Telefon Samsung U800 jako dysk zewn

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Telefon Samsung U800 jako dysk zewnętrzny

Post autor: giaur »

Witam.

Telefon ten posiada 3 tryby pracy: jako modem (działa pod Linuksem), jako Media Player (działa pod virtualboxem na Windows XP jako "urządzenie przenośne" - pod Linuksem nie działa) oraz jako dysk zewnętrzny.

O ile praca jako "urządzenie przenośne" tylko pod Windows mnie nie dziwi, to nie wiem dlaczego pod Linuksem nie działa ten trzeci tryb. Mało tego, nie działa nawet na Windows XP pod Virtualboxem. Virtualbox widzi urządzenie usb ("Samsung mmc mobile storage"), ale jest ono nieaktywne i nie można go udostępni dla systemu gościa.
Normalnie pod Windows telefon w tym trybie jest widziany tak samo jak pendrive. Pod Linuksem jest ignorowany, ale normalne dyski usb działają.

Co może być tego powodem?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Przedstaw:

Kod: Zaznacz cały

lsusb
dmesg tail
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

lsusb:

Kod: Zaznacz cały

Bus 006 Device 002: ID 05c6:1000 Qualcomm, Inc.
dmesg tail - to co mnie zastanawia:

Kod: Zaznacz cały

[  597.640052] usb 6-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 2
[  597.800112] usb 6-1: New USB device found, idVendor=05c6, idProduct=1000
[  597.800117] usb 6-1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[  597.800120] usb 6-1: Product: USB MMC Storage
[  597.800123] usb 6-1: Manufacturer: SAMSUNG Electronics Co.,Ltd.
[  597.800126] usb 6-1: SerialNumber: 000000000002
[  597.800243] usb 6-1: configuration #1 chosen from 1 choice
[  597.940778] Initializing USB Mass Storage driver...
[  597.945145] usb-storage: probe of 6-1:1.0 failed with error -5 <----??
[  597.945178] usbcore: registered new interface driver usb-storage
[  597.945181] USB Mass Storage support registered.
Inne nośniki usb (jak pendrive) działają

A niech by to... wygląda na błąd w kernelu:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/367484
http://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=13496

Na innym komputerze z kernelem 2.6.28 działa dobrze (ja mam 2.6.30).
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Kod: Zaznacz cały

probe of 6-1:1.0  failed with error
Podobny błąd mam zgłaszany czasem przy uruchamianiu modemu do neostrady - przy korzystaniu z Debiana Squeeze (inne cyferki). Jednak następuje połączenie. Modem wtedy dłużej się synchronizuje

Próbowałeś instalacji jądra 2.6.28?

Porównaj moduły w obu przypadkach.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Cofnięcie wersji kernela raczej nie wchodzi w grę... ogólnie trochę niefajnie bo nie mogę się dostać w żaden sposób do tego telefonu pod Linuksem. Mtp też nie działa (katalog w którym montuję mtpfs niknie z dysku do czasu odmontowania, a przy wydaniu komendy cd w konsoli jest błąd "drugi koniec nie jest połączony").

Czyli zostaje tylko mtp na virtualboksie na Windows XP :-x
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

¬le chyba mnie zrozumiałeś?

Na komputerze, na którym działa, w katalogu:

Kod: Zaznacz cały

/var/cache/apt/archives
powinien być pakiet jądra w wersji 2.6.28, na którym działa. Przenieś i ręcznie zainstaluj. Chyba że są jakieś przyczyny, że jest to niemożliwe.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Hmm dobrze zrozumialem, miales na mysli zainstalowanie starszego kernela - ale problem w tym, ze ja musze uzywaac 2.6.30 a nie 2.6.28, ktore gorzej wspolpracuje z moim laptopem (hibernacja, sterownik intel do karty graficznej i brak obslugi mojej karty wifi)
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

giaur, chodzi tylko o sprawdzenie czy powodem tego jest ta wersja jądra. Nie musisz usuwać przecież jądra 2.6.30. Instalacja starszego jądra ręcznie, nie spowoduje żadnych zawirowań w systemie.

Ps. Gdzieś ktoś napisał (nie mogę tekstu znaleźć), że powodem kłopotów z urządzeniami montowanymi przez usb może być pakiet usbmount. Należy go odinstalować zdając się na całkowitą obsługę montowania przez hal. Jeszcze nie sprawdzałem powiązań.
7PGXW
Beginner
Posty: 197
Rejestracja: 13 grudnia 2008, 11:52

Post autor: 7PGXW »

Rozwiązał już ktoś problem? U mnie po podpięciu telefonu do komputera pojawia się napis "Włóż kartę pamięci". System to Ubuntu 9.04.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Witam,

Po zainstalowanie kernela 2.6.31 problem się rozwiązał. Ale niestety tylko na jednym komputerze. Na moim laptopie działa wszystko idealnie - urządzenie widać, działa dokładnie tak, jak normalny pendrive.

Natomiast na komputerze stacjonarnym (dokładnie ta sama wersja systemu - Sid 64-bit, dokładnie ten sam kernel - 2.6.31 z Siduxa) działa to tak:
- po podłączeniu urządzenie pojawia się na liście i można je zamontować bez przeszkód (ale trwa to podjerzanie długo)
- każda próba jakiejkolwiek operacji na pliku to zwis na zawsze (foldery o dziwo widać, listę plików w nich też)
- każda próba utworzenia folderu, skopiowania pliku do telefonu to też permanentny zwis
- jeżeli tak zwis nastąpi, to: nie można juz odmontowac urządzenia (device busy), nie można zabić procesu, który używa urządzenia (przeważnie kio_file) - killall, kill, zabijanie w monitorze systemu - zero reakcji i zero błędów
- nie jest wykrywane nawet wyjęcie telefonu z USB 0 wszystko dalej wisi
- w takiej sytuacji blokowane jest zamykanie systemu - jedyny sposób na restart lub zamknięcie systemu to użycie przycisków na obudowie komputera. Podejrzewam ze to z powodu niemożliwości zabicia procesu

Gdybym nie miał odnośnika w poataci laptopa, na którym ta sama funkcjonalność działa idealnie, pomyślałbym że ciągle jest błąd w kernelu, ale tak nie mam pomysłu co się dzieje....

Ma ktoś z was jakiś pomysł?
ODPOWIEDZ