System plików na dysk SSD

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Piotrus Pan
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 24 września 2008, 06:59

System plików na dysk SSD

Post autor: Piotrus Pan »

Cześć.
Jak na razie dyski SSD to trochę duży wydatek jak dla mnie i dla tego chciałem zapytać czy ktoś ma taki dysk, jaki system plików na nim ma i jak się dysk sprawuje?
Jak możecie to podajcie też co to za dysk, czyli wymiary, pojemność, firmę i cenę. :-)
Z góry dziękuję :-)
Stawi
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 10 lutego 2007, 16:02
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stawi »

SSD to badziew - popatrz na http://www.fusionio.com/

A na powaznie, to dyski SSD maja w miare ladna wydajnosc i zywotnosc, w zwiazku z czym system plikow im nie robi roznicy.
Co innego na np. kartach pamieci lub JFFS2 (np. pamiec flash w routerze). Tam zywotnosc ukladow jest duzo mniejsza wiec na pewno bez journalingu (ext2 a nie ext3).

Osobiscie uwazam, ze SSD jest obecnie tylko do zastosowan profesjonalnych ze wzgledu na cene. Poczekaj az cena spadnie do przyzwoitego progu i wtedy mozna sie martwic jaki system plikow utworzyć.
Awatar użytkownika
timor
Beginner
Posty: 111
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 23:40

Post autor: timor »

Teoretycznie nowy BTRFS posiada tryb SSD, który w jakiś tam sposób optymalizuje wykorzystanie dysków SSD. Ale ten fs jest jeszcze eksperymentalny i sprawuje się tak se - ciężko też powiedzieć czy wydłuża żywotność dysków SSD.

Tutaj mały artykuł o tym (po angielsku): http://www.phoronix.com/scan.php?page=a ... mode&num=1
Stawi
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 10 lutego 2007, 16:02
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stawi »

Cytat z specyfikacji dysków WD SSD (http://www.wdc.com/en/products/Products.asp?DriveID=623):

Kod: Zaznacz cały

Operational Lifespan:
	Read:	Unlimited
	Write:	19.5 years @ 1687.5 GB/Day
Wiadomo ze dochodzi do tego żywotność elektroniki, której niestety nie podają. Myślę jednak, że nie jest mniejsza niż normalnych dysków czy innych urządzeń elektrycznych.
Awatar użytkownika
timor
Beginner
Posty: 111
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 23:40

Post autor: timor »

Tylko ponoć z czasem te dyski tracą na szybkości - choć nie wiem ile jest w tym prawdy. Ponoć nowsza generacja tych dysków nie ma już takiej przypadłości.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Witam
Chciałbym odświeżyć temat, myślałem nad tym, aby kupić jakiegoś małego Kingstona na system. Oczekuje co najmniej 2x przyśpieszenia systemu. Czy ktoś już próbował, może podzielić się wrażeniami?
Awatar użytkownika
raven18
Beginner
Posty: 134
Rejestracja: 12 maja 2009, 11:29
Lokalizacja: /home

Post autor: raven18 »

Tylko 2x? dlaczego od razu nie 4 czy np 10 krotne? :)
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Ja mam system na pendrive kingston 8 GB. Działa tylko nieznacznie wolniej niż normalnie z dysku. No ale wiadomo, ze pendrive to nie to samo co dysk ssd. System plików ext4.
Furin
Posty: 9
Rejestracja: 24 listopada 2010, 10:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Furin »

Start Debiana Sid to 6 sekund.

Coś takiego jak czekanie na uruchomienie się firefoksa (1-3 sekundy) to już przeszłość.

Używam

dysku OCZ Vertex 2 60GB. Wydajność praktycznie identyczna jak zapewnienia producenta, nieznaczna różnica.

Ogólnie zakup SSD na system, to moim zdaniem obecnie najlepsza inwestycja. Po pierwsze cisza, po drugie prędkość.
TooMeeK
Posty: 85
Rejestracja: 25 lipca 2008, 12:54

Post autor: TooMeeK »

Cześć.
Właśnie przygotowuję się do migracji z RAID1 z dwóch wolnych dysków na SSD OCZ Vertex3 60GB. OS to Debian Squeeze 64bit.
Będą na nim też maszyny wirtualne (ok. 20GB Qcow2 compressed).
I tak się zastanawiam jaki system plików by tu machnąć...
ODPOWIEDZ