Problem z wypalaniem DVD.

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
STiKi
Posty: 13
Rejestracja: 24 maja 2006, 11:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Problem z wypalaniem DVD.

Post autor: STiKi »

Witam.
Nie mogę wypalić płyty DVD. Nie wiem czy jest to wina systemu, mojej nieumiejętnej obsługi (nigdy nie wypalałem DVD mówiąc szczerze), czy jest to poprostu efekt zepsucia napędu (zwykłe CD mogę wypalić bez problemu).

Kod: Zaznacz cały

stiki@apofis:~/Desktop$ sudo growisofs -dvd-compat -Z /dev/dvd=/home/stiki/Multimedia/DC/PS2\ Dead\ or\ Alive\ 2-\ Hardcore\ USA\ DVD\ Full/DOA\ hardcore.part001.rar_FILES/DOA\ hardcore.iso
Executing 'builtin_dd if=/home/stiki/Multimedia/DC/PS2 Dead or Alive 2- Hardcore USA DVD Full/DOA hardcore.part001.rar_FILES/DOA hardcore.iso of=/dev/dvd obs=32k seek=0'
:-[ PERFORM OPC failed with SK=5h/ASC=27h/ACQ=00h]: Input/output error
/dev/dvd: "Current Write Speed" is 1.0x1352KBps.
:-[ WRITE@LBA=0h failed with SK=5h/ASC=27h/ACQ=00h]: Input/output error
:-( write failed: Input/output error
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

STiKi, a próbowałeś za pomocą k3b ?
polecam k3b jeśli chodzi o wypalanie płytek ;)
elwis
Beginner
Posty: 108
Rejestracja: 08 lutego 2007, 18:36
Lokalizacja: Gdañsk

Post autor: elwis »

velmafia : myślisz, że coś to zmieni? K3B jest w końcu tylko frontendem...
Po co robisz to przez sudo? Dodaj się do grup cdrom i powinieneś móc to robić bez sudo. Nie sądzę, żeby było to powodem, ale należy zacząć od najprostrzych możliwych przyczyn ;)
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

velmafia : myślisz, że coś to zmieni? K3B jest w końcu tylko frontendem...
no tak, ale odpowiedziałem tak ze względu na to:
STiKi pisze:Nie wiem czy jest to wina (...) mojej nieumiejętnej obsługi (nigdy nie wypalałem DVD mówiąc szczerze),
skoro jako jedna z przyczyn jest nieumiejętność obsługi, to nakładka graficzna zapewne rozwiąże sprawę.
jeśli natomiast brakuje jakiś paczek, to instalując k3b poprzez apt-get/aptitude, te brakujące paczki zostaną zaciągnięte jako zależności.
elwis
Beginner
Posty: 108
Rejestracja: 08 lutego 2007, 18:36
Lokalizacja: Gdañsk

Post autor: elwis »

niby tak, ale tak się mniej nauczy ;)
Teraz tak mi przyszło do głowy. Masz jeden napęd dvd? Jeśli nie to spróbuj zastąpić /dev/dvd urządzeniem /dev/dvdrw albo jeszcze lepiej bezpośrednią pozycją w devie( np. /dev/hdc w moim przypdaku), bo może próbuje nagrywać zwykłym napędem ;)
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

STiKi pisze::-[ PERFORM OPC failed with SK=5h/ASC=27h/ACQ=00h]: Input/output error
/dev/dvd: "Current Write Speed" is 1.0x1352KBps.
:-[ WRITE@LBA=0h failed with SK=5h/ASC=27h/ACQ=00h]: Input/output error
:-( write failed: Input/output error
Spróbuj ustawić jakąś szybkość wypalania.

Na jakich płytkach to wypalasz, moja nagrywarka ma takiego focha ze nie chce nagrywać na pewnych płytkach sony bo sie nie może dogadać co do prędkości wypalania pod linuxem.
STiKi
Posty: 13
Rejestracja: 24 maja 2006, 11:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: STiKi »

STiKi, a próbowałeś za pomocą k3b ?
polecam k3b jeśli chodzi o wypalanie płytek ;)
Obawiam się, że to nic nie da. K3b jest w końcu frontendem, który korzysta z growisofs.
elwis pisze:Po co robisz to przez sudo? Dodaj się do grup cdrom i powinieneś móc to robić bez sudo.
Sprawdzałem poprostu, czy nie mam jakichś problemów z prawami dostępu - stąd sudo. W grupach cdrom jestem, bez sudo też próbowałem - ten sam komunikat.
velmafia pisze:jeśli natomiast brakuje jakiś paczek, to instalując k3b poprzez apt-get/aptitude, te brakujące paczki zostaną zaciągnięte jako zależności.
Nie mam żadnych problemów z zależnościami w systemie - mogę to stwierdzić bez ściągania połowy KDE, które pociągnie za sobą K3b ]Teraz tak mi przyszło do głowy. Masz jeden napęd dvd? Jeśli nie to spróbuj zastąpić /dev/dvd urządzeniem /dev/dvdrw albo jeszcze lepiej bezpośrednią pozycją w devie( np. /dev/hdc w moim przypdaku), bo może próbuje nagrywać zwykłym napędem ;) [/quote] U mnie nagrywarka to /dev/hdb - próbowałem już w ten sposób i cały czas otrzymuję ten sam komunikat. Pisząc pierwszego posta chodziło mi tylko o interpretację tego błędu, który wywala growisofs. Już trochę korzystam z Linuksa, nawet pomagam przy tworzeniu polskich wersji Ubuntu, ale poprostu takiego błędu jak żyję nie widziałem - a że nie miałem styczności z wypalaniem DVD, bo nie było mi to potrzebne do szczęścia - to trafiłem do Was. ;-) Czekam na następne pomysły... może można jakoś przetestować tę nagrywarkę w inny sposób? Dodam jeszcze, że płyty DVD czyta, mogę z nich kopiować, a zwykłe CD mogę wypalać, czytać i kopiować z nich. Sprawa jest jednym słowem dziwna.
jaSS pisze:Spróbuj ustawić jakąś szybkość wypalania.

Na jakich płytkach to wypalasz, moja nagrywarka ma takiego focha ze nie chce nagrywać na pewnych płytkach sony bo sie nie może dogadać co do prędkości wypalania pod linuxem.
To też nic nie daje:

Kod: Zaznacz cały

stiki@apofis:~$ growisofs -speed=4 -dvd-compat -Z /dev/hdb=/home/stiki/Multimedia/DC/PS2\ Dead\ or\ Alive\ 2-\ Hardcore\ USA\ DVD\ Full/DOA\ hardcore.part001.rar_FILES/DOA\ hardcore.iso
Executing 'builtin_dd if=/home/stiki/Multimedia/DC/PS2 Dead or Alive 2- Hardcore USA DVD Full/DOA hardcore.part001.rar_FILES/DOA hardcore.iso of=/dev/hdb obs=32k seek=0'
:-[ PERFORM OPC failed with SK=5h/ASC=27h/ACQ=00h]: Input/output error
/dev/hdb: "Current Write Speed" is 1.0x1352KBps.
:-[ WRITE@LBA=0h failed with SK=5h/ASC=27h/ACQ=00h]: Input/output error
:-( write failed: Input/output error
Spróbuję jeszcze później jakiejś innej płytki, może faktycznie tu leży problem.

EDIT: Inne płytki też nic nie dają. ;-)

Any ideas?
ODPOWIEDZ