Zakup laptopa - technologia Nvidia Optimus

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Kamzor
Posty: 63
Rejestracja: 28 kwietnia 2010, 05:01
Lokalizacja: Zieleniec/Wrocław

Zakup laptopa - technologia Nvidia Optimus

Post autor: Kamzor »

Witam.
Przymierzam się do kupna nowego laptopa, do programowania, projektowania, obliczeń jak i użytku domowego. Nie za bardzo znam się na sprzęcie więc proszę o pomoc. Postawiłem na:
  • Szybki procesor
  • Dysk SSD
  • Dużą nominalną rozdzielczość (mimo że i tak pracuję na zewnętrznym monitorze i planuje zakup drugiego)
  • W miarę wydajną kartę graficzną
Moim oczekiwaniom wydaje się sprostać Lenovo Y580:
http://www.x-kom.pl/p/149862-notebook-l ... msata.html

Po przeszukaniu wszystkich możliwych HCL upewniłem się, że wszystkie podzespoły w nim powinny działać, a to co nie działało miało zostać naprawione w jądrze 3.9. Jedyne problemy jakie udało mi się odszukać z pomocą Google dotyczyły właśnie karty graficznej i technologii Optimus. Jeśli chodzi o kartę, to system jej po prostu nie rozpoznawał i trzeba było użyć czegoś takiego jak hack-lenovo, ale błąd ten został już naprawiony i to chyba właśnie w wersji jądra 3.9.
(https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=42696)

I teraz część, której nie rozumiem, i którą chciałbym byście mi wyjaśnili, więc będę używał słowa podobno:
Natomiast problem z technologią Optimus jest taki, że podobno nie jest ona wspierana w Linuksie. Podobno można z niej, jak i z samej karty geforce, korzystać tylko za pośrednictwem bumblebee. To z kolei podobno pozwala na uruchomienie tylko jednej aplikacji, i ową aplikację należy uruchomić poprzez polecenie

Kod: Zaznacz cały

optirun
Brzmi mi to dość niekomfortowo. Nie mógłbym nawet używać tej karty, do obsługi wymagającego środowiska graficznego? Jak to w ogóle jest z tymi dwiema kartami? Używana jest głównie karta zintegrowana, a geforce jest kartą dodatkową? A może istnieje możliwość używania tylko karty geforce? I czy czasem używanie karty zintegrowanej nie obniża ogólnej wydajności systemu? Na zużyciu energii mi nie zależy bo rzadko kiedy używam laptopa, bez podłączonego zasilacza. Dodam też, że Nvidia wydała w kwietniu pierwszy sterownik na Linuksa, w którym wprowadzili jakąś podstawową obsługę technologii Optimus, ale czy i jak to działa to nie wiem.

Dodane:
Odświeżam temat. Proszę o jakąś sensowną wypowiedź odnośnie tych kart bo jutro już mam zamiar zamówić tego laptopa.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Wydajności systemu nie obniża. Zintegrowana karta pochodzi od intela, a intel udostępnia jedne z najlepszych sterowników opensorce jeśli chodzi o grafikę w linuksie.
Z tego co ja rozumiem w Bumblebee to zainstalowanie tego powoduje standardowe wyłączenie drugiej karty graficznej. Jest ona włączana tak jak napisałeś przy pomocy określonej komendy.
Czy można uruchamiać więcej aplikacji niż jedną? Nie wiem, w faq nic nie ma na temat ograniczenia, poza tym nie widzę takiej potrzeby. Nie wiem też jak działa w takim przypadku możliwość wykorzystania procesora graficznego do obliczeń.
Czy można korzystać tylko z Nvidii? Raczej nie:
Can I use my Nvidia card only? I don't care about power consumption.

In short, no. A few laptops came with a BIOS option to do so, if that's the case of yours, then you can use it and not install Bumblebee.
Przynajmniej nie przy pomocy Bumblebee, być może sterowniki nvidii to umożliwiają.

Nie sądzę aby ktoś udzielił w tej kwestii bardziej wyczerpującej odpowiedzi. Większość ludzi, którzy tu trafiają z tą technologią nie bardzo wiedzą co kupili i próbują eksperymentować z linuksem. Bardziej zaawansowani użytkownicy używający komputera z linuksem do pracy będą omijać to szerokim łukiem, bo więcej z tym problemów niż zysku.
Jeżeli jednak chcesz sobie od czasu do czasu zagrać na komputerze w bardziej wymagające gry to lepszej alternatywy raczej nie ma.
Kamzor
Posty: 63
Rejestracja: 28 kwietnia 2010, 05:01
Lokalizacja: Zieleniec/Wrocław

Post autor: Kamzor »

Dziękuję za odpowiedź!
Pozostaje mi więc być dobrej myśli, że od czasu zmian w Xorg i jądrze, Nvidia w ciągu roku-dwóch doprowadzi swoje Linuksowe sterowniki do porządku. Myślę, że póki co zintegrowana karta graficzna mi całkowicie wystarczy, a nie zamierzam (toteż jeszcze nie potrafię) wykorzystywać GPU do obliczeń.

Natomiast, czy masz jakiś pomysł jak "ominąć tą technologię szerokim łukiem"? Przeglądając listę nowoczesnych laptopów nie odnalazłem żadnego, który nie miałby hybrydowej karty grafiki, podobnej do tej tu.

Odnośnie wpływu kart zintegrowanych na ogólną wydajność, to nie wiem, czy nie udzieliłeś pochopnej odpowiedzi. W wielu miejscach czytałem, że delikatnie spada, jak choćby w tym odnośniku:
http://pclab.pl/art30059-39.html

Natomiast, spotkałem się w odwrotnymi opiniami, że mianowicie, zewnętrzna karta graficzna może obniżyć wydajność bo jako bardziej wymagająca, używa więcej zasobów z systemu.
Sam nie mam pojęcia jak to w rzeczywistości jest więc bardzo chętnie bym się dowiedział.
ODPOWIEDZ