Sk

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Składanie komputera

Post autor: piter »

Witam!

Zastanawiam się nad samodzielnym złożeniem komputera - coś taniego do internetu. Na razie wybrałem płytę główną i procesor:

Kod: Zaznacz cały

płyta główna - ASROCK N68-S
procesor - AMD Athlon II X2 250 3,0Ghz S-AM3
Co myślicie o tych podzespołach. Jak będą sprawować się na Linuksie (Debian Lenny) ?
No i jeszcze jedna ważna rzecz - czy ten procesor pasuje do tej płyty?
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Jak w zasadzie tylko do internetu, to bezproblemowo.
Co do płyty to AM2+ ale wspiera procesory z podstawką AM3 (przynajmniej tak pisze w opisie tej płyty, zaznaczone gwiazdką *)
http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=N68-S
Reszta powinna działać raczej bez problemu (przynajmniej moim zdaniem), sterowniki do grafiki ze strony NVIDII.
Waldemar
Posty: 39
Rejestracja: 04 kwietnia 2007, 18:43
Lokalizacja: Kwidzyn

Post autor: Waldemar »

Według:
http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=N68-S

taka konfiguracja powinna pracować, ale nie jest chyba najlepszą, ponieważ procesor z S3 spowoduje spowolnienie szyny systemowej (przynajmniej tak pisze na stronie Asrocka). Po drugie jeżeli już to warto wybrać wersję bardziej przyszłościową z płytą obsługującą pamięci DDR3.

Przed kupnem (złożeniem) komputera warto zdać sobie sprawę do czego to ma służyć ten sprzęt, czy potrzebny jest może przenośny (laptop) i jaką kasę możemy na to poświęcić. W przypadku Linuksa i internetu to stawia on relatywnie niewielkie wymagania sprzętowe. Tu, moim zdaniem, wystarczy najtańszy sprzęt z supermarketu, bo po co przepłacać. Trzeba mieć świadomość, że przy dzisiejszym bardzo szybkim postępie technicznym, dzisiaj wypasiony komputer za 10 tysięcy złotych, za dwa, trzy lata będzie już takim sobie urządzeniem o dość przeciętnych parametrach, kosztującym 1/4 tego co wydaliśmy na początku.

Kilka miesięcy wstecz, aby wszyscy domownicy nie oblegali jedynego okna na świat kupiłem na Allegro prawie kompletny komputer z ,,demobilu'' (bez HD) za 189zł z PIV 3,06GHz i 512 MB DDR1 i zapewniam, chodzi pod Debianem bez najmniejszych problemów. Radzi sobie doskonale z Internetem, oglądaniem filmów na YouTube. Podczas przeglądania Internetu nie widzę różnicy w porównaniu z drugim nowszym komputerem za 1250zł, opisanym niżej.

Ponad rok wstecz też stałem przed takim dylematem, gdy awaria zasilacza (uważam, że tu za bardzo nie warto oszczędzać i warto wybrać droższy wariant z kompletnym zespołem zabezpieczeń przeciw przeciążeniowym, przeciwprzepięciowym itp.) popaliła większość podzespołów. Kupiłem wówczas płytę Gigabyte i dwurdzeniowy E8500 Intela, do tego 2GB DDR2 (OCZ) i 500GB HD. Nie narzekam i jak na razie wybór wydaję się optymalnym.
Można też zajrzeć na:
http://www.cpubenchmark.net/

daje to też pewien pogląd.

¯yczę sukcesów i trafnego wyboru.
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Post autor: piter »

Po przeanalizowaniu powyższych informacji postanowiłem zmodyfikować moje zestawienie i teraz mam trzy wersje:
wersja 1:

Kod: Zaznacz cały

płyta główna - Intel DG31GL BOX
procesor - Intel Celeron 430 1.80 GHz
wersja 2:

Kod: Zaznacz cały

płyta głowna - Gigabyte GA-M61PME-S2P nVidia GeForce 6100/nF430
prcesor - AMD Athlon II X2 250
wersja 3:

Kod: Zaznacz cały

płyta główna - Gigabyte GA-G31M-ES2C
procesor - Intel Pentium Dual Core E5400 2.7 GHz
Najbardziej atrakcyjna cenowo jest wersja nr 1, ale nie wiem czy warto jest aż tak oszczędzać na tych podzespołach.
Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

Ja mam sprzęt nieco podobny do zestawu 2, ta sama płyta, inny procesor. Ogólnie jestem zadowolony. Do netu spokojnie się nadaje, do pogrania w coś poza Wesnoth trzeba było już dokupić lepszą grafikę. Wbudowana k. dźwiękowa nie polubiła się z ALSA, za to pod OSS4 działa bez zarzutu.
Waldemar
Posty: 39
Rejestracja: 04 kwietnia 2007, 18:43
Lokalizacja: Kwidzyn

Post autor: Waldemar »

