Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
volkmen
Posty: 14
Rejestracja: 22 marca 2021, 13:51

Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: volkmen »

Witam

Dostałem w spadku serwer na nim serwer pocztowy postfix i dovecot

Z tego co zdążyłem obczaić to jest system z użytkownikami tzw aliasami nie ma bazy danych.

Również nie znalazłem systemu do webowej obsługi postfixa. Jakiego polecacie?
Czy instalacja np Zimbry Czy roundcube nie namiesza mi w konfiguracji poczty?

Druga sprawa to wystarczy dodać nowego użytkownika do systemu? Czy takie wpisy należy umieścić w pliku konfiguracyjnym?

System jest ciagle użytkowany i nie chce coś namieszać.

System mam dobę i podchodzę do niego z ostrożnością.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: LordRuthwen »

Zimbra jest całym tworem, nie możesz go doinstalować do istniejącego systemu, możesz to zrobić zamiast niego,
Roundcube bez problemu.

Podejdź do tego poprawnie: postaw obok od 0 z wykorzystaniem bazy danych, będziesz miał zdecydowanie bardziej elastyczne rozwiązanie, potem migrujesz skrzynki i przepinasz ruch.
Możesz wykorzystać gotowca, np mailcow.
Zimbra jest kombajnem, jeśli potrzebujesz tylko poczty to ją sobie odpuść.
Jeśli nie potrzebujesz wodotrysków to może być też iredmail, nie polecam jeśli masz zamiar tam robić aliasy albo listy dystrybucyjne, w darmowej wersji musisz grzebać w bazie, żeby taką funkcjonalność osiągnąć.
volkmen
Posty: 14
Rejestracja: 22 marca 2021, 13:51

Re: Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: volkmen »

Witam

Ogarnąłem temat teraz mam inny problem.

Na jednym koncie e mail jak uruchamiam Thunderbirda automatycznie przenosi wiadomości na serwerze do innego katalogu. Efekt taki ze nie widać nowych wiadomości.

Gdzie szukać tego? Bo założyłem na innym kompie to samo konto i efekt ten sam. Wiec zakładam że cos nie tak na serwerze pocztowym.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: LordRuthwen »

Jeżeli problem został rozwiązany to prosimy o krótki komentarz i zamknięcie :)
volkmen
Posty: 14
Rejestracja: 22 marca 2021, 13:51

Re: Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: volkmen »

Temat częściowo rozwiązany.
Co do odbierania poczty były błędne uprawnienia i właścicieli do plików. Został też wygenerowany nowy cert i z tym jest problem ponieważ na innych kontach dziala dobrze a na niektórych nie działa dobrze. Ciagle trzeba potwierdzać ten cert wtedy pobierze wiadomości. Do tego cert jest jako example.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: LordRuthwen »

Spróbuj tak: https://superuser.com/questions/1714775 ... 93-not-443
Albo zrób to o czym ci powiedziałem i wygeneruj sobie prawidłowe certyfikaty domenowe i łącz się po domenie a nie po ip.
volkmen
Posty: 14
Rejestracja: 22 marca 2021, 13:51

Re: Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: volkmen »

Witam

Robiłem wg tego linku

W serwerze wpisałem
inet_listener https {
port = 993
ssl = yes
}

Niestety status dovecot jest na error więc poprawiłem na pierwotne

Próbowałem też robić z tą konsola błędów ale to też mi nie działa
volkmen
Posty: 14
Rejestracja: 22 marca 2021, 13:51

Re: Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: volkmen »

Witam

po pewnym czasie podstawiłem obok cały serwer na debianie z webminem, i na niego dać pocztę w firmię, ponieważ obecnie brakuje mi kilku udogodnien a obecnie nie jest to możliwe do uzyskania.

idąc tą radą tak zrobiłem
LordRuthwen pisze: 07 czerwca 2022, 10:10 Zimbra jest całym tworem, nie możesz go doinstalować do istniejącego systemu, możesz to zrobić zamiast niego,
Roundcube bez problemu.

Podejdź do tego poprawnie: postaw obok od 0 z wykorzystaniem bazy danych, będziesz miał zdecydowanie bardziej elastyczne rozwiązanie, potem migrujesz skrzynki i przepinasz ruch.
Możesz wykorzystać gotowca, np mailcow.
Zimbra jest kombajnem, jeśli potrzebujesz tylko poczty to ją sobie odpuść.
Jeśli nie potrzebujesz wodotrysków to może być też iredmail, nie polecam jeśli masz zamiar tam robić aliasy albo listy dystrybucyjne, w darmowej wersji musisz grzebać w bazie, żeby taką funkcjonalność osiągnąć.
i teraz kilka pytań

1- w sieci znalazłem kilka poradników odnośnie tworzenia poczty na bazie kont mysql i postadmina- czy jest obojętnie jaki użyję czy są jakieś polecane poradniki do tego typu?
2- najpierw zrobię testy na moim koncie- czym najlepiej przemigrować skrzynki?
3- jakie systemy oprócz postfixa i dovecota - polecacie? skoro zimbra jest kombajnej to sobie ją odpuszczę czy może postfix i dovecot + roundcube? ewentualnie
4- funkcjonalnosc to potrzebuję taka - żeby pracownicy sami mogli ustawic parametry nieobecnosci i przekierowania, typowe to co w poczcie potrzebne, listy mailingowe i listy dystrybucyjne reklam nie planują.
5- ostatnie które nie bardzo wiem jak ugryść jak przestawić pocztę aby użytkownicy tego nie odczuli? teraz mają ustawienia programu na IP, adresu serwera nie zmieniam, chce uniknąć jakiś długich przestojów z pracy z pocztą.

za udzielone odpowiedzi dziękuje
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: LordRuthwen »

1. Poszukaj poradnika debian postfixadmin - będzie git.
2. Ja bym najpierw przetestował :)
3. zamiast postfixa możesz użyć np exim. Jeżli zostaniesz przy postfixie, to taki dobry zestaw to postfix + dovecot + amavis + spamassassin lub rspamd.
4. Przekierowania i nieobecności załatwia to plugin dovecota managesieve, konfigurowalne potem z poziomu roundcube po doinstalowaniu pluginu. Listy dystrybucyjne możesz zrobić np na mailman.
5. Nie rozumiem problemu?
volkmen
Posty: 14
Rejestracja: 22 marca 2021, 13:51

Re: Postfix nowy użytkownik kilka pytań

Post autor: volkmen »

5 chodzi o to żeby użytkownicy nie mieli przestojów kiedy będę przepinal pocztę
2 Czym skopiować skrzynki?
3 czy wystarczy skopiować konfigurację z starego serwera i pozmieniać odnośniki tylko do kont i baz? Chyba lepiej od nowa skonfigurować wg mnie
ODPOWIEDZ