komputer pod Linuksa

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
zoltymleczyk
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 04 maja 2008, 11:57

komputer pod Linuksa

Post autor: zoltymleczyk »

Witam. Jakie komponenty sprzętowe polecacie pod Linuksa, chodzi głównie o procesor i płytę główną, ale także o kartę graficzną i kartę sieciową wi-fi. Coś co nie będzie sprawiało kłopotów ze sterownikami.
Awatar użytkownika
qbsiu
Beginner
Posty: 491
Rejestracja: 19 marca 2007, 19:47
Lokalizacja: £DZ

Post autor: qbsiu »

Ja powiem tak:
Płyta główna: Abit/Gigabyte - miałem i jedno i drugie i nie było żadnego problemu.
Procek: AMD/INTEL wszystko jedno. (ja siedze na Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz)
Grafika: Nvidia ma dobre wsparcie ;-)
Co do wifi nie wiem, aczkolwiek niedługo planuję zrobić w domu sieć wifi.
zoltymleczyk
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 04 maja 2008, 11:57

Post autor: zoltymleczyk »

Ma ktoś doświadczenie z debianem na laptopie? Duża jest różnica w wydajności tego systemu? Obecnie mam semprona 2.2 i np kompilacja kernela trwa godzinę. Właśnie sie zastanawiam czy laptop jest równie wydajny jak stacjonarny pc...
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Za te same pieniądze możesz mieć bardziej wydajny stacjonarny PC niż laptop. Przez większość roku i tak twój komp będzie stał w pokoju, więc nie wiem co tak ludzie szaleją z tymi laptopami w domach. No chyba, że ktoś lubi leżeć w łóżku i surfować czy grać. Na stacjonarnym też się tak zresztą da (monitor mam często postawiony na kompie, który stoi obok łóżka a na kolanach mam tylko klawiaturę. Tak jest nawet wygodniej bo laptop jest cięższy od samej klawiatury).

Poza tym stacjonarny PC możesz rozbudować, zmodernizować, dokupić kilka dodatkowych urządzeń i ogólnie masz większe możliwości oraz większy ekran. Nie wiem, ja tam wolę stacjonarny na domowe potrzeby.
zoltymleczyk
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 04 maja 2008, 11:57

Post autor: zoltymleczyk »

U mnie laptop też będzie stał w domu. A to co mnie do niego skłania to energoszczędność i cicha praca. Używałem trochę laptopa i nie jest to konfortowe. Pozatym laptop chyba nie jest stworzony do tego by pracowac po 10 godzin dziennie. Ale kiedy wydajny procesor pobiera 100W... Mój obecny komputer jest mało wydajny ale też oszczędny jeśli chodzi o energie i prawie bezgłośny. Komputera praktycznie nie wyłanczam nie gram na nim i nie używam wymagających aplikacji jednak czasem ta moc jest potrzeban. Z drugiej strony bez sensu jest składać komputer który pożera dużo energi kiedy używa sie na nim przeważnie przeglądarki... Kompromis pomiędzy wydajnością a poborem energi ale stabilność i cicha praca przedewszystkim czegoś takiego szukam. Kiedyś było trochę fachowych pism z testami itp. można było sie do czegoś odnieść.
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

zoltymleczyk pisze:laptop chyba nie jest stworzony by pracować po 10 godzin dziennie.
Nie jest, co nie znaczy, że się nie da ;-) Byle tylko warunki były odpowiednie.

Powstaje pytanie, co właściwie chcesz robić na komputerze. Do czego brakuje Ci mocy? Złożenie blaszaka który będzie jednocześnie cichy, w miarę energooszczędny, a przy tym dość wydajny jest możliwe i zawsze będzie to koszt znacznie niższy niż jakikolwiek notebook ze średniej/wyższej półki. Piszę w ten sposób, bo najtańsze notebooki można dostać i od 1000,00 złotych, ale mogą być kłopotliwe.

Jeśli chodzi o pytanie z pierwszego posta, to... znowu kwestia, czy myślisz o komputerze stacjonarnym, czy notebooku. Tak czy inaczej, ogólnie rzecz biorąc:
-Znakomita większość płyt głównych jest dobrze obsługiwana, myślę, że warto kierować się dobrą marką.
-Procesor w zasadzie jakikolwiek, kwestia Twoich potrzeb.
-Grafika: Intel, Nvidia, Ati to najbezpieczniejsze opcje (szczególnie dwie pierwsze ;-) ).
-Wi-fi: tutaj bywa różnie... Intel, Atheros są OK. Ale np. z Broadcomem, na który się marudzi, też można sobie bez większego problemu poradzić. Jakby co, zawsze jest ndiswrapper ;-)
zoltymleczyk
Beginner
Posty: 101
Rejestracja: 04 maja 2008, 11:57

Post autor: zoltymleczyk »

