[SOLVED] RAM 1024=885,5?

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Grabos
Posty: 91
Rejestracja: 13 lipca 2006, 17:19

Post autor: Grabos »

Oj Kaka' ty mały trollu lepiej doczytaj co to architektura 686:P
686 to wszystko powyżej Pentium Pro, ty chyba masz Athlona więc zainstaluj paczkę k7 najlepiej.
A żadnego modułu nie ma.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Oj Kaka' ty mały trollu lepiej doczytaj co to architektura 686:P
686 to wszystko powyżej Pentium Pro, ty chyba masz Athlona więc zainstaluj paczkę k7 najlepiej.
A żadnego modułu nie ma.
Przyznam się bez bicia, że nie wiem do końca co to jest i686. Sprzętem do kompa zainteresowałem się dopiero 3 miesiące temu a wcześniej to nawet nie wiedziałem jaką kartę graficzną mam :mrgreen:
Najprościej to powiem tak: od 3 miesięcy zacząłem "NA POWA¯NIE" interesować się komputerami itp.

Z tym 686 to dowiedziałem się tylko, że jest to na procesory wyższe niż pentium i na szybkie musi być. Gdzieś jeszcze czytałem, że jeżeli mam poniżej 4GB ramu to powinienem mieć i386. Z kolei w innym miejscu pisało, że mając 1GB ramu to mogę spokojnie mieć i686. Już sam nie wiem co jest prawdą i co to właściwie jest i686. Czy będzie ktoś tak miły i "pogłębi" moją wiedzę na temat i686 ? (u wujka google byłem ale dowiedziałem się tego co wyżej napisałem)....

A i jeszcze jedno.....zainstalowałem nowy kernel: 2.6.8-2-686

Nowe wrażenia......trochę szybciej się uruchamia i....nie "pożera" pamięci - no "pożarł" tylko 11,5 MB ale to dużo nie jest.

Pozdrawiam!
dodi
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2006, 19:00

Post autor: dodi »

Zainstaluj dystrybucyjne jądro z wkompilowaną obsługą smp, jądro ma również wkompilowaną obsługę dużych pamięci.
np. linux-image-2.6-686-smp
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Z tego co przeczytałem na wiki to smp jest dla tych którzy mają dwa procesory....ale może się mylę. Więc zainstalować to smp czy nie?
Grabos
Posty: 91
Rejestracja: 13 lipca 2006, 17:19

Post autor: Grabos »

dodi pisze:Zainstaluj dystrybucyjne jądro z wkompilowaną obsługą smp, jądro ma również wkompilowaną obsługę dużych pamięci.
np. linux-image-2.6-686-smp
Kaka' zainstalował 686 które też ma HIGHMEM włączone i już problem rozwiązany, nie zmuszajmy go do instalacji 686-smp jeszcze znowu coś mu zacznie nie działać :)
A to że niby ma RAMu mniej o 10MB to norma, ileś tam jest alokowane przez jądro i inne bzdety.
Sprawdź ile ma twój /proc/kcore jeśli 1024MB to spoko.
dodi
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2006, 19:00

Post autor: dodi »

Po pierwsze przeczytaj co napisałem jeszcze raz, po drugie masz grub i zawsze możesz odinstalować to jądro. A jak sam wiesz lepiej to skompiluj swoje i nie marudź.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Kaka' zainstalował 686 które też ma HIGHMEM włączone i już problem rozwiązany, nie zmuszajmy go do instalacji 686-smp jeszcze znowu coś mu zacznie nie działać :)
A to że niby ma RAMu mniej o 10MB to norma, ileś tam jest alokowane przez jądro i inne bzdety.
Sprawdź ile ma twój /proc/kcore jeśli 1024MB to spoko.
Teraz jest git......10mb mniej ramu to nic wielkiego ;-)
Po pierwsze przeczytaj co napisałem jeszcze raz, po drugie masz grub i zawsze możesz odinstalować to jądro. A jak sam wiesz lepiej to skompiluj swoje i nie marudź.
Już pisałem, że skompilować NIE UMIEM mimo, że próbowałem wiele razy.
Mam grub i mogę odinstalować jądro ale nawet nie wiem po co mi to jądro z "smp".? Pisałem w poprzednim poście co o tym smp znalazłem ale nie wiem czy to prawda czy nie więc się grzecznie pytam po co to mam instalować - co to da ?

Pozdro!
alpin19
Posty: 8
Rejestracja: 13 września 2006, 01:37

Post autor: alpin19 »

Kaka' pisze:Wpisałem

Kod: Zaznacz cały

cat /boot/config-$(uname -r) |grep HIGHMEM
i mi się pojawiło coś takiego:

"CONFIG_NOHIGHMEM=y
# CONFIG_HIGHMEM4G is not set
# CONFIG_HIGHMEM64G is not set"

Coż to znaczy?
..no nie mogę się powstrzymać ze śmiechu.... Pisze wielkimi literami 'jak byk', a on się pyta co to znaczy CONFIG_NOHIGHMEM=yes (->wyłączenie obsługi dużych pamięci)!
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

..no nie mogę się powstrzymać ze śmiechu.... Pisze wielkimi literami 'jak byk', a on się pyta co to znaczy CONFIG_NOHIGHMEM=yes (->wyłączenie obsługi dużych pamięci)!
W przeciwieństwie do ciebie nie wiedziałem co to znaczy i mam prawo się pytać......
ODPOWIEDZ