problem z X window

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
yazi
Posty: 17
Rejestracja: 22 lipca 2006, 14:39

problem z X window

Post autor: yazi »

Witam.
Mam problem z instalacją X-ów.
Sprzęt to: płyta główna Gigabyte K8NE, grafika radeon x550.
W czasie instalacji system z płyty DVD w momencie wyboru producenta karty garficznej wybieram ATI.Pozostałe ustawienia zostawiam domyślne.

Potem wpisuje:
apt-get install x-window-system xserver-xfree86
Wszystko sie ładnie instaluje bez żadnych błędów

Jednak po instalacji gdy wpiszę:
lspci|grep VGA

mam coś takiego:

0000:05:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc: Unknown device 5b63

Więc konfiguracji za pomocą

xf86cfg

nie moge przeprowadzić bo nie znajduje tam mojej grafiki

Domyślam sie że brakuje odpowiednich sterowniki do ATI.Jesli ktoś wie jak sobie z tym poradzić to z góry thx za pomoc.
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

To że pisze unknown, to jedynie oznacza że lspci nie ma w swojej bazie dokładnych informacji o tej karcie. Jeśli chodzi o X'y to wymuś na nim wybranie drivera dla ati, albo ściągnij drivery z strony ati. Więcej się nie wypowiem, bo mam Nvidiie i Intela tylko.
nick
Posty: 12
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 21:51

Post autor: nick »

Spróbuj

Kod: Zaznacz cały

update-pciids
yazi
Posty: 17
Rejestracja: 22 lipca 2006, 14:39

Post autor: yazi »

W jaki sposób zmusić debiana do pobrania nowych sterowników.Widziałem jakies na stronie ATI ale sporo zajmują i nie mam pojecia jak je wgrać ta gdzie trzeba :( Thx za wszelkie podpowiedzi

[ Dodano: 2006-08-18, 10:05 ]
Dałem sobie spokój z wybieraniem ati podczas instalacji i wybrałem vesa.¦rodowisko GNOME odpaliło mi sie bez problemów,co prawda rozdzielczość tylko 800x600 ale dobre i to na początek.
Kilka pytań:
1.na CD dołączonym do płyty głównej znalazlem sterowniki pod linuxa do sieciówki, plik ma rozszerzenie tar.bz2. Co z nim dalej zrobić?
2.Jak już odpalę sieć to bedzie mi łatwiej sciągnąć sterowniki do karty graficznej ze strony ati.
Gdzie należy je wrzucic i co z nimi zrobić?

Wiem ze pytania troche lamerskie ale nic nie poradzę :)
Thx za wszelką pomoc
ODPOWIEDZ