Na tym komputerze ma pracować system linux i czasem windows xp. Wydajność tak jak napisałem czasem przychodzi skompilować jądro i to trwa godzine, czasem potrzebuje wydajnośći. I gdybym był pewny ze 4 rdzeniowy procesor z 12mb pamieci L2 kiedy bede używał ok 5 procent jego wydajności nie bedzie pozerał mnustwa energi... I nie bedzie wymagał dużego hałasujacego wentylatora... Marka jesli chodzi o płyte główną? W czym moge wybierac? Może A karty graficzne i HD? Czy warto kupic karte graficzną z HD?
worex
Posty: 4
Rejestracja: 24 lipca 2008, 12:26

Post autor: worex »

Z tym 100W procesora troche przesadziles, to nie te czasy.
45 nm intele nie dosc, ze zuzywaja malo to bez obciazenia zmniejszaja mnoznik by jeszcze bardziej oszczedzac energie.
Popatrz na to:
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di ... le_11.html
mam E8400 gdy np przegladam internet procesor zamiast na 3GHz idzie na 2GHz.
Mam wentylator standardowy (intel sprzedaje te procesory z wentylatorem z celeronow i podobno E8400 moze z nim smigac nawet na 4GHz) i przy nieuzywanym procesorze prawie wogole go nie slychac
genobis
Beginner
Posty: 353
Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:59
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: genobis »

zoltymleczyk pisze:Na tym komputerze ma pracować system linux i czasem windows xp.
Obecnie każdy nowy komputer pozwala na komfortową pracę na tych systemach (a także na Windows Vista).
zoltymleczyk pisze:Wydajność tak jak napisałem czasem przychodzi skompilować jądro i to trwa godzine, czasem potrzebuje wydajnośći.
Ale do czego Ci ta wydajność potrzebna? Bo wciąż tego nie napisałeś. Nawet jeśli kompilujesz każde kolejne nowe jądro, to ma to miejsce raz na kilka miesięcy. I tutaj lepszy sprzęt nie pomoże, bo zamiast godziny (bez przesady, ale OK, niech będzie) na przeciętnym komputerze, na potężnej maszynce będzie np. 40 minut. I tak długo i tak. Tym niemniej pytam o to, czego Ci brakuje przy codziennej pracy, kompilacja jądra to kiepski przykład.
zoltymleczyk pisze:I gdybym był pewny ze 4 rdzeniowy procesor z 12mb pamieci L2 kiedy bede używał ok 5 procent jego wydajności nie bedzie pozerał mnustwa energi... I nie bedzie wymagał dużego hałasujacego wentylatora...
Nie będzie, myślę, że worex już Ci odpowiedział, jak chcesz mieć pewność, to możesz używać skalowania częstotliwości w celu oszczędzenia energii, a nawet wyłączyć nieużywane rdzenie. Tylko pytanie, czy faktycznie potrzebujesz czterech rdzeni, czy nawet dwóch? Wcale nie tak łatwo jest je wykorzystać.
zoltymleczyk pisze:Marka jesli chodzi o płyte główną? W czym moge wybierac?
Wspomniane już Abit, Gigabyte, od siebie dodam Asusa.
zoltymleczyk pisze:A karty graficzne i HD? Czy warto kupic karte graficzną z HD?
Na to pytanie to chyba sam musisz sobie odpowiedzieć ;-)
De_sant
Posty: 92
Rejestracja: 19 sierpnia 2007, 16:16

Post autor: De_sant »

U mnie laptop też będzie stał w domu. A to co mnie do niego skłania to energoszczędność i cicha praca
Moj stary laptop jest glosniejszy od blaszaka (siemens z procem intela 1,6M)

Jesli chcesz cichego kompa i energooszczednego to pomysl o takim sprzecie
Procek Intel Core2 Quad Q9300 4x2.5GHz
Plyta Asus P5Q Deluxe (lub jakis tanszy jej wariant np: ASUS P5Q Pro P45) ( plyty te maja mostki ICH10R oraz chip P45 wykonany w 45nm oraz bajer co sie zwie EPU-6 ENGINE)
Buda Antec Nine Hundred Ultimate Gamer Case (lub tanszy wariant)
Chlodzenie na proca Zalman CNPS 9700 LED lub Noctua NH-U12P
Dysk twardy 3.5" Seagate 7200.11 500GB ST3500320AS 32MB
RAM w sumie dowolny (optymalnie bylo by 4GB jakiegos DDR2 1066 - np 4096MB Corsair Dominator PC2-1066 CL5 TWIN2X4096-8500C5DF)
Grafika NVidia (do wyboru do koloru)

Taki konfig bedzie bezglosny bardzo wydajny i bardzo energooszczedny

Obrazek
Obrazek
EPU 6 Engine http://event.asus.com/mb/6engine/index.htm
Buda wraz z chlodzeniem na cpu http://pl.youtube.com/watch?v=7HLnfYG6-W8
Plyta http://pclab.pl/art32574-2.html
ODPOWIEDZ