Wheezy zamula - zasoby wolne

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
semtex
Posty: 12
Rejestracja: 18 stycznia 2015, 23:53

Wheezy zamula - zasoby wolne

Post autor: semtex »

Witam, właśnie dołączyłem do grona więc proszę o wyrozumiałość w związku z regulaminem. Zamula mi laptop:

HP nw8440
T7600 core 2 duo
2x2GB DDR2 667MHz (system widzi tylko 3.3GB)
SSD 64GB + HDD 250GB zamiast napędu
ATI fireGL v5200
Wheezy 7.8.0
3.2.0-4-amd64 #1 SMP Debian 3.2.65-1+deb7u1 x86_64 GNU/Linux

Problem występuje okresowo, kłopot dojechać gdziekolwiek kursorem, potrzeba kilka kliknięć zanim otworzy program czy plik itd. a zasoby wolne tj. CPU 10-20%, RAM tak samo, mam wrażenie że jest to związane z temperaturą, najczęściej dzieje się to po położeniu laptopa na kolanach. Temperatury sprawdzałem udało mi się odczytać tylko CPU, nie przekracza 78C podczas występowania kłopotów, przy normalnej pracy (stoi wtedy z reguły na biurku) ok 60-65C. Dodam jeszcze że to normalne temperatury dla tego modelu, dbam o wentylację, czyszczę i zmieniam pastę co najmniej co 3-4 miesiące. Macie może jakieś pomysły? Czy może to być rzeczywiście wina temperatury czy może grafika lub sprzęt po prostu za stary na ten system?
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

Jeśli dobrze odczytałem ten wątek: http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=30&t=110939
To zainstaluj:

Kod: Zaznacz cały

firmware-linux-nonfree
I uruchom ponownie system.
semtex
Posty: 12
Rejestracja: 18 stycznia 2015, 23:53

Post autor: semtex »

Nonfree zainstalowałem zaraz po wgraniu systemu, bez tego gnome 3 nie działał na tej karcie. Więc dzięki za próbę ale to nie to :(
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

Skoro bez firmware GNOME 3 nie chciało ci się nawet uruchomić więc wynika że on potrzebuje ono sporej dawki akceleracji graficznej i przy tej karcie graficznej może być problem.
Spróbuj z innym lżejszym środowiskiem (wydaje mi się że nawet z KDE będzie lepiej niż z GNOME).
semtex
Posty: 12
Rejestracja: 18 stycznia 2015, 23:53

Post autor: semtex »

Niestety Plasma w KDE działa mi tak samo jak GNOME 3, przynajmniej ja nie widzę różnicy. Może znacie jakieś środowisko w miarę ładne podobne do KDE czy GNOME 3 z przezroczystością itp. lżejsze od obydwu to jeszcze spróbuję może przyfarci.
radzanek
Posty: 19
Rejestracja: 11 maja 2014, 11:18

Post autor: radzanek »

Jesli chodzi o srodowiska podobne to moze cinnamon (podobne do kde) , albo mate (gnome 2) , pomysl jeszcze o lxqt , albo o xfce (moim skromnym zdaniem chyba najfajniejsze , chociaz jest "maly" zastoj w jego rozwoju )
P.s wydaje mi sie ze te temperatury to masz naprawde wysokie , jesli chodzi o podzespoly to nie sa za stare na ten system , pomysl o zmianie srodowiska i wtedy sprawdz , czy jest poprawa (majac obecnie gnome ,chyba najlepiej bedzie jak zainstalujesz mate
sudo apt-get update
sudo apt-get install mate-desktop-environment-core
(minimalne srodowisko)
lub
sudo apt-get install mate-desktop-environment
(pelne srodowisko mate)
mozesz jeszcze zainstalowac mate wraz z dodatkami
sudo apt-get install mate-desktop-environment-extras
pozdrawiam
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

Zainstaluj:

Kod: Zaznacz cały

icewm
I prze loguj się na nie.
Sprawdzisz wtedy temperatury praktycznie bez żadnego obciążenia i będzie wiadomo czy to środowisko graficzne generuje obciążenie, bo może są jeszcze inne problemy.
Awatar użytkownika
xmaster
Junior Member
Posty: 558
Rejestracja: 13 stycznia 2009, 08:19
Lokalizacja: /dev/piotrków tryb.

Post autor: xmaster »

Kolego laptopa masz jak rakieta - nie żartuję.
Stawiał bym na umierający dysk, miałem podobnie. Dysk umarł i kupiłem sobie SSD.
Awatar użytkownika
marcin1982
Moderator
Posty: 1730
Rejestracja: 05 maja 2011, 12:59
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post autor: marcin1982 »

Jeśli padła sugestia co do stanu dysku twardego to zainstaluj pakiet smartmontools i podaj wynik polecenia jako root:

Kod: Zaznacz cały

smartctl -a /dev/sda
semtex
Posty: 12
Rejestracja: 18 stycznia 2015, 23:53

Post autor: semtex »

Dzięki za wszystkie rady, popróbowałem różne środowiska oraz Ubuntu 14.04.1 co ciekawe na Ubuntu z Unity błąd nie występuje. Systemowy dysk jest miesięczny SSD, sprawdzałem jest ok, HDD ma 1,5 roku i stan również dobry. Zdaje się że było coś "nie halo" z moim Debianem skoro Ubuntu z nakładką na GNOME 3 działa dobrze. Na dniach zrobię obraz systemu bo Ubunciak już skonfigurowany i spróbuję jeszcze raz zainstalować Debiana. Więc temat na razie otwarty.
ODPOWIEDZ