Konfiguracja podczerwieni (IrDa) w laptopie

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
tokirium
Posty: 39
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 12:56

Konfiguracja podczerwieni (IrDa) w laptopie

Post autor: tokirium »

Witam. Mam starego laptopa Aristo, na którym zainstalowałem Debiana. Ponieważ jest to słaby komputer i mocno się grzeje to będę głównie korzystał z niego w trybie tekstowym (super sprawa, bo wtedy nawet wentylator się praktycznie w ogóle nie włącza), ewentualnie w razie potrzeby będę odpalać fluxboxa. Laptop ma wbudowany odbiornik IrDA, chciałbym go wykorzystać do przerzucania zdjęć z komórki, tak jak to robiłem pod windowsem. W jaki sposób to skonfigurować w Debianie? Próbowałem wg tej instrukcji http://www.ubucentrum.net/2009/06/aczen ... przez.html , ale po wpisaniu komendy

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/net/irda/discovery
otrzymuję komunikat "Nie ma takiego pliku ani katalogu".
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Konfiguracja podczerwieni (IrDa) w laptopie

Post autor: LordRuthwen »

Sprawdź najpierw w dmesgu czy masz sterowniki do podczerwieni...
tokirium
Posty: 39
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 12:56

Re: Konfiguracja podczerwieni (IrDa) w laptopie

Post autor: tokirium »

Czyli wpisać tylko dmesg w konsoli? Wyniki wrzuciłem na serwer:

Kod: Zaznacz cały

dmesg
http://www.linki.tokirium.cba.pl/pliki/dmesg_log.txt
I jeszcze

Kod: Zaznacz cały

lshw -html
http://www.linki.tokirium.cba.pl/pliki/ ... risto.html

Czego szukać, bo nie widzę w tych wynikach żeby coś dotyczyło podczerwieni. W biosie mam ustawione:

Kod: Zaznacz cały

Ir mode: 
		IrDa 1.1
COM Port: 
	Com 1/Com 2:
		RS-232 /Ir
AxPeRsky
Posty: 21
Rejestracja: 12 czerwca 2016, 19:55
Lokalizacja: Augustów <3

Re: Konfiguracja podczerwieni (IrDa) w laptopie

Post autor: AxPeRsky »

a nie lepiej dokupić mini odbiornik bluetooth na np. USB? Era IRDA do przesyłania plików w laptopach już raczej dawno przeminęła.
tokirium
Posty: 39
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 12:56

Re: Konfiguracja podczerwieni (IrDa) w laptopie

Post autor: tokirium »

Nie, bo po pierwsze, jest to stary laptop, z tylko jednym gniazdem usb (jak się rozwaliło to lutowałem transformatorówką i jakoś się trzyma), a po drugie potrzebuję podczerwieni do przesyłania zdjęć z komórki, która nie ma bluetooth i nie mam do niej kabelka. Oczywiście laptop służy tylko jako komputer awaryjny i do eksperymentów, do normalnego użytku mam komputer stacjonarny. Mam jeszcze podczerwień do podłączenia do płyty głównej, więc spróbuję na stacjonarnym ją podłączyć. Ale trochę szkoda, że linux nie dał sobie rady z podczerwienią, w przeciwieństwie do windowsa :(
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3518
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konfiguracja podczerwieni (IrDa) w laptopie

Post autor: dedito »

Pokaż wynik

Kod: Zaznacz cały

lspci -k
Podaj konkretny model laptopa.
tokirium
Posty: 39
Rejestracja: 02 czerwca 2016, 12:56

Re: Konfiguracja podczerwieni (IrDa) w laptopie

Post autor: tokirium »

Na razie odpuściłem sobie tamtego laptopa, bo mam podłączoną IRdę w stacjonarnym. Czy są jeszcze jakieś lepsze programy do przesyłania plików przez podczerwień? Bo Ircp Tray jest fajny, ale ma taką wadę, że nie pozwala na stałe ustawić folderu na pobierane pliki i wymaga potwierdzania przy każdym pliku. Przy kilku plikach to nie przeszkadza, ale jak chcę opróżnić całą pamięć telefonu to wybieranie dla każdego pliku właściwego folderu i kikanie ok. robi się męczące :) W Windowsach był programik systemowy, który automatycznie pobierał i zapisywał pliki we wskazanym wcześniej miejscu. Może pod Wine by ruszył?
ODPOWIEDZ