domowy energooszczedny serwer

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Adam
Posty: 45
Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 16:46

domowy energooszczedny serwer

Post autor: Adam »

Chciałbym uruchomić domowy energooszczędny serwer, a na nim samego Debiana lub VMware ESXi i wtedy Debian i jakiś inny Linux lub BSD. I tutaj mam pytanie, ponieważ nie wiem jakie komponenty wybrać? Zależy mi też aby była bezproblemowość ze sprzętem, abym nie musiał się męczyć z instalacją czegoś, a żeby wszystko samo z siebie działało najlepiej (Linux ewentualnie BSD).

Co do konfiguracji myślałem o:
  • Intel
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

Po co ci monitor w serwerze? Co zamierzasz na tym serwerze trzymać/robić?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Adam
Posty: 45
Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 16:46

Post autor: Adam »

darkwater pisze:Po co ci monitor w serwerze? Co zamierzasz na tym serwerze trzymać/robić?
Można lokalnie się zalogować i sprawdzić co nie działa, poza tym system zainstalować.
Awatar użytkownika
ryba84
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 08 lipca 2007, 14:55
Lokalizacja: LDZ

Post autor: ryba84 »

A może coś takiego ;)
http://www.amazon.com/fit-PC2-Value-Int ... B002BMER7W
Tylko pewnie z dostępnością w Polsce problem ale za to te 6w poboru prądu.
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

Adam pisze:Można lokalnie się zalogować i sprawdzić co nie działa, poza tym system zainstalować.
Tylko jak to się ma do idei wyrażonej słowami?
Adam pisze:Chciałbym uruchomić domowy energooszczędny serwer
Instalujesz system na tymczasowej, dowolnej karcie, monitor też chyba jakiś w domu masz? Zalogować się i "sprawdzić co nie działa" możesz przez ssh, bo "lokalnie" działa pięknie. W razie "poważniejszej awarii" postępujesz jak przy instalacji. Tak na marginesie, napęd optyczny też zamierzasz w tym "energooszczędnym" serwerze zostawić, ot tak, a nuż się przyda?
Adam
Posty: 45
Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 16:46

Post autor: Adam »

Mam dvd/cd na usb już.
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

A co za usługi chcesz na nim odpalać i jakie mniej-więcej obciążenie generować? Bo pod tym kątem się wybiera sprzęt. No i ile kasy możesz na niego przeznaczyć?
Adam
Posty: 45
Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 16:46

Post autor: Adam »

Wszystkie takie podstawowe usługi, dla powiedzmy do 25 użytkowników, myślę że ten atom dwu rdzeniowy 1.6 spokojnie by wystarczył i tak z 1-2 GB ram.
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

Dalej nie wiem jak Ci pomóc, bo dla jednego podstawą jest po prostu sprawnie działający routing i firewall, a dla innego serwer HTTP z obsługa PHP i MySQL.
Więc te 2 rdzenie i 2GB RAM-u to może być zarówno za mało lub za dużo (wiem, RAM-u nigdy za dużo, no ale maszyna może się "nudzić").
ODPOWIEDZ