Instalacja sterownika do ATI Radeon HD4870

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
itposthuman
Posty: 13
Rejestracja: 18 lutego 2010, 16:12

Instalacja sterownika do ATI Radeon HD4870

Post autor: itposthuman »

Jestem nowym użytkownikiem Debiana. Od 2 tygodni próbuję zainstalować sterowniki ATI różnymi sposobami. Oczywiście dokładnie czytałem wcześniejsze tematy dotyczące metod instalacji i postępowałem wedle instrukcji.

Utworzone nagłówki nie mogę zainstalować. Wyskakuje błąd. Z repozytorium też problemy. Ostatecznie zawsze kończy się próba niepowodzeniem. Próbowałem różnymi sposobami.

Moja karta graficzna to radeon HD4870.

Drażni mnie fakt, że postępując zgodnie z instrukcjami na stronie AMD tracę środowisko graficzne. Na stronie AMD:

Kod: Zaznacz cały

sh ./ati- (nazwa paczki ze sterownikami).run
opisana metoda wgrywania sterowników sprawia, że komputer wpada w pętlę wyszukiwania odczytywania jakiegoś pliku. Próbowałem z wersjami dostępnymi obecnie - 9.3, 9.8, 10.2 . Kicha maksymalna.

Sposoby opisane na forum nic nie dają.

Czy ktoś może pomóc? Już 3 razy musiałem instalować odnowa system.

Może te poradniki sprzed 2, 3 lat są już nieaktualne.
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

1. Która wersja Debiana?
2. Jaki błąd "wyskakuje"? Kryształowa kula w remoncie a Tarot nic nie pokazuje.
3. Jakiego pliku poszukuje system w pętli?
4. Jaka architektura Debiana? (32 czy 64 bit)
itposthuman
Posty: 13
Rejestracja: 18 lutego 2010, 16:12

Post autor: itposthuman »

  1. Lenny czyli 5
  2. Tworzę razem 5 paczek. Tylko fglrx-kernel-scr_8.64-1_i386.deb poprawnie się instaluje. Pozostałe przy samym końcu krzyczą:

    Kod: Zaznacz cały

    błąd wykonania
  3. Nie zapisałem. Po prostu na 55% instalacji linki kodu zaczęły się pojawiać.
  4. 32 bit.
Godzinę temu żaden plik *.run ani nagłówek nie chciał się zainstalować/zainicjować (walczyłem i walczyłem).

Zrobiłem restart - i nie mam już środowiska graficznego.

Wcześniej musiałem trzy razy formatować dysk przez Debiana, teraz zainstalowałem go na Sun VirtualBoksie dla przezorności.
jmarcin_1984
Beginner
Posty: 153
Rejestracja: 16 kwietnia 2008, 13:42
Lokalizacja: BP

Post autor: jmarcin_1984 »

Być może twoja karta nie jest już wspierana przez sterwoniki zamknięte. Wypróbuj otwartych. U mnie działają na Radeonie i mocno nie narzekam, choć przyznam, że mogłoby byc lepiej :)
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

jmarcin_1984 pisze:Być może twoja karta nie jest już wspierana przez sterowniki zamknięte.
karty na chipie r7xx (Radeony 4xxx) są jak najbardziej obsługiwane przez zamknięte sterowniki. Z łask ATI wypadły starocie r3xx i nieco nowsze. Problem tkwi zdaje się gdzieś w zależnościach xservera, dlatego zamkniętych fglrx nie ma nawet w repozytorum Squeeze za to są w Sidzie.
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

Sterowniki zamknięte nie wspierają xorg powyżej 7.4. Podobno ma się to zmienić wraz z marcowym wydaniem. Zobaczymy.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Chyba już wspierają, bo zgodnie z Release notes do Catalyst 10.2, w sekcji System Requirements jest napisane, że sterownik wymaga Xorg w wersjach od 6.8 do 7.4 włącznie, kernel od 2.6 w górę (chyba jeszcze tej "góry" nie ma ;) ), glibc w wersji 2.2 lub 2.3 oraz POSIX Shared Memory, jeśli się używamy aplikacji 3D. Jednocześnie, obecnie Catalyst nie jest rozprowadzany jako wstępnie kompilowany, zatem wymaga gcc, oraz kernel-headers i kernel-source do zbudowania odpowiednich modułów kernela.
Info ze strony ATI.
benterenten
Posty: 25
Rejestracja: 17 marca 2008, 16:25
Lokalizacja: Lublin

Post autor: benterenten »

Witam.
Dawno nie używałem Linuksa i postanowiłem sobie go wczoraj zainstalować, Ściągnąłem cd testing/squeeze i zainstalowałem, ale w przypadku próby konfiguracji xorga nie dzieje się nic. Nawet nie ma pliku xorg.conf. Co najśmieszniejsze, że mam rozdzielczość 1920x1080 co akurat jest dobrze. Ponadto nie mogę dowiedzieć się jakich sterowników używam (robiłem wszystko według poradnika).

Kod: Zaznacz cały

root@debian:/home/ben# glxinfo | grep direct
bash: glxinfo: nie znaleziono polecenia
Czy ktoś wie jak to zrobić aby działało? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Redhead
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 17 lipca 2007, 17:37

Post autor: Redhead »

Kod: Zaznacz cały

# aptitude search mesa-utils
i   mesa-utils                                                             - Miscellaneous Mesa GL utilities
Proponuje to tego poczytać troche forum, wpisując np. FGLRX w szukajce
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

benterenten pisze:root@debian:/home/ben# glxinfo | grep direct
bash: glxinfo: nie znaleziono polecenia

Czy ktos wie jak to zrobic aby dzialalo? z gory thx
http://debian.linux.pl/threads/15999-Ni ... -not-found
ODPOWIEDZ