Jaka karta grafiki najlepsza dla Linuksa w laptopach?

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Sisi
Posty: 13
Rejestracja: 26 lipca 2007, 21:16

Jaka karta grafiki najlepsza dla Linuksa w laptopach?

Post autor: Sisi »

Witam.

Chciałbym się spytać, jaka grafika do laptopa sprawia najmniej problemów, pod Linuksem?
Czocher
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 26 maja 2007, 23:19

Post autor: Czocher »

Intele - mają wolny sterownik.
Sisi
Posty: 13
Rejestracja: 26 lipca 2007, 21:16

Post autor: Sisi »

a jak tam nvidia stoi?
PhockouS

Post autor: PhockouS »

Wiadomo, że NV to marka sama w sobie, laptopy jednak z nimi są droższe. Jeżeli nie masz kasy i nie grasz w gry to bierz intela, nie ma z nim (większych) problemów.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

To ja - czego nie polecam - duża część notebooków, szczególnie tych tańszych ma karty VIA z serii Chrome. Dopóty, dopóki nie będzie jeszcze dobrego wsparcia unichrome w Xach - to nie polecam tych kart. Niestety, ich konfiguracja, szczególnie z "nowymi" Xami nie należy do łatwych, a i tak w zasadzie wyłącznie co można uzyskać to poprawne wyświetlanie na vesa. Sterowniki z VIA źle współpracują, a na pewno współpracowały, z innymi wersjami Debiana niż Etch. Sterownik unichrome z Xów też jest (był) walnięty, bo tryb graficzny w ogóle był niedostępny. Co dziwne, kartę dobrze wykrywa sam kernel (od 2.6.26 przynajmniej).
Też - jeśli nie masz jakichś innych powodów - polecam Intela. W zasadzie wszystko jest ok, a deklarowane przez producenta wspieranie systemów linuksowych, poparte istnieniem sterowników, też dobrze wróży na przyszłość.
Zdanie jest oparte o dystrybucję Debiana i debianopochodnych. Mandriva 2008 tównież VIA konfiguruje jako vesę, a nie unichrome.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Intel to chyba najbardziej wywazony wybor. Praktycznie pelne wsparcie na Linuksach i chyba z tego co czytalem wydzielaja stosunkowo malo ciepla co na lapku ma znaczenie. Minus raczej wydajnoscia nie dorownuja konkurencji. Ale to wiadomo wszystko zalezy do czego ten lapek ma sluzyc. NV to na dwoje babka wrozyla. ATI jest o tyle ciekawa alternatywa, ze od kerneli 2.6.28 ma juz sie pojawiac do nich zauwazalne wsparcie i ma byc coraz lepiej (przynajmniej tak sie z ploteczek odnosnie nowych kerneli doczytalem :]).
Sisi
Posty: 13
Rejestracja: 26 lipca 2007, 21:16

Post autor: Sisi »

Na wydajności mi nie zależy bo to lap generalnie na studia... a wiec biore intela. :->
hucul
Beginner
Posty: 189
Rejestracja: 25 listopada 2007, 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hucul »

A może ktoś się orientuje jak jest z kartami ati? Dokładnie chodzi mnie o model ATI Mobility Radeon HD 3450. Zastanawiam się nad zakupem laptopa z taką kartą i mam dylemat czy kupować go.
robak
Posty: 20
Rejestracja: 23 sierpnia 2006, 19:45
Lokalizacja: Pszczyna | Bieruñ

Post autor: robak »

Polceam rowniez intela Mam

Kod: Zaznacz cały

rafal@robak:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02)
i wszystko gra framebuffer i tryb drm w X jest dobrze obslugiwany. Compiz chodzi az milo

Pzdr
aenigma
Posty: 28
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 18:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: aenigma »

hucul pisze:Dokładnie chodzi mnie o model ATI Mobility Radeon HD 3450. Zastanawiam się nad zakupem laptopa z taką kartą i mam dylemat czy kupować go.
bardzo przyłączam się do tego pytania...
ODPOWIEDZ