dodatkowe USB - karta PCI pod Linuksem

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Yoda
Posty: 26
Rejestracja: 24 lutego 2009, 09:11

dodatkowe USB - karta PCI pod Linuksem

Post autor: Yoda »

Mam starą płytę główną K7VZA i tylko 2 porty USB 1.0. Mam już podłączony modem i drukarkę i wszystko zajęte. Stąd chciałbym dołożyć dodatkowe (komputer dla mnie to maszyna do pisania więc rady o zmianie sprzętu nie chcę) czy Debian (Linux ogólnie) widzi poprawnie karty rozszerzeń na PCI z portami USB? Mój brat sobie coś takiego sprawił pod Windowsa i dopóki nie zainstalował sterowników to nie pracowało to stabilnie. Szukałem sterowników linuksowych w internecie i jakoś nie trafiłem na nie.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Yoda pisze:Szukałem sterowników linuksowych w internecie i jakoś nie trafiłem na nie.
Ponieważ pod Linuksem nie są potrzebne żadne specjalne obecnie sterowniki. Większość takich kart pracuje z obecnymi jądrami bez żadnych problemów.
tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Post autor: tomii »

Wg manuala płyta mam możliwość podlączenia śledzia z dwoma usb. Sprawdź może twoja też tak ma-8pinów do podłączenia usb na obudowie lub na śledziu bez kupowaniu specjalnej karty.
Yoda
Posty: 26
Rejestracja: 24 lutego 2009, 09:11

Post autor: Yoda »

Wiem, że mogę dołożyć jeszcze 2 ale typu USB1.0, a karty mają już USB 2.0 - więc wolałbym kartę.
tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Post autor: tomii »

To zależy co chcesz podłączyć?
Yoda
Posty: 26
Rejestracja: 24 lutego 2009, 09:11

Post autor: Yoda »

Głównie telefon i pendrive - często przenoszę filmy muzykę itp., a na moim USB to naprawdę długo trwa jak mam skopiować 8GB na pendrive.
Bodzio
Junior Member
Posty: 599
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 18:35

Post autor: Bodzio »

Panowie - nie wyważajmy otwartych drzwi.
Znam model tej płyty, może lepiej zamiast karty podłączyć taki hub usb
Tracisz jeden port usb, w zamian zyskujesz 4 - czyli de'facto masz extra 3 porty dodatkowo.
Zainstalowanie karty PCI z portami usb 2.0 nie jest jednoznaczne z tym że będziesz miał tę prędkość - nie pamiętam, czy slot PCI obsługuje 2.0 - bo jeśli płyta nie, to i karta nie.
Innym wyjściem jest podłączenie zamiast, lub dodatkowo takiego czytnika kart który także zawiera port usb. Dodatkowo zyskujesz czytnik na wszystkie karty.
Lub możesz zastosować jedno i drugie rozwiązanie łącznie.
ODPOWIEDZ