Bluetooth w Lenovo Y570 - połowiczne działanie

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
dr_beardie
Posty: 3
Rejestracja: 24 lipca 2016, 11:45

Bluetooth w Lenovo Y570 - połowiczne działanie

Post autor: dr_beardie »

Witam serdecznie i proszę o pomoc.

Używam Lenovo Y570 Ideapad, który posiada wbudowany adapter Bluetooth. Zwykle w dystrybucjach typu Mint czy *buntu wszystko działa out of the box, tutaj mam trochę problemów. Posiadam Debiana Jessie stable i następujące paczki związane z bluetoothem:

Kod: Zaznacz cały

ii  blueman                              1.99~alpha1-1+deb8u1              amd64        Graphical bluetooth manager
ii  bluetooth                            5.23-2                            all          Bluetooth support
ii  bluez                                5.23-2+b1                         amd64        Bluetooth tools and daemons
ii  bluez-obexd                          5.23-2+b1                         amd64        bluez obex daemon
ii  bluez-tools                          0.2.0~20140808-3                  amd64        Set of tools to manage Bluetooth devices for linux
rc  gnome-bluetooth                      3.14.0-2                          amd64        GNOME Bluetooth tools
ii  libbluetooth3:amd64                  5.23-2+b1                         amd64        Library to use the BlueZ Linux Bluetooth stack
rc  libgnome-bluetooth13                 3.14.0-2                          amd64        GNOME Bluetooth tools - support library
Wszystkie poza bluemanem były zainstalowane od razu. Zgodnie z poradnikami w internecie doinstalowałem bluemana i działa on niestety dość połowicznie. Okno menedżera uruchamia się po wydaniu polecenia blueman-manager, znajduje też bez problemu urządzenia z włączonym BT. W ustawieniach mogę bez trudu zmienić widoczność mojego laptopa, ale nie mogę zmienić jego nazwy w sieci. Próba sparowania urządzeń na osi komputer-smartfon oraz smartfon-komputer się nie udaje. Jeśli próbuję z telefonu, na laptopie nie pokazuje się popup, w którym powinienem wprowadzić pin. Jeżeli usiłuję to zrobić w drugą stronę - telefon nie reaguje, a na komputerze pojawia się błąd, iż nie udało się nawiązać połączenia. Co ciekawe, jeśli kliknę na ikonkę w tray'u i wybiorę opcję "Wyślij plik do urządzenia", wszystko działa perfekcyjnie. Nie zdołałem jednak znaleźć żadnej drogi naokoło aby podejrzeć pliki smartfona na komputerze lub by wysyłać pliki z telefonu do komputera. Jedyne co znalazłem w internecie to polecenie zainstalowania paczki gnome-user-share, ale niestety nie dało to jakichkolwiek wyników.
Zależy mi na tym, żeby łączyć się przez menedżera graficznego, więc jeśli ktoś ma jakiekolwiek pomysły, byłbym niezmiernie wdzięczny.

Podejrzewam, że chodzi o jakieś braki w paczkach (w końcu przesyłąnie plików działa jednostronnie), ale pewien być niestety nie mogę. Jeśli będzie to konieczne, dostarczę wszelkie potrzebne logi.
ODPOWIEDZ