ATI Radeon HD 6670 i czarn ekran

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
godlark
Posty: 51
Rejestracja: 17 stycznia 2009, 14:33

ATI Radeon HD 6670 i czarn ekran

Post autor: godlark »

Siedzę na sidzie i testing i niedawno po updacie, wraz z updatem jądra zepsuły się sterowniki do mojej karty graficznej. Co rozumiem pod pojęciem zepsuły. Wcześniej miałem fglrx z repozytorium zainstalowane, a po updacie przestały działać, po wpisaniu polecenia "startx" pojawia się czarny ekran, Ctrl-Alt-F1 nie przełącza nawet do pierwszego terminala, kompletnie nic się nie da zrobić. Szukałem dość intensywnie rozwiązań w google. Co do tej pory zrobiłem?
1. Odinstalowałem wszystkie pakiety z nazwą fglrx
2. W grubie ustawiłem tryb "nomodeset"
3. Ściągnąłem ADM Catalyst 13.4 i zainstalowałem, wpisałem "aticonfig --initial"
4. Dodałem do blacklist moduł "radeon"
Awatar użytkownika
M3cin
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 30 lipca 2009, 12:07

Post autor: M3cin »

Jaki masz procesor? Chodzi mi czy posiadasz dwie grafiki Intel + AMD (procesory Sandy/Ivy Bridge i3/i5/i7).

Jeśli tak, przełącz się tryb konsoli, zabij swoje środowisko graficzne i użyj polecenia:

Kod: Zaznacz cały

amdconfig --initial -f
jak nie zadziała to

Kod: Zaznacz cały

aticonfig --initial -f
po każdej zmianie restartuj serwer X lub restartuj system dla pewności. Jeżeli nadal serwer X nie wstaje spróbuj powyższe polecenia bez opcji -f. Lub też poczytaj manuale aticonfig, amdconfig.

Możesz również wypróbować skryptu sgfxi.

Sam mam straszne problemy kartą Intel (Sandy i3) + HD7650m i jedynie udało mi się uruchomić na sterowniku fglrx z repozytorium, głównie zależało mi na opcji przełączania grafiki z poziomu panelu administracyjnego lecz przełączenie na Intel (tryb oszczędzania energii) skutkuje błędem X serwera. Ostatecznie zostałem zmuszony do wyłączenia grafiki dedykowanej za pośrednictwem modułu acpi_call na stałe. Vga_switcheroo także działało.
Na pozostałych dystrybucjach w ogóle nie udało mi się uruchomić nawet samej karty AMD na sterowniku fglrx. Jedynie na SLED 11 dostarczonym fabrycznie z laptopem wszystko działało idealnie ale kosztem świeżości i dostępności pakietów.

PS
O ile wiem to instalacja sterowników fglrx (nie ważne czy to z repozytorium czy ze strony producenta) sama dodaje moduł radeon do sekcji blacklist oraz ustawia radeon.modeset=0.
Awatar użytkownika
godlark
Posty: 51
Rejestracja: 17 stycznia 2009, 14:33

Post autor: godlark »

Niestety mnie ten problem nie dotyczy, tzn. nie mam dwóch grafik.
ODPOWIEDZ