Jaka karta grafiki najlepsza dla Linuksa w laptopach?

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
szmergiell
Beginner
Posty: 195
Rejestracja: 20 maja 2008, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: szmergiell »

Dokladnie to tego modelu nie mam. Jednakże posiadam zintegrowaną kartę ATI Technologies Inc RS480 [Radeon Xpress 200G Series], z którą niestety mam spore problemy.
Wsparcie sterowników otwartych jest dobre. Jednak, jeżeli chcę pograć w gry 3D, np. OpenArena, NeverPutt czy neverball, to są spore problemy. Nie są dobrze wyświetlane, wyglądają jakby Edward Nożycoręki postanowił co nieco pozmieniać w nich na swoją modłę.
Ze sterownikami zamkniętymi mam natomiast ciągły problem, ponieważ ręcznie nie mogę ich zainstalować. Zawsze wyskakuje jakiś błąd. Udało się to dopiero po zastosowaniu tego skryptu.
Działały dobrze, gry chodziły, nie było problemów.
Może jak wsparcie dla tych kart się polepszy, to ATI wezmę bez zastanowienia. Obecnie jednak łatwiej jest zainstalować sterowniki NVidii.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Planującym zakupy mogą się przydać te wiadomości:
http://linuxnews.pl/ponury-zart-amd-kon ... erii-kart/
http://linuxnews.pl/kolejna-wspaniala-n ... rt-atiamd/
Przy okazji natomiast kart Chrome - S3 wypuściła sterowniki do Chrome 400 i 500. Więcej na http://www.chrome-center.net Niestety w dalszym ciągu, popularne w notebookach karty z serii Chrome9 korzystać mogą tylko z niedoskonałych sterowników openchrome bądź z vesa.
RaV.
Posty: 87
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:30
Lokalizacja: 127.0.0.1

Post autor: RaV. »

To i ja się przykleję do pytania, coby nie zakładać nowego wątku.

Mam na oku notebooka z kartą Intel Graphics Media Accelerator X4500. Na jakimś forum Ubuntowym wyczytałem, że są z nią pewne problemy. Nawet rzuciło mi się w oczy, że vesa nie do końca dobrze działa. Tyle, że... Było to w wersji jądra z serii 2.6.26.X. Później motyw przewodni wątku się zmienił nieco a ja nie miałem cierpliwości ni czasu, żeby przez kilka stron czytać o niczym w nadziei, że ktoś zechce powrócić do tematu. Mniejsza o to.

Czy ktoś z forumowiczów ma może tę kartę i może się podzielić ze mną swoimi doświadczeniami z tym sprzętem? Jak sobie radzi na teście glxgears, czy faktycznie nie do końca bangla jak trzeba? Na jakim sterowniku kernela i Xorga jeździ?
sidjestgit
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 06 grudnia 2008, 17:55

Post autor: sidjestgit »

@rav
ala@ala:~$ glxinfo | grep -i direct
direct rendering: Yes

ala@ala:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)

ala@ala:~$ glxgears
7252 frames in 5.0 seconds = 1450.320 FPS
7458 frames in 5.0 seconds = 1491.599 FPS
7456 frames in 5.0 seconds = 1491.193 FPS
7456 frames in 5.0 seconds = 1491.131 FPS
7456 frames in 5.0 seconds = 1490.964 FPS

ala@ala:~$ uname -r
2.6.28-7
/etc/x11/xorg.conf

Kod: Zaznacz cały

Section "Device"
	Identifier	"Intel Corporation Mobile  Express Integrated Graphics Controller"
	Driver		"intel"
	#BoardName	"Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller"
	BusID		"PCI:0:2:0"
	Option          "DRI"    "true"
    	Option        	"ExaNoComposite"    "false"
    	Option         	"AccelMethod"         "exa"
    	Option        	"MigrationHeuristic"     "greedy"
EndSection
System Debian SID - wszystko dziala - problemow do tej pory nie napotkalem.
Bodzio
Junior Member
Posty: 599
Rejestracja: 26 grudnia 2007, 18:35

Post autor: Bodzio »

Nie mam zastrzeżeń co do Nvidii i Intela. Nad Radeonem bym się mocno zastanowił.
patrico
Posty: 1
Rejestracja: 12 marca 2009, 16:54

Post autor: patrico »

hucul pisze:A może ktoś się orientuje jak jest z kartami ati? Dokładnie chodzi mnie o model ATI Mobility Radeon HD 3450. Zastanawiam się nad zakupem laptopa z taką kartą i mam dylemat czy kupować go.
Radeon HD 3450 - tak o niej piszą "Asus Radeon HD 3450 należy do serii kart graficznych doskonale sprawdzą się w komputerach pełniących rolę domowego kina i centrum multimedialnego. Karty posiadają wbudowany moduł UVD wspomagający odtwarzanie materiału h.264 i VC-1. Zastosowane pasywne chłodzenie zapewnia ciszę oraz wysoką sprawność odprowadzania ciepła z układu. Radeon HD 3450 zbudowany jest w oparciu o proces technologiczny 55 nm, w pełni wspiera DirectX 10.1, współpracuje z szyną PCI- Express 2.0"

Moje wrażenia z używania tej karty są podobne: cicha, wydajna, dla mnie dobra.
ODPOWIEDZ