IBM ServeRAID M5015 - prędkość RAID5 pod debian

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
agryko
Posty: 5
Rejestracja: 11 grudnia 2020, 09:07

IBM ServeRAID M5015 - prędkość RAID5 pod debian

Post autor: agryko »

Witam,

czy ktoś używa powyższego kontrolera na RAID5? Otóż maksymalną prędkość, jaką osiągnąłem, to 200Mbit/s przy zapisie na raid. Na dysk niebędący w raid, ale na tym samym kontrolerze zapis sięga 1Gbit/s.
Czy to sprawka sprzętu, czy współpracy z Debianem?

Pozdrawiam

Dodane:

Okazuje się, że inny kontroler był włożony do tego serwera, o czym nie wiedziałem.
teraz jest sytuacja taka, że gdy zaczynam kopiować dane na RAID5, prędkość dochodzi do 1Gbit/s (ograniczenia sieci), ale kilka minut później prędkość zwalnia do 200 Mbit/s. Nadal w tym samym czasie kopiowanie na dysk niebędący w RAID5, ale na tym samym kontrolerze i tych samych kanałach, prędkość dochodzi do 1Gbit/s.
Czy to wina współpracy Debiana z kontrolerem, czy samego kontrolera? Bo tak se myślę, że gdyby to była wina kontrolera, to na dysk niebędący w RAID5 tez kopiowałby wolno. A może się mylę?
Po zmianie kontrolera na inny tej samej firmy, prędkość po tym kilku minutach jest ciut wyższa.

Ktoś coś wie?

Pozdrawiam

Dodane:

Teraz się przypatrzyłem, że Debian wykorzystuje na buff/cache 64GB ram! Czy to możliwe, że dlatego szybko kopiuje na początku, bo cache'uje to w pamięci ram?
Ale nadal pytanie aktualne, czy to problem Debiana we współpracy z kontrolerami, czy samych kontrolerów?
ODPOWIEDZ