komputer pod Linuksa

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Na początku tego roku składałem sobie nowy komputer, i też już było z góry założone ze będzie chodził pod kontrolą Debiana. Nie wgłębiając się w szczegóły jakie parametry itp. powiem tylko tak ogólnie, jakie miał i spełnił wymagania:

- MOCNY, nie chciałem przełączania systemu w bootleaderze wiec postawiłem na VirtualBox, i tak mam Debiana jak zechcę to mam jednocześnie XP i Viste (4 GB ramu do tego jądro bigmem, 4 rdzenie i komputer wszystko to jednocześnie pociągnie) http://pl.youtube.com/watch?v=flS8dRyN8dQ

- CICHY - zasilacz PENTAGRAM, wiatrak do obudowy Noctua - wierzcie lub nie ale na stojąco prawie go nie słychać, trzeba się do niego zbliżyć na co najmniej 0.5 m aby się zorientować ze w ogóle chodzi i dysk SAMSUNG Spin Point (podobno są bardzo ciche - potwierdzam).

- W KOÑCU MA DZIA£AÆ COMPIZ tu GeForce 8600 GTS na 19" http://pl.youtube.com/watch?v=gPMTxJlZxes

Jeszcze nigdy takiego kompa nie miałem, całość kosztowała 2400 PLN (bez monitora). JAKI laptop za tą cenę by mi to wynagrodził i niby w JAKI sposób?
zoltymleczyk
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 04 maja 2008, 11:57

Post autor: zoltymleczyk »

Do czego potrzebuje wydajności - na sempronie 2.2 debian instaluje sie 40 minut a jądro kompiluje ponad godzine. Ogolnie nie jestem zachwycony szybkościa otwierania okienek a filmy w youtube nie wyświetlają sie płynnie. Dziękuje wszystkim, teraz znacznie łatwiej mi podjąć decyzje.
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

Cóż, jak pisałem wyżej, takie czynności jak kompilacja jądra, czy instalacja systemu, zawsze muszą potrwać - nawet na stosunkowo mocnym sprzęcie. Z drugiej strony robi się to przecież rzadko. Jeśli natomiast chodzi o szybkość uruchamiania aplikacji, tnące filmiki, itd. - to też już było napisane, że każdy przyzwoity nowy komputer powinien sobie z tym z łatwością radzić. Gdybyś np. napisał, że chcesz - tak jak kolega wyżej - odpalać kilka systemów operacyjnych naraz, być może potrzebne byłoby coś mocniejszego. Jednak zauważ, że i jego sprzęt, choć porządny, nie jest jakimś nieosiągalnym cudem.

I tak jak grzesiek polecam komputer stacjonarny. Co prawda w tej chwili siedzę na notebooku, ale mam go głównie dlatego, że bywam to tu, to tam. W mieszkaniu, gdzie przebywam najwięcej mam blaszaka i to przede wszystkim na nim pracuję. Rozwiązanie tańsze i lepsze, jeśli nie potrzebujesz mobilności.
AdeBe
Junior Member
Posty: 825
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 14:41

Post autor: AdeBe »

zoltymleczyk pisze:na sempronie 2.2 debian instaluje sie 40 minut a jądro kompiluje ponad godzine.
Ale (tak jak pisali poprzednicy) to są rzeczy które robi się raz na kilka miesięcy, więc to nie powinien być argument przy wyborze.
zoltymleczyk pisze:Ogolnie nie jestem zachwycony szybkościa otwierania okienek a filmy w youtube nie wyświetlają sie płynnie.
Przy sempronie 2.2 to raczej jest kwestia jakiegoś zwalonego configa. Siostrze na podobnym kompie postawiłem susła (który jak wiadomo szybkością nie grzeszy) i wszystko śmiga jak burza.
xel20
Posty: 16
Rejestracja: 21 stycznia 2008, 23:50

Post autor: xel20 »

Chcesz energooszczędny sprzęt kup sobie nebooka. Mój przy korzystaniu z internetu przez wifi ciągnie raptem 11W (tak podaje kpowersave). Do oglądania filmików na youtube, serfowania po internecie, korzystania z office, oglądania filmów itp. Wystarczy w zupełności. Jakby tego było mało praktycznie wszystkie netbooki są dostępne z preinstalowanym Linuksem, w którym już wszystko działa.
Jeśli jednak nie będzie ci odpowiadała zastana dystrybucja, jest sporo alternatywnych dystrybucji przystosowanych do netbooków.

A i zapomniałbym dodać, sprzęt jest prawie że bezgłośny ;P.
zoltymleczyk
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 04 maja 2008, 11:57

Post autor: zoltymleczyk »

Jednak zdecyduje sie na komputer stacjonarny. Co myślicie o dyskach WD Raptor?
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

Myślę, że to już trochę offtopic zaczyna być, bo pytanie raczej nie jest o to, czy będą działać pod linuksem ;)

Ogólnie możesz sobie pooglądać i zapytać o różne rzeczy np. na forum.pclab.pl, smarkaterii tam niemało, ale fachmanów też.

