nieprawid

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
polaff
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwietnia 2011, 22:00

nieprawidłowe rozpoznanie procesora

Post autor: polaff »

Podczas instalacji Debiana 6 prawdopodobnie system nieprawidłowo wykrył mi procesor.

Mam intela core 2 duo, a w menu startowym gruba widnieje AMD - czym to może być spowodowane i jakie mogą być tego skutki?
Awatar użytkownika
Van
Beginner
Posty: 194
Rejestracja: 04 lipca 2009, 11:54

Post autor: Van »

Polecenie:

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/cpuinfo
prawdę Ci powie, jak przez system procesor widziany jest wyświetlając plik opisujący go.
Przedstaw wynik tego polecenia na forum. I napisz jakie są parametry procesora, jeżeli się różnią z tymi z /proc/cpuinfo.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

W menu grub wyświetlane są nazwy jąder, a nie procesora pełna nazwa to pewnie coś z amd64 na końcu. Tak są oznaczone jądra dla architektury 64 bitowej.
polaff
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwietnia 2011, 22:00

Post autor: polaff »

Czyli wszystko w porządku?

A możecie mi doradzić jakiś dobry system do pracy bo Windows już mam dosyć.

W grudniu zabrałem się za Ubuntu, ale po pierwszych akcjach typu nieuzasadniony wzrost obciążenia i kilka zagubionych plików podczas przesyłania na serwer, zadałem to pytanie na forum Ubuntu. Tam doradzili mi Debiana, ale ten działał trzy dni, co prawda byłem zachwycony szybkością i tym, że jak wiesza się jakiś program to reszta działa. Ale podczas instalowania plików nagłówkowych jądra przestało działać mi wifi, a dzień później reszta. Mam tu na myśli zjawisko, które kiedyś mnie spotkało na Slackware. Tzn. podczas ładowania systemu nagle wszystko staje na czarnym ekranie i mruga ,,caps lock''. Dałem sobie spokój i zainstalowałem z powrotem Ubuntu, ale wiem, że będą kłopoty. Teraz używam jeszcze Windowsa.

Jaki system wybrać do biura, ma być szybki i stabilny, no i dość łatwy w konfiguracji. Miałem przerwę w zabawie Linuksem od 2001r. i prawie nic już nie umiem.

Pozdrawiam.

polaff
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Jeśli pytasz o prawie "gotowe" do pracy dystrybucje tuż po instalacji to masz jeszcze do wyboru np. Linux Mint (oparty na Debianie), PCLinuxOS (oparty na Mandrivie), Sabayon (oparty na Gentoo). Do wyboru, do koloru. Oczywiście są jeszcze inne ale te wydają mi się dość ciekawymi pozycjami. A i jeszcze można dorzucić openSUSE i Fedore.
Jak żadna z tych dystrybucji nie podejdzie to nie wiem co cię uszczęśliwi :)
polaff
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwietnia 2011, 22:00

Post autor: polaff »

Dzięki za odpowiedź.

A jak ze stabilnością? Bo to jest dla mnie równie ważne...
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Z tym to już na fora i polskie portale tych dystrybucji :) .
Nie testowałem ich osobiście ale od czasu do czasu zaglądam w net i sobie o nich czytam, opinie były pozytywne (przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze trzy wymienione). SUSE i Fedora są pod "patronatami" firmowymi i tez mają swoje grono sympatyków.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

polaff, masz do odbioru prywatną wiadomość.
polaff
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwietnia 2011, 22:00

Post autor: polaff »

W takim razie spróbuję openSUSE 11.4 był w kwietniowym LINUX MAGAZINE...

Choć trochę bezsensowne jest takie skakanie z systemu na system, może metodą prób i błędów znajdę coś co mnie uszczęśliwi :D
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Nie prościej spróbować wersji uruchamianych bez potrzeby instalacji:
http://debian.linux.pl/threads/9479-Dys ... we-live-cd
ODPOWIEDZ