Laptop z dwiema kartami

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Quiner
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwietnia 2016, 08:35

Laptop z dwiema kartami

Post autor: Quiner »

Witam.
Zainstalowałem na laptopie debiana. Laptop to Asus model F555LD z dwiema kartami graficznymi, Intel HD (nie pamiętam modelu) oraz nVidia GeForce 820 M.
Po zainstalowaniu Debiana wszystko ładnie działało do puki nie chciałem odpalić filmu w 4K(chciałem sprawdzić czy mam wszystkie "kodeki"). Nie działa mplayer w konsoli wywalił tylko ze nie może załadować filtrów i że obraz jest za duży na mój monitor(moim zdaniem powinien się przeskalować do niższej rozdzielczości). Ogólnie takie filmy oglądam na TV a że obecnie nie mam dostępu do TV więc nie jestem wstanie sprawdzić czy jak podepne TV czy mi go prawidłowo wykryje;(
Szperając w systemie doszedłem do wniosku że system korzysta tylko ze zintegrowanej karty graficznej co za tym idzie słabszej. filmy na YT w 4K działają ale haczą... na windowsie chodziło płynnie...
Jako że wyświetlacz laptopa jest spięty na kartę intela chciałbym aby obraz generowany był na nVidii potem tylko wyświetlony przez intela
Szukałem po necie ale nie umiem skonfigurować próbowałem zainstalować niewolne sterowniki od intela ale to nic nie dało.
nie widzę pliku konfiguracyjnego dla X'ów wieć pewnie przy uruchamianiu systemu leci coś z domyślnego albo konfiguruje sie przy uruchamianiu jakoś tymczasowo.
Byłby ktoś w stanie mi pomóc w konfiguracji tego?
zmusić X'y do korzystania z nVidii.
Może brakuje mi jeszcze czegoś, jakiegoś programu. Nie pamiętam jak się jeden nazywał ale dawno temu jak miałem debiana mogłem sobie z X'ów włączyć jakiś program i mi w trybie graficznym odpalał okienko z ustawieniami monitora itp. i potem zapisywał ustawienia.
Wynik programu lspci:

Kod: Zaznacz cały

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Haswell-ULT DRAM Controller (rev 0b)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 0b)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Haswell-ULT HD Audio Controller (rev 0b)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Device 0a03 (rev 0b)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series USB xHCI HC (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series HECI #0 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series HD Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 1 (rev e4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 3 (rev e4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 4 (rev e4)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 5 (rev e4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 8 Series LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series SMBus Controller (rev 04)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 8 Series Thermal (rev 04)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 10)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 Wireless Network Adapter (rev 01)
04:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M/820M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev ff)
kviatek
Beginner
Posty: 175
Rejestracja: 07 lutego 2015, 08:07

Re: Laptop z dwiema kartami

Post autor: kviatek »

Hej,

Nie znam się na samych konfiguracjach, ale zainstalowałeś stery Nvidia, żeby móc sobie uruchomić jakiś odtwarzacz na niej?
Przy dwóch kartach jest tak, że domyślnie wszystko rusza ze zintegrowanej z procesorem.
Jeśli jeszcze ich nie zainstalowałeś to dodaj pakiet bumblebee:

https://wiki.debian.org/Bumblebee

Potem będziesz mógł zmieniać ustawienia wchodząc do panelu sterowania przez komendę:

optirun -b none nvidia-settings -c :8

Każda apliakcja muis być uruchamiana ręcznie na Nvidia i bez logowania się na konto root.

Nie wiem, czy to rozwiązuje Twój problem, ale jeśli chodzi o stery Nvidia powinno działać i może w jej ustawieniach coś zmienisz.

Pozdro
ODPOWIEDZ