: 08 września 2016, 01:54

Zmiana nazwy interfejsu sieciowego

Post autor: Xela »

tokirium pisze:Bawić się w odkręcanie tego, czy przyzwyczaić się do tych nowych?
nazwy interfejsów możesz dowolnie zmienić w udev:

Kod: Zaznacz cały

/etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
przykładowo:

Kod: Zaznacz cały

SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:80:31:35:98:51", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth0"
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:20:40:40:10:18", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth1"
PS
udev z backportów jessie (230-7) zmienia nazwy interfejsów na te nowe już, trzeba sobie dodać regułkę albo korzystać z nowego nazewnictwa
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Nie działa karta dźwiękowa i sieciowa po zmianie płyty

Post autor: marcin1982 »

Dołączyłem post kolegi Xela.
ODPOWIEDZ