Laptop, Linux i zewn

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Laptop, Linux i zewnętrzny monitor LCD

Post autor: button »

Witam.
Od pewnego czasu noszę się z zakupem panelu LCD, co by troszkę sobie podnieść komfort korzystania z komputera. Dziś tak się zabrałem, przeglądam co, gdzie jak. Znalazłem coś takiego: http://www.ceneo.pl/4567246. Korzystam z laptopa z kartą NVidii (Go 7300). I tutaj moje pytanie, bo nigdy zewnętrznego monitora do laptopa nie podłączałem, a nie mam za bardzo teraz gdzie sprawdzić tego na żywo.
Czy ktoś może korzysta z takiej konfiguracji? Czy działa to z miejsca, czy trzeba będzie coś konfigurować? Jak działa przełączanie przez Fn+F5? I jak jest z przełączaniem rozdzielczości, czy nie ma z tym problemów?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

U mnie działa z miejsca, z tym że ja podłączam TV (oglądam filmy).
Tylko muszę niestety zrestartować laptopa, z reguły po prostu go uruchamiam z podpiętym kablem, bo inaczej nie wykrywa TV i nie puszcza sygnału (próbowałem korzystać z klawiszy fn+cośtam ale nie bardzo chciało działać).
Pewnie można to obejść ale obecnie mi cię nie chce bo właśnie zakupiłem dvd z dyskiem i przerzucenie filmów z lapka na dvd zajmuje niedużo czasu.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Byłem u znajomego trochę się tym pobawić, i nie jest źle. W prawdzie klawisz funkcyjny nie działa i nie przełącza wyświetlania, ale z panelu NVidii wszystko się wykrywa, nie trzeba nawet resetować X-ów. Do tego można zapisać konfigurację do xorg.conf i już podczas startu wszystko samo się konfiguruje. Mi wystarczy...
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Wystarczy podpiąć monitor i wpisać w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

xrandr --auto
O ile mi wiadomo to jest to niezależne od karty graficznej i sterowników.

xrandr ma poza tym dużo ciekawych jeszcze opcji, polecam:

Kod: Zaznacz cały

man xrandr
m4ul
Posty: 23
Rejestracja: 20 października 2008, 17:45

Post autor: m4ul »

velmafia, jednak nie wystarczy, brak jakiegokolwiek odzewu?

button
, możesz dodać, jak to dokładnie robisz? U mnie to raz działało (nawet Fn + F3), po restarcie systemu całkowicie przestało.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

@m4ul - co rozumiesz poprzez "brak jakiegokolwiek odzewu"?
czytałeś manuala? próbowałeś xrandrem przekierować wyjście na wyjście VGA?
m4ul
Posty: 23
Rejestracja: 20 października 2008, 17:45

Post autor: m4ul »

Czytałem, a poprzez poprzednie stwierdzenie rozumiem tyle, że nie dzieje się absolutnie nic. Poprzednio nie dodawałem nic do xorg.conf, a po podłączeniu miałem możliwość wyświetlania na monitorze laptopa, zewnętrznym monitorze lub na obu jednocześnie, a teraz nie. Mam kartę NVIDIA 9600m.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Po prostu podłączyłem monitor, w nvidia-settings kliknąłem Detect display, wykryło monitor podłączony przez d-sub, ustawiłem jak mi pasuje, zapisałem sobie konfigurację do xorg.conf i teraz przy starcie, jeżeli mam podłączony monitor automatycznie jest ustawiany, jeżeli nie jest podłączony wszystko idzie na wbudowany ekran laptopa.
Może masz jakiś stary sterownik, może aktualizowałeś ostationio xy i nie przeinstalowałeś sterownika.
m4ul
Posty: 23
Rejestracja: 20 października 2008, 17:45

Post autor: m4ul »

Mam najnowszy sterownik, a mozesz sprecyzowac "ustawilem jak mi pasuje" ? :)
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Jak mi pasuje, czyli rozdzielczość, położenie ekranów względem siebie itp. tak to wygląda w postaci graficznej :
http://i44.tinypic.com/25ssps4.png
http://i44.tinypic.com/35bs28l.png
ODPOWIEDZ