Jaka karta WIFI najlepiej wspólpracuje z Debianem?

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
badzok
Posty: 1
Rejestracja: 26 marca 2009, 21:34
Lokalizacja: sosnowiec

Jaka karta WIFI najlepiej wspólpracuje z Debianem?

Post autor: badzok »

Przede wszystkim witam wszystkich.

Muszę kupić kartę wifi do mojego komputera (Debian) postanowiłem więc poprosić o radę.
Jaką kartę pci/usb wybrać pod Debiana 5.0 Lenny?


Pozdrawiam Badżok.
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit »

Jesli chodzi Ci o konkretna karte to Intel 5100, 5300 (wiekszosc nowych kart na czipie intela) oraz wiekszosc kart na czipie BCM (broadcoma) i Atherosa.

Nie sugeruj sie nazwa producenta karty tylko sprawdzaj na jakip chipie karta bazuje.
Shakez
Beginner
Posty: 179
Rejestracja: 18 stycznia 2009, 14:36
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Shakez »

Pod USB używam:
  • zewnętrzne Ralink - RT 73
    wewnętrzne usb (taki dziwak) Realtek RTL8187B na jajku 2.6.29
Obie działają pod Debianem (,,monitor mode enable'').
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Trzeba też dodać, że jeżeli Atheros to tylko PCI/PCMCIA, madwifi nie ma wsparcia dla USB.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Ja mogę powiedzieć tylko tyle:
Wypróbowałem i działa:

Kod: Zaznacz cały

05:01.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR2413 802.11bg NIC (rev 01)
Działa również karta Broadcoma przedstawiająca się jako BCM4318 (AirForce One xxx) /w miejscu xxx jest jeszcze coś, nie pamiętam, a nie mam dostępu do tego komputera.
Atheros został wypróbowany z madwifi oraz z ath5k - z oboma driverami pracuje bez problemu. Nie wolno tylko mieszać tych sterowników, albowiem wzajemnie się blokują. Podobnie jak próba zmieszania ich z ndiswrapperem.
Karta Broadcoma. Cóż, tu mam mieszane uczucia. Próbowałem się z tą kartą niemal rok. Na b43 i na ndiswrapperze. Nie poszła. Obecnie, od jakiegoś czasu, bez problemu współpracuje z b43. Jedyne co zmieniłem, to zainstalowałem WICD i połączenie zostało nawiązane.
Obie karty mają tę zaletę, że niczego nie trzeba kompilować - niezbędne paczki: madwifi, czy b43-fwcutter są w repozytoriach. Atherosa w zasadzie można uruchomić na ath5k nie dociągając praktycznie niczego do świeżej instalacji systemu.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

pavbaranov, pragnę Cię sprostować. Mam tego samego Atherosa.
Atheros został wypróbowany z madwifi oraz z ath5k - z oboma driverami pracuje bez problemu
Na kernelu <=2.6.26
niezbędne paczki: madwifi
W gałęzi <=Lenny.>>klik!<<
Atherosa w zasadzie można uruchomić na ath5k nie dociągając praktycznie niczego do świeżej instalacji systemu.
Póki 2.6.26 będzie standardowym kernelem.
Tyle co ostatnio nakląłem się na ath5k...
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

lis6502 W zasadzie, to o co Ci chodzi?
Badzok spytał o kartę pod Lenny.
Ath5k jest w kernelu od wersji 2.6.25 (za: http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/ath5k). Zatem powinieneś napisać, że na kernelu >= 2.6.25, a nie <= ;) Nie sądzę, by w przyszłości miała być usuwana, a jeśli nawet, to pewnie pojawi się jakaś nowsza w jej miejsce. Kernel z serii 2.6.26 jest natomiast "standardowym" kernelem w Lenny i - znając politykę Debiana - to raczej marne szanse, by w stable wersja ta została zmieniona.
Na 2.6.26 na pewno już używałem ath5k.
To samo dotyczy madwifi. Jak wynika z podanej przez Ciebie nawet strony w Lenny znajdują się odpowiednie paczki madwifi.
Skądinąd ciekawa rzecz: http://209.85.129.132/search?q=cache:ER ... 1971271392 - czyli paczka ta w squeeze była :)
Co chcesz zatem prostować?
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Chodzi mi o to, że ten konkretny Atheros pracuje wyśmienicie, jeśli ktoś nie będzie miał potrzeby zmiany kernela na nowszy. Jasne, że nie robi się tego codziennie, ale w przypadku mojej konfiguracji sprzętowej to pierwsza rzecz, którą robię po instalacji. Obecnie jadę na tandemie 2.6.27-8 + madwifi, ponieważ ath5k w kernelach nowszych nie współpracuje (delikatnie mówiąc) z tym Atherosem (o czym już pisałem). Odnośnie paczki ze źródłami modułu madwifi; jeśli ktoś siedzi na nowszym Debianie niż Lenny, to ładnie się zdziwi , gdy szukanie paczki w repo skończy się tekstem 'package not found'. Dodam, że na 2.6.27-8 iwlist nie wyświetlał mojej macierzystej sieci, 2.6.28 czy 29 nie wyświetlał żadnej.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

lis6502 Wprowadzasz niepotrzebny zamęt na forum. Pytanie jest konkretne i dotyczy konkretnego problemu. Na nie - i tylko na nie - zostaje udzielona odpowiedź. Ty wprowadzasz swoje zastrzeżenia, które z nim nie mają nic wspólnego.
PS: Na Debianie z 2.6.27 też miałem ath5k :) Działał. Twoje problemy są Twoimi problemami i na przyszłość umieszczaj je w swoich tematach lub problemów takich dotyczących.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Wydaje mi się, że od tego są fora by dzielić się wiedzą i doświadczeniami. Jeśli widzę że komuś doradzany jest sprzęt z którym miałem problemy, to chyba logiczne że zabiorę głos w takiej dyskusji?
ODPOWIEDZ