Znowu serwer..

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
gucci
Posty: 25
Rejestracja: 27 sierpnia 2007, 21:21
Lokalizacja: Wro

Znowu serwer..

Post autor: gucci »

Witam!

Przeszukiwałem wiele różnych forum tematycznych o debianie itp, podpytywałem ale zawiele się nie dowiedziałem, otóż od pewnego czasu testuje:
- "serwer": Core 2 Duo E6750 2,66 mhz, 4 x 1024 mb ddr2, 2 x 400 gb sata..
- router i firewall: linksys RV082
- połączenie z internetem: 2 mb/s symetrycznie

Ma to być przeznaczone na serwer www, mail, mysql na potrzeby własne i znajomych. Chciałbym przenieść z nazwa.pl i home.pl kilka domen, których np. łączna ilość odsłon to ~10k dziennie, ilość kont pocztowych około 25 szt po 100-300 mb każde (zużycie dużo mniejsze)..

Moje pytanie to jak najlepiej podzielić 2 dyski aby wykorzystać możliwie jak najlepiej przestrzeń na uruchomione usługi, logi, tmp itp. No i co najważniejsze czy takie rozwiązanie będzie w miarę dobre? Mam ups, który po testach podtrzymuje sprzęt około 65 minut..

W jaki sposób najlepiej robić w przyszłości backup takiego systemu? Czy jest konieczne chrootowanie każdej usługi udostępnionej publicznie?

Z góry dzięki za pomoc..

PS
Bardziej jest mi to potrzebne do nauki i przy okazji rzeczywistej obsługi kilku domen, tylko w ten sposób można szybko się nauczyć tego czego się nie umiało, pamiętało itp...
ggery
Posty: 12
Rejestracja: 03 września 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Znowu serwer..

Post autor: ggery »

trochę mało konkretów, ale ja w temacie wrzucenia wszystkiego na jedną maszynę. Albo wypadało by rozdzielić www od maila albo zrobić virtualizacje. To jest dobra maszyna aż za dobra bo do takich spraw jak www+mysql wystarczy p4 na dobrej szynie i dysk 40 GB. Ja bym tu zadbał o raid jak nie hardwarowy to chociaż mdadm. Jak już koniecznie chcesz mieć wszystko na jednej maszynie to chrootowanie i dobry firewall/host też nie zawadzi bo chociaż będzie za natem to teraz dużo sie dzieje z takimi serwerami. Można by tu dożo gadać ile głów tyle rozwiązań...
gucci
Posty: 25
Rejestracja: 27 sierpnia 2007, 21:21
Lokalizacja: Wro

Post autor: gucci »

narazie chcę aby ruszyć i zobaczyć co i jak bedzie a później przeniosę pocztę na odrębną maszynę... co do firewalla to będzie linksys rv-082eu... od czegoś trzeba zacząć...

kolega mi wspominał że w chrootować nie ma co bo aktualne wersje są w miarę bezpieczne, co wy na to? Ważne że udostęnione będzie tylko www i poczta. Reszta dostępna na drugim interfejsie po lokalu..
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

gucci, zmień tytuł tematu na mówiący konkretnie o problemie
ODPOWIEDZ