Debian 7.5 amd64 zamiast 4GB widzi 3.8GB Ram

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
mike26
Beginner
Posty: 170
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 16:33

Debian 7.5 amd64 zamiast 4GB widzi 3.8GB Ram

Post autor: mike26 »

Problem jak w temacie
http://www.4shared.com/photo/L6PYbQTxba ... stemu.html
Jak to rozwiązać ?
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

tym się nie sugeruj, takie rzeczy sprawdza się w programach konsolowych:

Kod: Zaznacz cały

free -m
więcej opcji znajdziesz w:

Kod: Zaznacz cały

free --help
Będziesz miał podaną dokładną wartość. Zresztą nigdy nie są takie jak podają producenci, bo zazwyczaj zaokrąglają te wartości, ja przykładowo mam kość niby 1gb a dokładnie ma 990mb...tak to już jest, że robią z nas wała na każdym kroku;>
franek4always
Posty: 42
Rejestracja: 02 stycznia 2007, 21:25

Post autor: franek4always »

Menel pisze:...Zresztą nigdy nie są takie jak podają producenci, bo zazwyczaj zaokrąglają te wartości, ja przykładowo mam kość niby 1gb a dokładnie ma 990mb...tak to
już jest, że robią z nas wała na każdym kroku;>
To nie wynika z zaokrąglania, ale z różnego sposobu naliczania jednostek dla GB http://pl.wikipedia.org/wiki/Gigabajt

@mike26 - w twoim przypadku możliwe jest również że grafika zabrała część pamięci
Ostatnio zmieniony 25 maja 2016, 14:52 przez franek4always, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

Bzdury wąść Pan wypisujesz..

a co tu ma do tego inny przelicznik mb do gb (przecież to nie działa do tyłu tylko do przodu-> 1gb=1024mb), skoro piszę, że mam jak byk na etykiecie kości napisane 1gb a sprzętowo jest wykrywane 990mb...
w twoim przypadku możliwe jest również że grafika zabrała część pamięci
a jakim cudem nie byłaby wykrywana, to tak nie działa, przecież jest w rubryce total pokazywana cała ilość ramów bez względu na to ile i przez co jest w użyciu pamięci, pokazuje po prostu jej fizyczną ilość..(mam na myśli wynik polecenia 'free -m', nie wiem jak się zachowuje to graficzne narzędzie z mate)
franek4always
Posty: 42
Rejestracja: 02 stycznia 2007, 21:25

Post autor: franek4always »

Menel pisze:Bzdury wąść Pan wypisujesz..

a co tu ma do tego inny przelicznik mb do gb (przecież to nie działa do tyłu tylko do przodu-> 1gb=1024mb), skoro piszę, że mam jak byk na etykiecie kości napisane 1gb a sprzętowo jest wykrywane 990mb...
i BIOS/UEFI ci pokazuje 990 MB? To może masz uszkodzony moduł ?

co zaś się tyczy plecenia free to zacytuję autora:
free will report slightly less memory as being in a computer than the actual total.This is mostly because the kernel (i.e., the core of the operating system) cannot be swapped out (i.e., the kernel always remains in main memory while the computer is in operation), and thus the memory that it occupies can never be freed. There can also be regions of memory that are reserved for other purposes, according to the specific system architecture.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2016, 14:51 przez franek4always, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bart86
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 18 września 2012, 18:48

Post autor: bart86 »

a czy to nie jest normalne że jakaś przestrzeń zostaje zostaje na przykład na BIOS, z tego co wiem jest to normalna sytuacja, zależy to też od posiadanej płyty głównej
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

a czy to nie jest normalne że jakaś przestrzeń zostaje zostaje na przykład na BIOS, z tego co wiem jest to normalna sytuacja, zależy to też od posiadanej płyty głównej
to by ewentualnie tłumaczyło taki stan rzeczy..
mike26
Beginner
Posty: 170
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 16:33

Post autor: mike26 »

Kod: Zaznacz cały

wojtek@debian:~$ free -m
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          3880       3611        269          0         94       1896
-/+ buffers/cache:       1620       2260
Swap:          487         13        474
wojtek@debian:~$ 
@franek4always
Z tego co zrozumiałem to jądro systemu zajmuje pewien obszar pamięci poprzez co system może nie wskazywać pełnej ilości w tym przypadku 4GB

@bart86
Sorry ale tego nie rozumie, BIOS zajmuję obszar pamięci RAM? przecież BIOS ma własną pamięć.
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

A przestrzeń adresowa dla urządzeń? DMA IRQ to wszystko jest w ramie. Windows też nie ma nigdy dostępnej całej pamięci. Skoro bios pokazuje 4GB to tak jest.
Awatar użytkownika
saturno
Junior Member
Posty: 741
Rejestracja: 08 lipca 2008, 20:04

Post autor: saturno »

mike26 a co pokazuje ci:

Kod: Zaznacz cały

free -mh
?
ODPOWIEDZ