Decyzję będziesz podejmował sam, przemyśl - przelicz.
Pierwszy wariant troszkę cienki, internet chodzić będzie, ale niektóre strony zawierają skrypty, które mogą przymulać. Myślę, że nie warto. Dwie pozostałe propozycje i owszem (moim zdaniem porównywalne, z lekkim plusem na AMD).
Zobacz:

Kod: Zaznacz cały

http://benchit.pl/procesory/ranking/51
i :

Kod: Zaznacz cały

http://benchit.pl/procesory/Intel/Pentium+Dual-Core/E5400
Wersja z AMD też nie wygląda na najgorszą:

Kod: Zaznacz cały

http://www.chip.pl/testy/podzespoly-pc/procesory/amd-athlon-ii-x2-250
Warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak późniejsza potencjalna wymiana procesora na szybszy np. czterordzeniowy, wariant podkręcana.
Inna sprawa, może warto trochę poczekać po świętach na ewentualne obniżki cen.
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Post autor: piter »

Dziękuje za podpowiedzi. Na razie stawiam na zestaw nr 2 czyli:

Kod: Zaznacz cały

płyta głowna - Gigabyte GA-M61PME-S2P nVidia GeForce 6100/nF430
procesor - AMD Athlon II X2 250
Pozostaje mi skompletowanie pozostałego sprzętu.

[ Dodano: |4 Sty 2010|, 2010 21:39 ]
OK. Dalsze podzespoły:

Kod: Zaznacz cały

płyta główna - Gigabyte GA-M61PME-S2P nVidia GeForce 6100/nF430
procesor - AMD Athlon II X2 250

Kod: Zaznacz cały

pamięć RAM - GoodRam DDR2 2GB 800MHz CL5
dysk twardy - Samsung SpinPoint F1 320 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ)
obudowa + zasilacz - Take.Me Lens 400W Simple
napęd optyczny - Sony / NEC (Optiarc) DVD+/-RW AD-5240S bulk black (Serial ATA)
Co o tym myślicie?
Waldemar
Posty: 39
Rejestracja: 04 kwietnia 2007, 18:43
Lokalizacja: Kwidzyn

Post autor: Waldemar »

Co do płyty to nie chciałbym wprowadzać w błąd, prawdopodobnie wszystko powinno pod Linuksem działać, ale czasem jakieś kłopoty się pojawiają.
Choćby uwaga ze strony producenta płyty:
Z uwagi na różne warunki obsługi Linuxa, prosimy o pozyskanie sterowników ze strony internetowej producenta danego układu.
Trzeba by poszperać w internecie, bywa czasochłonne. Najlepszą opinię może wydać osoba, która na tej konkretnej płycie instalowała system.
Posiadam inną płytę Gigabyta i u mnie np. przy instalacji Debiana 64 bit wystąpiły małe kłopoty z obsługą dźwięku. Potencjalnie drugi problem, wbudowana karta dźwiękowa obsługuje kilka kanałów, a wyprowadzone zostało tylko wyjście stereo + wyjście na przód obudowy. Chcąc korzystać z systemu dźwięku np. 5+1 trzeba dołożyć śledzia z dodatkowymi gniazdami .
Może Darkwater, jako posiadacz Gigabyte GA-M61PME-S2P byłby w stanie coś więcej poradzić na temat ww. płyty.
Co do pozostałych elementów nie mam szczególnych preferencji
Misiek440
Posty: 74
Rejestracja: 07 lipca 2009, 12:32

Post autor: Misiek440 »

http://allegro.pl/item878932019_mini_de ... oclaw.html

i wystarczy do przeglądania internetu :D
Martinex
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 27 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Martinex »

Żeby nie zakładać nowego tematu: planuję zakupić nową płytę główną z chłodzeniem wraz z pamięcią RAM (DDR2 lub DDR3). Poprzednia płyta umarła, poza tym i tak były z nią problemy a inwestowanie w RAM się raczej nie opłacało. Na nowy sprzęt mogę wyłożyć do 350pln i ma służyć do Internetu, słuchania muzyki czy obrabiania grafiki w gimpie i ew. obróbki wideo. To ostatnie nie takie koniecznie. Płyta musi posiadać procesor dwurdzeniowy, co najmniej 2 porty PCI, najlepiej z cztery porty SATAII, port ATA port rozszerzeń na grafikę, wbudowaną grafikę (najlepiej nvidia) i to wszystko musi ruszyć na zasilaczu 350W marki Chieftec. Docelowo chcę mieć 4GB RAM (może być i 2GB), ale by płyta łykała do 8GB.

Tylko trochę się boję, że znów będzie coś nie grać. MSI nie ufam, Gigabyte'a ma moja dziewczyna i jest bardzo dobrze. Co byście polecili?
Najbardziej mi ta pasowała, tyle że ta nie ma tych PCI i ATA właśnie. Bo cenowo i wyposażeniem mi odpowiada. No i kwestia czy by wszystko działało pod Linuksem. Na poprzedniej płycie jaką miałęm marki MSI nie było mowy o używaniu jakiejkolwiek karty graficznej pod AGP. O Asrocku nie wiem co myśleć.
ODPOWIEDZ