Dysk 2TB - jak podzieli

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
keff
Posty: 14
Rejestracja: 07 marca 2007, 10:38

Dysk 2TB - jak podzielić na partycje, raid1

Post autor: keff »

Witajcie.

Poradźcie proszę, jak podzielić dysk na partycje. Na serwerze będzie działało oprogramowanie do Hostingu PLESK. Czyli jak wiadomo, poczta, bazy danych oraz www. Dysk ma 2TB i zastanawiam się jak najmądrzej to podzielić. Obecnie wszyscy użytkownicy zajmują mi około 100GB po spakowaniu, bez pakowania około120GB (www i poczta).

Z góry dziękuję za propozycje. Są dwa dyski 2TB lecz z założenia ma to działać jako RAID1.
Awatar użytkownika
adasiek_j
Beginner
Posty: 141
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: adasiek_j »

W praktyce obecnej, jeśli nie chcesz się wiele zabawiać w zaawansowane zabezpieczenia serwera, to po prostu zrób jedna partycje na / i tyle. przynajmniej nie bedziesz miał problemów z miejscem na dysku.

Adam
Awatar użytkownika
Bastian
Member
Posty: 1424
Rejestracja: 30 marca 2008, 16:09
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Bastian »

Osobiście polecam trzymanie się rozdziały partycji na systemową oraz partycje danych. To jest rozwiązanie, które zawsze się sprawdza i powinno być stosowane na serwerach. Partycja systemowa musi się dać szybko odtworzyć (z szablony bezpieczeństwa, czy migawki kopii zapasowych), a dane na partycjach danych są archiwizowane cyklicznie.
keff
Posty: 14
Rejestracja: 07 marca 2007, 10:38

Post autor: keff »

Zrobiłem tak:

/boot - 200 MB
/ - 50 GB
/tmp - 10GB
/var - reszta do 1TB
/home - drugi TB - tu będą siedziały codzienne backupy

Dzięki za wypowiedzi.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Ja bym dokupił dwa inne dyski, powiedzmy 250 GB i zrobił na nich / a 2 TB przeznaczyłbym na /home.
Potem by pasowało pozmieniać ścieżki, żeby wszystko, czyli bazy danych, katalogi pocztowe oraz katalogi ze stronami www były trzymane na /home.
W tym momencie masz dwie macierze, jedna systemowa, druga na dane, spada ci prawdopodobieństwo, że coś padnie, a duże dyski są jednak dość czułe - ja wymieniłem dysk 1 TB już 5 razy w ciągu ostatnich 3 lat. natomiast 250 GB trwają nieruszone i działają dobrze.
keff
Posty: 14
Rejestracja: 07 marca 2007, 10:38

Post autor: keff »

Niestety sprawa dokupienia dysku nie wchodzi w grę.Jest to serwer dedykowany z datacenter, a osoba, która na to wydaje kasę nie bardzo się kwapi do powiększania wydatków. Kopie zapasowe oprócz tego, że będą znajdowały się na drugiej partycji i wszystko będzie w układzie raid1. Dodatkowo, codziennie będą za pomocą lftp, bądź rsync wysyłane na drugi serwer.
ODPOWIEDZ