Samba - dostęp przez przeglądarkę w sieci lokalnej

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Aroox
Posty: 3
Rejestracja: 16 marca 2021, 18:01

Samba - dostęp przez przeglądarkę w sieci lokalnej

Post autor: Aroox »

Witam,
Mam postawiony na linuxie domowy serwer na sambie. Chciałbym jednak, żeby mniej obeznani w temacie też mieli do niego łatwy dostęp z każdego urządzenia, dlatego chciałbym żeby w obrębie mojej sieci lokalnej dostęp do serwera był możliwy przez przeglądarkę internetową. Jest taka możliwość? Przeszukałem już dziesiątki stron i jest wiele pytań o udostępnienie i dostęp z sieci zewnętrznej przez przeglądarkę, ale nie znalazłem nic co by mówiło o sieci lokalnej.
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Samba - dostęp przez przeglądarkę w sieci lokalnej

Post autor: LordRuthwen »

Owncloud lub Nextcloud - ale to nie samba, bardziej coś w rodzaju GoogleDrive, Dropboxa czy OneDrive.
Aroox
Posty: 3
Rejestracja: 16 marca 2021, 18:01

Re: Samba - dostęp przez przeglądarkę w sieci lokalnej

Post autor: Aroox »

LordRuthwen pisze: 16 marca 2021, 18:08 Owncloud lub Nextcloud - ale to nie samba, bardziej coś w rodzaju GoogleDrive, Dropboxa czy OneDrive.
Ale w sensie że da się to pod sambę podpiąć czy to jakieś osobne oprogramowanie do udostępniania plików?
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2302
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Samba - dostęp przez przeglądarkę w sieci lokalnej

Post autor: LordRuthwen »

Osobne oprogramowanie działające jak te wymienione wyżej, wg mnie wygodniejsze niż samba. Ale zawsze możesz skonfigurować jedno i drugie tak, żeby pliki użytkownika miało w tym samym miejscu, więc wtedy będziesz miał to samo po smb i przez web.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Samba - dostęp przez przeglądarkę w sieci lokalnej

Post autor: dedito »

Można doinstalować serwer www i wklejić na jakiejś stronie linki do udziałów.
Osobiście wybrałbym mapowanie udziałów Samby do dysków i wtedy nie trzeba nawet przeglądarki.
Aroox
Posty: 3
Rejestracja: 16 marca 2021, 18:01

Re: Samba - dostęp przez przeglądarkę w sieci lokalnej

Post autor: Aroox »

dedito pisze: 16 marca 2021, 18:25 Można doinstalować serwer www i wklejić na jakiejś stronie linki do udziałów.
Osobiście wybrałbym mapowanie udziałów Samby do dysków i wtedy nie trzeba nawet przeglądarki.
Mam właśnie zmapowane udziały do dysków i fakt - jest to fajne rozwiązanie na Windowsie, ale już chcąc się dostać na iOS czy Androidzie to trzeba pokombinować. A chciałbym żeby to było proste i intuicyjne dla każdego, bo serwer ma robić za domowe centrum plików, a większość moich domowników potrafi jedynie zadzwonić i napisać SMS, nie ma mowy o kombinowaniu z dostępem do serwera, dlatego kombinuję coś wokół dostępu przez przeglądarkę.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Samba - dostęp przez przeglądarkę w sieci lokalnej

Post autor: dedito »

No to jak już pisano Owncloud lub Nextcloud.
Awatar użytkownika
pawkrol
Moderator
Posty: 939
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 10:25

Re: Samba - dostęp przez przeglądarkę w sieci lokalnej

Post autor: pawkrol »

Ładnych kilka lat temu używałem jakiegoś skryptu w php do tego co chcesz, ale średnio to się sprawdzało.
Lord ma racje Nextcloud lub OwnCloud.
ODPOWIEDZ