Ale odpowiem na Twoje pytanie. Sprzętowiec ze mnie taki sobie, ale moim skromnym zdaniem tak szybko kręcący się dysk może się grzać, może być głośny, może być awaryjny i jest kilkukrotnie droższy od modeli innych, bardzo dobrych producentów.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Nie wiem czy nie kombinujesz trochę za dużo z tym wyborem sprzętu. Ja zrobiłem tak - poszedłem do Media Marktu, na półce stały do wyboru komputery z Windows i z Mandrivą. No więc wziąłem ten z Mandrivą i po kłopocie. Jakbym miał szukać który procesor będzie miał tam 0.2 GH więcej i tak dalej to bym chyba do teraz się nie mógł zdecydować. Dodatkowy plus tego, że kupujesz kompa z preinstalowanym Linuksem jest taki, że masz pewność, że sprzęt który kupujesz będzie obsługiwany bez problemów.

P.S. Oczywiście Mandriva poleciała szybko z dysku i zaraz był na nim Debian :-P
zoltymleczyk
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 04 maja 2008, 11:57

Post autor: zoltymleczyk »

Ja chcę złożyć komputer z podzespołów, taniej ale nie o to chodzi. Nawet gdyby cena była ta sama.
Po prostu mam dokładnie to czego oczekuje, np. fajną obudowę czy np. mniej wydajną kartę graficzną, a za to dobrą płytę główną.
gindek
Posty: 41
Rejestracja: 28 października 2008, 22:27
Lokalizacja: st±d

Post autor: gindek »

zoltymleczyk pisze: ...
Po prostu mam dokładnie to czego oczekuje, np. fajną obudowę czy np. mniej wydajną kartę graficzną, a za to dobrą płytę główną.
Wiesz czego chcesz wiec nie ma problemu, obudowe wybierz taka jak ci sie podoba, tylko nie biez zadnego syfu "tracer" itp. Kup np. raidmax, sharkoon, antec. Maja tyle modeli, ze na pewno cos wybierzesz, sa solidne i raczej przewiewne.

Jak nie wiesz jakie mobo to smialo mozesz wziąć w ciemno jakas dfi, tylko kodek dzwieku jest na nich zwykle kiepski, no i placi sie troche za napis na plycie.

Co do Twojego pytania, z wlasnego doswiadczenia wiem że:
mobo: epox 8rda3i, dfi nf650i ultra t2 i gigabyte p35c-ds3r, nie sprawiaja problemów (dwie pierwsze test na Ubuntu, ostatnia Ubuntu i teraz Linux).
procesor: whatever, ale jak juz ktos pisal kupisz cos na wolfdale (45nm e7xxx, e5xx i e8xx) i bedzie cicho, nie pamietam czy e4xxx tez byly na wolfdale. TDP jest male czyli jest malo enerdii do rozproszenia, jak kupisz duzy radiator na proca i buda bedzie wentylowana to wystarczy pasycne chlodzenie np. sonic tower (70-80zl -> allegro.pl, uzywka), do 60w potrafi rozproszyc (o ile dobrze pamietam)
grafika: jak juz ludzie pisali, tylko nVidia, mialem radeona 2600, pod Windows pieknie, a pod Linuksie kiepsko. Spokojnie 8500, 8600 ci wystarczy. Karta jest wydajna, a slabszej sie nie oplaca (mowie o nowych), sa wersje chlodzone pasywnie wiec 0 halasu. Jak chcesz to mam pasywnego GF 7600gs gainwarda, za 30zl ci sprzedam ]zasilacz[/b]: sa pasywne, ale cena nie jest interesujaca ;] Nie kupuj beQuiet mam i teraz troche zaluje. Pierwszy rok bylo dobrze i bylem bardzo zadowolony, ale teraz cooler zaczol mi "piszczec" jak biała myszka, zeby nasmarowac trzeba rozkrecic i zerwac plombe. Zresztą jak place 350zl za cos to nie kupuje po to, zeby go rozkrecac po roku.
wifi: karty na czipach orinoco maja bardzo dobre wsparcie pod Linuksem, ale jakie to modele to ci nie powiem, trzeba rozkrecic i zobaczyc scalaka.

Mialo byc szybko i krotko, a tu taka litanie wypisalem, bywa.

Ps. Jak bardzo nie zalezy ci na gwarancji, to odezwij sie na priv, moge pogadac z szefem i ci zalatwic jakis sprzet z wyprzedazy z hurtownii, tylko gwarancji masz 1 miesiac, ale placi sie mniej ;]

No i koniecznie pomysl czy nie poczekac do premiery nowej platformy intela i7, plyty i procesory pod 775 pewnie potanieja. Znajac intela to od 30% do 100% ceny pójdą w dół.
ODPOWIEDZ